בעקבות התלונה נגד סמוטריץ': ח"כים עורכי דין לא יחתמו על תצהירים

ועדת האתיקה ניסחה את הכלל החדש לאחר שח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) סיפק שירות משפטי למועצת קדומים ■ סמוטריץ': חוק החסינות קובע כי אין מניעה מצד ח"כ לשמש עורך דין בהתנדבות - כל עוד לא מדובר בהליך שהמדינה היא צד בו

צבי זרחיה
צבי זרחיה
סמוטריץ' נואם בכנסת, בשנה שעברה
סמוטריץ' נואם בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת האתיקה של הכנסת קבעה היום (ג') כלל חדש שלפיו חברי כנסת שהם גם עורכי דין בהכשרתם לא יחתמו על תצהירים - וזאת לאחר שנחשף בערוץ עשר כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) חתם על תצהירים של מועצת קדומים שבה הוא מתגורר. מכיוון שהכלל לא נוסח בזמן שסמוטריץ' חתם על התצהירים, לא ננקטו נגדו צעדים.

סמוטריץ' חתם על התצהירים במסגרת הליך בקשה להקמת שבילי הליכה ואופניים מקק"ל. עוד נחשף כי כמה חודשים לאחר מכן, סמוטריץ' סייע לקק"ל בעת דיונים בוועדת הכספים בהצעת חוק שעסקה בענייניה הכספיים.

בתגובה לפרסום אמר סמוטריץ' כי אימות התצהירים נעשה בהתנדבות מלאה, וכי חוק חסינות חברי הכנסת קובע מפורשות שאין מניעה מצדו של ח"כ לשמש עורך דין בהתנדבות, ובתנאי שאין מדובר בייצוג בהליך שהמדינה היא צד בו.

בתשובה שסיפק לוועדת האתיקה אמר סמוטריץ' כי אין זה מסמכותה לאסור עיסוק מעין זה, לאור הלשון המפורשת של חוק החסינות. לדבריו, הוועדה יכולה לכל היותר לקרוא לתיקון החוק. לדבריו, גם אם הוועדה תאסור עריכת תצהירים ללא תמורה, הרי שיש לייחד את האיסור מתן שירות לגופים ציבוריים או גופים שעניינם נדון בכנסת, ולא עבור אנשים פרטיים.

ועדת האתיקה דחתה את הדברים האלה וקבעה כי עיסוק של חברת כנסת כעורך דין - גם ללא תמורה - יוצר חשש לניגוד עניינים ולכל הפחות מראית עין לחשש כזה, ולכן חלה לגביו הוראות חוק חסינות חברי הכנסת, שאוסר עיסוק נוסף של חבר כנסת שיש בו אפשרות לניגוד עניינים.

"אשר לחתימה על תצהירים, הנחזית לפעולה טכנית פשוטה, אלה לרוב נחתמים לצורך הגשת בקשות לרשויות שונות של המדינה, מה שעלול ליצור מצג שווא כלפי רשויות, שחבר הכנסת עומד מאחורי הבקשה או מבקש אותה, ולכן בוודאי שאין מקום לכך ששמו של חבר הכנסת יתנוסס על גבי תצהיר שמופנה לרשויות אלה", קבעה הוועדה.

ח"כ סמוטריץ' מסר בתגובה: "קראתי בעיון את החלטתה של ועדת האתיקה ועם כל הכבוד הרב שאני רוחש לה אינני יכול לקבלה. לא מדובר בסוגיה שהחוק שותק לגביה. חוק חסינות חברי הכנסת מתייחס לעיסוק של חברי כנסת כעורכי דין, וקובע מפורשות כי חבר כנסת שהוא עורך דין רשאי לעסוק בעיסוק משפטי בשני תנאים - שהוא אינו מקבל שכר בגין השירות המשפטי ושאין מדובר בהליך שהמדינה צד לו.

"מאז שהוסמכתי כעורך דין אני מאמת תצהירים בחינם כפעילות של חסד ועזרה לזולת למי שמתקשים לשלם עבור השירות המשפטי הזה, או לתושבי הישוב שאני מתגורר בו, שמתקשים לנסוע לעיר הגדולה ולהיעזר בשירותים המשפטים שמעניקה לשכת עורכי הדין, במסגרת תוכנית 'שכר מצווה' בבתי המשפט.

"גם ההתייחסות של ועדת האתיקה לסתירה לכאורה בין שני הסעיפים בחוק החסינות היא מופרכת, ואינה תואמת את עקרונות הפרשנות הבסיסיים, שלפיהם בהתנגשות בין חוק כללי לחוק ספציפי החוק הספציפי גובר. בימים הקרובים אשקול את צעדיי בהמשך ובכלל זה פנייה לבקשת חוות דעת נגדית מוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה