גפני מקדם את חוק ההסדרים אבל מקפיא הצבעות על התקציב

בקואליציה ממתינים לרה"מ בנימין נתניהו שישוב בסוף השבוע מביקורו בארה"ב, על מנת שיפתור את המשבר שנוצר סביב "חוק הגיוס"

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
משה גפני, יו"ר ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) יכנס את ועדת הכספים מחרתיים (ה') לצורך הצבעות על חוק ההסדרים, וזאת, אף כי טרם הושגה הסכמה בעניין "חוק הגיוס". עם זאת, גפני הבהיר כי בשלב זה הוא לא מקדם את ההצבעות לאישור חוק התקציב ל-2019.

בתשובה לשאלת TheMarker אמר גפני: "לא שוחחתי על כך (ההצבעה על התקציב צ.ז.) עם רה"מ בנימין נתניהו או עם שר האוצר משה כחלון. הבטחתי לפקידי האוצר שאקיים דיון בחוק ההסדרים בסוף השבוע".

גפני אף מיהר להבהיר כי "יש חוק הסדרים אבל לא אקיים הצבעות על התקציב". הוא הוסיף כי "כחלון הבטיח את תמיכתו ב'חוק הגיוס', וכעת רה"מ צריך לפתור את סוגיית הגיוס".

בקואליציה ממתינים איפוא לרה"מ בנימין נתניהו שישוב בסוף השבוע מביקורו בארה"ב, על מנת שיפתור את המשבר שנוצר סביב "חוק הגיוס". יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, מנסים אף הם למצוא פשרה. בקואליציה אומרים כי על נתניהו להחליט אם הוא רוצה באישור התקציב, ובהמשך כהונתה של הממשלה או שהוא מעוניין בהקדמת הבחירות.

החרדים מבקשים להגיע לפשרה בעניין, ובקואליציה הועלו הצעות שלפיהן "חוק הגיוס" יאושר בתחילת השבוע בוועדת השרים לחקיקה ובקריאה הטרומית במליאת הכנסת והמשך החקיקה – כלומר לפני ההצבעות על חוקי התקציב וההסדרים, וכי המשך החקיקה של "חוק הגיוס" יעשה בכנס הקיץ.

משמעות המהלך של גפני, היא שהוא מעוניין לנסות ולקדם את אישור החוק בטרם ייכנס ללחץ של לוח זמנים. הכנסת תצא ביום חמישי בעוד 8 ימים לפגרת הפסח. אם הוועדה תאשר ביום חמישי את חוק ההסדרים, ניתן יהיה להתחיל לדון בו במליאת הכנסת ביום שני או שלישי - בתנאי שעד למועד זה תושג הסכמה לגבי "חוק הגיוס". אם תושג הסכמה כזו, תוכל ועדת הכספים בתחילת השבוע, למשל ביום א', להצביע ולאשר את חוק התקציב, כך שגם אותו ניתן יהיה להעלות להצבעה בקריאה השנייה והשלישית עד לסוף השבוע הבא.

לפני ההצבעות הסופיות על חוק ההסדרים יידרש האוצר למסירת תשובות לדרישות הוועדה, ובהן תוספת של 200-100 מיליון שקל לרשויות מקומיות הגובלות עם נתב"ג - על רקע הענקת פטור מארנונה באמצעות חקיקה לרשות שדות התעופה, קרן למפעלים במצוקה, ניוד נקודות זיכוי והארכת התקופה משנה לשנתיים לאחר סיום התואר האקדמאי לסטודנטים - בעלות מוערכת של כ-200-100 מיליון שקל. בנוסף, בוועדת הכספים הובעה התנגדות לתוכנית האוצר לשינוי המיסוי הירוק - שאמורה להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכחצי מיליארד שקל. בוועדת החוקה הדנה בחוק לשימוש במזומן יש התנגדויות לחוק, ובאוצר אומרים שעלות החוק כחצי מיליארד שקל.

בתוך כך, הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון אמורה להצביע היום (ד') על תקציב הביטחון. שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) קרא ביום ראשון השבוע לחברי הוועדה שלא לקיים הצבעה על גובה התקציב ל-2019 בטרם יעביר האוצר למערכת הביטחון מיליארד שקל נוספים עבור שנה זו. ליברמן טען שמדובר בסכום שיקזז הפחתות רוחבייות בתקציב הביטחון - שהתקבלו בעבר לגבי 2019. באוצר דחו בימים האחרונים את דרישת ליברמן שלא להחיל את הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה על תקציב הביטחון, ואמרו כי ב"הסכם כחלון-יעלון" מסוף 2015 הוסכם שקיצוצים רוחביים בתקציב המדינה יחולו גם על תקציב הביטחון.

שר האוצר משה כחלון (כולנו) חזר ואמר אתמול כי יפרוש מהקואליציה אם עד לחג הפסח לא יאושר התקציב בכנסת בקריאה השנייה והשלישית.

היום ההצבעה על תקציב הביטחון

לפני ההצבעות הסופיות על חוק ההסדרים, יידרש משרד האוצר לספק תשובות לדרישות ועדת הכספים — ובהן תוספת תקציב של 100 – 200 מיליון שקל לרשויות מקומיות שגובלות בנתב"ג; הקמת קרן למפעלים במצוקה; והארכת משך תוקף נקודות הזיכוי במס לבוגרי תארים אקדמיים, משנה לשנתיים. כמו כן, בוועדה הובעה התנגדות לתוכנית האוצר לשינוי המיסוי הירוק, שאמורה להגדיל את הכנסות המדינה בכחצי מיליארד שקל בשנה. בתוך כך, הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון אמורה להצביע היום על תקציב מערכת הביטחון. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קרא שלשום לחברי הוועדה לא לקיים הצבעה על גובה התק־ ציב ל-2019 לפני שהאוצר י עביר למערכת הביטחון מיליארד שקל לאותה שנה. באוצר דחו את דרישתו, וטענו כי בהסכם כחלון־יעלון מ-2015 נקבע כי קיצוצים בתקציב המדינה יחולו גם על מערכת הביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"