נתניהו: "לחבריי באופוזיציה: זה היה מפחיד, נכון?"; הבחירות לא יוקדמו; התקציב יאושר מחר

הקואליציה הגיעה למתווה שימנע את הקדמת הבחירות. בין היתר הוחלט כי לא יועלו הצעות חוק בענייני דת ומדינה מטעם מי מחברי הקואליציה ■ יו"ר ועדת הכספים ומנכ"ל האוצר: "עבדנו יותר מדי קשה לאישור התקציב מכדי שלא שיאושר בקריאה שנייה ושלישית"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו בכנסת, אתמול
בנימין נתניהו בכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בקואליציה הושג הערב מתווה שסולל הדרך לאישור חוקי התקציב וההסדרים מחר (ד'), וחוק הגיוס הערב, ועל כן, נכון לעכשיו הבחירות לכנסת ה-21 לא יוקדמו. על פי גורמים במערכת הפוליטית, חוק הגיוס יאושר בקריאה טרומית, בהתנגדותם של חברי הכנסת של סיעת ישראל ביתנו - כולל שרת הקליטה סופה לנדבר. למרות התנגדותה של לנדבר, היא לא תפוטר ע"י ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הסיכום של נתניהו, שניהל מו"מ עם ראשי סיעות הקואליציה - הם יפנו לנתניהו פומבית בבקשה שלא יפטר את לנדבר.

פרטי המתווה

1. ועדת השרים לחקיקה דנה הערב בערר של השרה סופה לנדבר וקבלה החלטה לפיה ניתן חופש לכל סיעה להצביע על על הצעת חוק בן צור לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה בכפוף לשני תנאים:

א. כל חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה.

ב. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים.

לא נמסרה ההודעה, תחשב הודעת יו"ר המפלגה כמי שהודיע שהחלטתו להצביע בעד החוק.

2. עם תחילת מושב הקיץ, יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס, בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב.

לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת, היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

3. לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה, מטעם מי מחברי הקואליציה, ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה, לרבות הצעות שכבר נידונות בכנסת. האמור בסעיף לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ, שתינתנה לאחר גיבוש הסכם זה.

4. ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות מחויבים לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

5. ממשלה יציבה היא צורך לאומי. כל ראשי המפלגות מתחייבים לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן.

התקציבים לחרדים ולהתנחלויות מובטחים בתקציב

לאחר אישור חוק הגיוס בקריאה הטרומית, המשך הדיון והחקיקה ייערך לאחר חג הפסח בתיאום עם משרד הביטחון. לפי הערכות, נתניהו וליברמן מתואמים ביניהם - וליברמן כבר הודיע הבוקר שלא צריך להקדים את הבחירות וניתן לדון בחוק הגיוס יחד עם משרד הביטחון לאחר חג הפסח.

בהמשך הערב תחל המליאה בדיון מרתוני בהצעות חוק תקציב המדינה ל-2019 וחוק ההסדרים במשק. ההצבעות בקריאה השנייה והשלישית על שני החוקים ייערכו מחר בערב. קודם לכן, יסכמו את הדיון יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) ושר האוצר משה כחלון.

גפני ומנכ"ל האוצר שי באב"ד אמרו בצהריים ל-TheMarker: "עבדנו יותר מדי קשה לאישור התקציב מכדי שלא שיאושר בקריאה שנייה ושלישית".

בקואליציה אומרים כי כל מפלגות הקואליציה מעוניינות באישור התקציב כעת, כי גם אם בסופו של דבר הכנסת תתפזר בחודשים הקרובים, התקציבים לחרדים, למוסדות הציוניים דתיים ולהתנחלויות מובטחים בתקציב אלא אם ישונה על ידי הממשלה הבאה.

כמו כן, הקואליציה תגייס רוב להפלת הצעות החוק הפרטיות לפיזור הכנסת.

לאחר ההסדר, אמר נתניהו במליאה: "הבטחתי לשמור על הממשלה שמביאה הישגים אדירים למדינת ישראל. הבטחתי וקיימתי. אני רוצה לפנות לחבריי בקואליציה ואני מודה לשותפיי שגילו אחריות כדי שנוכל להמשיך להוביל באחריות ובהצלחה את מדינת ישראל. משימות גדולות עוד לפנינו וחשוב מאוד שהחלטנו יחד להמשיך יחד. אני מבקש במיוחד להודות לשר יריב לוין שקם ממיטת חוליו ועשה עבודה נפלאה תודה לך יריב.

"ולחבריי באופוזיציה: זה היה מפחיד, נכון? אני רואה שהצבע חזר לכם ללחיים. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול כי אם היו בחירות אני הייתי חוזר לעמוד כאן, ואתם הייתם חוזרים לשם".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר: "מילה זו מילה. המתווה עליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו: ישראל ביתנו תצביע נגד חוק ההשתמטות; עד לתחילת מושב הקיץ יגבש הצוות המקצועי במשרד הביטחון את הצעת החוק, שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית; החקיקה בנושא דת ומדינה תוקפא. נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס קוו".

שר החינוך, נפתלי בנט, כותב בעמוד הטוויטר שלו: ‏״השכל הישר ניצח. האינטרס הלאומי גבר. ‏אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. ‏נמשיך לשרת את ישראל. ‏הרבה עבודה לפנינו״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב