משרד האוצר מגבש נוהל להסדרת פגישות בין פקידים ללוביסטים

החוק שמחייב לוביסטים בכנסת להירשם לצורך קבלת היתר מתייחס רק לפעילות מול חברי הכנסת ■ יו"ר ועדת השקיפות, סתיו שפיר: "זאת התקדמות חשובה. לא יכול להיות שנציגיו של מי שיש לו כסף וכוח ייהנו מגישו בלתי־מבוקרת לפקידי האוצר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סתיו שפיר
סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד האוצר מגבש בימים אלה נוהל חדש שמטרתו להסדיר את נושא הפגישות בין פקידי המשרד ללוביסטים. גיבושו צפוי להסתיים עד 15 באפריל 2018 - כך הודיעה אתמול הלשכה המשפטית במשרד האוצר ליו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני).

כבר כיום "חוק הלוביסטים", שנחקק ב-2008, מחייב את הלוביסטים בכנסת להירשם במשכן לצורך קבלת היתר, לחשוף את שמות לקוחותיהם, לענוד תג כתום, להירשם בוועדות הכנסת ועוד. עם זאת, החוק אינו חל על פקידים במשרדי הממשלה ועל שרים, מכיוון שהוא מתייחס רק לפעילות לובינג בכנסת מול חברי הכנסת.

למעשה, לא קיים כיום נוהל מחייב להסדרת מפגשים ומשא ומתן בין לוביסטים לפקידי האוצר, אף שלפקידים האלה השפעה רבה על החלטות תקציביות כבדות משקל. בתקופתו של רם בלינקוב כממונה על אגף התקציבים באוצר ב-2007–2009, הוא אסר על פגישות בין עובדי האגף ללוביסטים. שפיר דרשה באחרונה בוועדת השקיפות כי משרד האוצר יגבש נוהל מחייב להתנהלות מול לוביסטים.

ח"כ שפיר אמרה אתמול ל-TheMarker: "אני מברכת על ההתקדמות החשובה הזאת. המצב שבו לארגוני הנכים או לנאבקים על מערכת הבריאות אין דלת פתוחה אצל פקידי האוצר, בשעה שללוביסטים שמייצגים אינטרסים אישיים דווקא יש - חייב להיפסק מיידית. לא יכול להיות שנציגיו של מי שיש לו כסף וכוח ייהנו מגישה בלתי־מבוקרת לפקידי האוצר ומשרדי הממשלה. הפגישות האלה, אם הן מתקיימות, חייבות להיות שקופות לגמרי וחשופות לעין הציבור. אולי כך יתמעטו, וייתכן שאף יפסיקו להתקיים כלל".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר: "מדובר בהישג ראשוני חשוב לוועדה ולעמותה. לאור מקרי השחיתות של השנים האחרונות, שבהם היו מעורבים לוביסטים מסוגים שונים, מדובר לדעתי בצעד חשוב ומתחייב. יש לקדם הסדרה עמוקה יותר, רצוי בחקיקה, שתחייב את כלל המשרדים והדרג הפוליטי".

גורמים במשרד האוצר מסרו כי הנוהל גובש כדי להגביר את הפיקוח על פגישות בין גורמים מקצועיים לשדלנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות