דיון ראשון לוועדת פישמן: "יש כאלה שמתפללים שהכנסת תתפזר"

ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי של הבנקים ללווים הגדולים החלה את פעילותה היום ■ היו"ר איתן כבל: "אין כמעט אדם במערכת יחסים עם הבנקים שלא מצא את עצמו בדרך כזו או אחרת בניגוד עניינים" ■ מנכ"ל החברות הציבוריות: "לא היה כשל פיננסי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איתן כבל
צילום: יצחק הררי / דוברות
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"יש כאלה שמתפללים בדבקות שהכנסת תתפזר - ולו כדי שוועדת החקירה תתפזר - כך אמר היום (א') ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי של הבנקים והגופים הפיננסים ללווים גדולים, המכונה גם ועדת פישמן. הוא הוסיף כי "גם אם הכנסת תתפזר הבעיות לא ייעלמו, וצריך לתת עליהן תשובות".

לדברי כבל, "אין ספק שיימצאו הכוחות בבית להקים את ועדת החקירה מחדש או ועדת חקירה ממלכתית". כבל אמר את הדברים בישיבתה הראשונה של הוועדה, שהוקדשה לשמיעת עמדותיהם של ארגונים חברתיים. הבנקאים בעבר ובהווה יזומנו לישיבות הבאות.

לפי כבל, "אנחנו יוצאים היום לדרך לא פשוטה. כל העיניים נשואות אלינו. המציאות כיום היא שאין כמעט אדם במערכת יחסים עם הבנקים, שלא מצא את עצמו בדרך כזו או אחרת בניגוד עניינים, ורצינו לעשות מאמצים שאותו ניגוד עניינים לא יהיה עוד. השלושה שנבחרו (פרופ אשר בלס, פרופ ניתאי ברגמן ועו"ד רמי תמם - צ"ז) הם מהטובים שיש".

כבל הדגיש כי "היו קולות בתחילת הדרך שתבעו ללכת לוועדת חקירה ממלכתית והיתה התלבטות, ואני מבקש לומר לכל מי שיושב כאן, שבמהלך החודש הקרוב היועצים יכינו פלטפורמת עבודה וימליצו מי האנשים שחשוב שיוזמנו לכאן, מהבנקאים ומהרגולציה, בהווה ובעבר. אם חס וחלילה נמצא עצמנו במצב של אי שיתוף פעולה, ברמה אישית או ברמה של העברת חומרים, לא אהסס לפנות לחבריי ונלך על מהלך של הקמת ועדת חקירה ממלכתית".

ח"כ יואב קיש. "אין כוונה לנגח את הבנקים"צילום: ליאור מזרחי

חברת סיעתו של כבל, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, אמרה כי "לא מדובר בחיפוש אשמים אלא (בניסיון) להבין סופסוף מה הם כשלי המערכת. לכל אלה שטענו שהאשראי הוא איכותי והמערכת הפיקה לקחים, השבתי שאם כך, איך זה שתוך כדי פעולת ועדת המשנה בראשותי קרס עוד לווה ממונף? גם בחירות לא יכישלו הוועדה".

ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר כי "אין כוונה לנגח את הבנקים אלא לבחון מה היה, מה תוקן ומה לא. במבט לעתיד הייתי מסתכל על המוסדיים. הבנקים צימצמו (את מתן האשראי) אבל הכסף שלנו עדיין באותה רמת סיכון. אותם צרכני אשראי שכשלו היו להם יד ורגל בתקשורת וזה נושא מאוד רגיש לנו כאנשי ציבור. האם בגלל מעורבותם בתקשורת נעשו טעויות? אולי גם פה יש לקחים להפיק".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הדגיש כי "המדריך הבסיסי לעבודת הוועדה הזו כבר קיים מ-1914. אמנם באנגלית, אבל פשוטה. זה ספר של לואיס ברנדייס - 'כספם של אנשים אחרים ואיך הבנקאים משתמשים בו'. בפרק החמישי יש אמירה מפורסמת שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. אני מציע להתחיל מהפרק הראשון, על האוליגרכיה הפיננסית שלנו. הוועדה הזו תפתח חלון שיכול לאפשר להיכנס לעולם אפל ולזרוע בו אור, שיוביל לשינוי".

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, טען כי "לא היה כשל פיננסי" שגרם למחיקת ההלוואת של הטייקונים. לדבריו, "כבר קבעתם שהיה כשל פינסי ונותר רק למצוא איך לתקן. תבדקו אם היה כשל פיננסי כזה. תיזהרו בתחום האזהרות לרגולציה כי עודף רגולציה גורם נזק למשק. הרגולטורים דוחפים את המשק לכיוון של מקומות פחות חשופים, והשורה התחתונה היא שמקבלים לא יותר פיקוח אלא פחות פיקוח".

עו"ד אלעד מן אמר כי "עצם הקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית וקיום הדיון החשוב הוא עניין שיש לברך עליו, אבל את הברכות האמיתיות נוכל לשאת רק אחרי שנקרא את מסקנות הוועדה. הוועדה תיבחן לא בממצאי המיקרו שלה אלא במסקנות המאקרו. שני נושאים חשובים ביותר הם האחדת שיקולי רגולציה, שיפור השיח בין רגולטורים וחשיפת מידע יזום בזמן אמת. הנושא האחר הוא בחינת תפקידה של התקשורת ומערכת היחסים של התקשורת עם המלווים והלווים".

הוא הוסיף כי "כדאי לבחון גם את האופן שבו סוקרו בנקים ומוסדיים, לווים גדולים, הסדרי חוב גדולים ועסקות אשראי משמעותיות לאורך השנים. מעניין יהיה לשמוע עיתונאים בכירים ועורכים בעיתונות הכלכלית והכללית מתייצבים ומסבירים לוועדה את האופן שבו סיקרו כלי התקשורת שלהם את הזירה הרלוונטית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר