הרפורמה בוועדות המכרזים של הרשויות המקומיות תידון כחוק נפרד

ועדת הפנים החליטה לפצל את הפרק בחוק ההסדרים, שעוסק בוועדות מכרזים ברשויות, ולדון בו בנפרד ■ המשמעות המעשית של ההחלטה היא שהפרק הזה ייקבר בוועדת הפנים - ולא ברור אם יחוקק ומתי

צבי זרחיה
צבי זרחיה
מתחם הולילנד בירושלים
מתחם הולילנד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הפנים החליטה היום לפצל את הפרק בחוק ההסדרים, שעוסק בוועדות מכרזים ברשויות, ולדון בו בנפרד. המשמעות המעשית של ההחלטה היא שהפרק הזה ייקבר בוועדת הפנים - ולא ברור אם יחוקק ומתי.

הפרק המוצע הוכן בעקבות דו"ח צוות שמינה היועץ המשפטי לממשלה - "לבחינת הדרכים לחיזוק שלטון החוק וטוהר המידות בשלטון המקומי". אחת ההמלצות המרכזיות היא שינוי ההרכב והתפקיד של ועדות המכרזים בשלטון המקומי. ועדות המכרזים בשלטון המקומי מורכבות מחברי מועצת הרשות המקומית בלבד, בשונה מהנהוג בשלטון המרכזי - שם כוללת הוועדה אנשי מקצוע.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (ליכוד), אמר כי "לקרוא לצוות הזה ולחוק 'חוק טוהר המידות' - זה שקר. פוגעים באלפי אנשים שאין סיבה לפגוע בהם. הכינוי לא ראוי. צריך לדון בשיטת עבודה, אבל לטעון כאילו חברי המועצה מושחתים והפקידים מושלמים? לצערי, ראינו שגם בפרקליטות, בבתי המשפט ובכנסת עושים טעויות. גם הדרגים המקצועיים וגם שופטים. אף אחד לא צריך להיות חסין מביקורת ראויה, אבל לקרוא לזה חוק טוהר המידות - זה עוול לאנשים בשליחות ציבורית".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) אמר "בואו לא ניתמם. יש בעיה של מינהל תקין ברשויות המקומיות. הרפורמה היתה יכולה להגן על נבחרי ציבור מלחצים פסולים. למשל, במכרזים יש אגרות שרירותיות. אחד נדרש לשם 500 שקל והשני 2,000 שקל. חוסמים את הקטנים. יותר נוח גם לנבחרים שהמכרזים יהיו לפי קשרים פוליטיים".

קיש העיר: "אל תתלה הכל בנבחרי ציבור".

פולקמן השיב: "ירושלים היא האמ-אמא של ההתנהלות הזאת. שמעת על הולילנד?"

קיש: "אתה אומר שחברי המועצה בירושלים מושחתים? מי הורשע - מהנדס העיר וראש העיר - ואתה קורא לחברי המועצה מושחתים? חזור בך".

פולקמן: "אני לא אומר שחברי המועצה מושחתים. אני אומר שהמנגנון מעודד שחיתות. בוא נכיר שיש בעיה בהתנהלות בלא מעט רשויות, שרמת הבקרה בהן על האינטרסים של הספקים לא ראויה. יש הבדל גדול בין קביעת מדיניות שזה תפקיד חברי המועצה לבין ההחלטה מי יהיה הספק המבצע. אני מציע ליצור איזונים ובלמים, לחזק את חברי המועצה - ולהתמקד במדיניות".

ח"כ מיכאל מיכאלי (ש"ס), שהיה חבר במועצת עיריית ירושלים לפני שנבחר לכנסת, אמר כי "מנסים להטיל דופי באנשים שעובדים בחינם. צריך למצוא איזון, לא להדיר את חברי המועצה - זה דורש מחשבה נוספת".

"הכי טוב שלא יהיו תושבים בעיר"

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), לשעבר ראש עיריית בני ברק, אמר כי "ככלל לא יכולה להיות שחיתות של נבחר ציבור בלי שיתוף פעולה של אנשי מקצוע. כראש רשות היית מעדיף כמה שפחות דעות של חברי מועצה. הכי טוב שגם לא יהיו תושבים בעיר - כך לא תהיה ביקורת. ההבדל בין שתי האופציות הוא כמו בין אור שמש לחושך. בכל עירייה מסודרת הצורך מגיע מהחלטה של גזבר או מנהל רכש, שמשתתפים בדיונים וצריכים לתת תשובות לחברי המועצה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), לשעבר ראש עיריית הרצליה, אמרה: "למה לחוקק אם משהו הולך טוב? אם זה לא טוב, תביאו הוכחות שזה מקור לשחיתות. מביאים לנו חתיכה מהפאזל. מי שמחזיק במרבית הכוח הוא ראש הרשות. רוצים להקים ועדה 'מקצועית', שבה יישב המנכ"ל שהוא איש אמון של ראש העיר. כשמביאים חוק משנה מצב, צריך להצדיק זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"