מגדילים את הגירעון: הכנסת תאשר מתווה חדש להגבלת ההוצאה הממשלתית

החוק קובע כי ההוצאה הממשלתית תגדל ב-2019 ב-3%. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: הצורך בחוק נובע מהגידול הניכר בשירותים החברתיים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
הצבעה בכנסת
צילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מליאת הכנסת צפויה לאשר בצהריים (ד') את החוק להפחתת הגירעון ולהגבלת ההוצאה בתקציב המדינה ל-2023-2019. לפי החוק שהוגש על ידי הממשלה, ב-2019 יגיע הגירעון ל-2.9% מהתוצר, במקום 2.5% כפי שאושר בעבר. ב-2020 יהיה הגירעון 2.5% במקום 2.25%, וב-2021 - 2.25% במקום 2%. ב-2022 יהיה הגירעון 2% לעומת 1.75%, ב-2023 1.75% והחל מ-2024 ואילך לא יעלה על 1.5% מהתוצר.

החוק גם מגביל את הגידול בסכום ההוצאה ב-2019 ל-3% בהשוואה להוצאה הממשלתית ב-2018. גפני הסביר שהצורך בחוק נובע מהגידול הניכר בשירותים החברתיים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהציג את החוק, הסביר כי "מדובר בחוק טוב, וזה לא משנה אם הממשלה טובה או לא. הוא מעלה את יעד הגירעון ומאפשר הוצאות חברתיות אמיתיות - כמו למשל הקצאת כספים לנכים".

עם זאת, גפני מתח ביקורת על כך שאגף התקציבים באוצר לא עמד בדרישות החוק שחל עד כה, ולפיו חויב להעביר את "תקציב ההתאמות", המסדיר את ביצוע התאמות התקציב בין 2017 ל-2018, עד ל-10 בדצמבר 2017. בפועל החוק הובא לאישור רק בסוף ינואר 2018.

לדברי גפני, "תקציב ההתאמות שקבענו בוועדת הכספים כאשר הגיע התקציב הדו-שנתי מלכתחילה לא היה פשוט. אין מדינה חוץ מבחריין שיש לה תקציב דו-שנתי. קשה לחזות מראש גם את הגירעון והצמיחה במהלך 3 שנים, והמשמעות היא שבמעבר לקראת סוף שנת התקציב הראשונה של התקציב צריך לייצר תקציבים מיוחדים כדי להתאים את המצב לשנת התקציב הבאה. היה פה מישהו שקרא לכך 'קופה קטנה' של גפני - אבל זה לא היה נכון. זה היה קופה גדולה, ולא של גפני אלא של ועדת הכספים. כמו למשל השנה, כשצריך כסף לנכים".

גפני הוסיף כי "אגף התקציבים לא הביא את תקציב ההתאמות פי שנקבע בחוק. הוא עבר על החוק. אני לא יודע למה אין סנקציות על מי שעובר על החוק בממשלה, לפחות 'עד מדינה קטן'".

לפי החלטת ועדת הכספים, המדינה תחויב להגיש לוועדת הכספים את תקציב ההתאמות ל-2018 עד ל-15 במארס 2018. הוועדה אמורה לדון מחר בתקציב ההתאמות ל-2018".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה