במאבק על התקציב וחוק הגיוס - כחלון והחרדים מנסים לשריין הישגים מחשש לפיזור הכנסת

באוצר חזו כבר לפני כמה חודשים את לחץ הזמנים שיתעורר בשל יציאת הכנסת לפגרת הפסח מוקדם – אבל הח"כים החרדים סירבו לבקשה לדחות אותה ■ החששות בקואליציה חדשים - בשבוע שעבר עוד ביקשו בלשכת רה"מ לוודא שלכחלון אין כוונה להקדים את הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמן
שר האוצר, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

המשבר הקואליציוני המסתמן סביב אישור תקציב המדינה ל-2019 מעלה הילוך. שר האוצר משה כחלון, איים ביום חמישי האחרון בשיחה עם רה"מ בנימין נתניהו כי יפרוש מהקואליציה אם התקציב לא יאושר, כמתוכנן, עד 15 במארס. זאת לאחר שסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הודיע יום קודם לכן כי לא יתמוך בתקציב המדינה ל-2019 בטרם יאושרו חוק הגיוס וחוק יסוד לימודי התורה - שבסיעות של ישראל ביתנו ושל כולנו מתנגדים להם.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

כולם במשרד האוצר הבינו כבר לפני מספר חודשים את לוח הזמנים הצפוף לתהליך אישור חוק ההסדרים ותקציב 2019, לאור השאיפה להביאו לסיום לפני פגרת הפסח. הבנה זו גרמה לגורמים באוצר לנסות ולבחון מול הכנסת את האפשרות להאריך את מושב החורף - ולדחות את היציאה לפגרת הפסח בשבוע. בתחילת הדרך אפילו נשמעו דיבורים על העברת התקציב בתאריכים 22 ו-28 במארס (קריאה שנייה ושלישית), ברגע האחרון לפני ליל הסדר, שהשנה חל ב-30 במארס.

היו אלה דווקא הח"כים החרדים שעמדו בראש ההתנגדות לדחייה, בטענה כי הם זקוקים לכך שהפגרה תתחיל שבוע לפני החג - לצורך סידורים וניקיונות לקראת הפסח. כך שמבחינת משרד האוצר, היעדר די זמן לפתרון המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס, צריך להיות מוטל לפתחם של אלו שגרמו ללחץ הזמנים מלכתחילה.

כרגע קבועה ההצבעה על התקציב ללילה שבין יום רביעי לחמישי בעוד מעט פחות משבועיים – ב-14 למארס. יום לאחר מכן תצא הכנסת לחופשת הפסח. המשמעות היא שנותרו כ-11 ימים בלבד לעבוד על התקציב. העובדה שיו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), איים לבטל את ההצבעה שהייתה אמורה להיערך על התקציב ביום שני הקרוב – התממשות האיום תותיר מעט מאד זמן לדיונים בנושא בוועדת הכספים.

גם ש"ס, כולנו וישראל ביתנו עושות שרירים

במפלגות החרדיות חוששים שלאחר אישור התקציב, בכנס הקיץ שייפתח בסוף אפריל, הכנסת עשויה להתפזר מבלי שתחוקק את חוק הגיוס. בג"ץ הקצה לממשלה ארכה עד ספטמבר 2018 לחוקק חוק גיוס חדש, לאחר שפסל את החוק בעניין שנחקק בתחילת הקדנציה הנוכחית. מועצת גדולי התורה הורתה לפני עשרה ימים לחברי הכנסת של יהדות התורה לפעול לחקיקת חוק הגיוס לפני אישור התקציב.

היום אמור צוות בראשות שר התיירות יריב לוין, ובהשתתפות נציג היועץ המשפטי לממשלה ונציגי סיעות הקואליציה, לדון במציאת פתרונות.

אלא שריח הבחירות לא פסח, כמדומה, על יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, שמתנגד לחוק גיוס בנוסח יהדות התורה, והודיע שסיעתו תתנגד. ליברמן הקים צוות לבחינת ניסוח חוק חדש בראשות היועץ המשפטי של משרד הביטחון. בסרטון שהפיצה מפלגתו ברשתות החברתיות, נראה ליברמן מחופש לחייל חרדי מחטיבת כפיר עם כומתה מנומרת, כיפה שחורה ופיאות. ליברמן אמר בסרטון "משנכנס אדר מתגייסים בשמחה" והציע לגייס את גפני לסיירת מטכ"ל ואת סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), לשייטת 13.

כזכור, ליברמן נסע לפני כחודש בשבת לאשדוד וערך קניות המחאה על הדו"חות שניתנו לעסקים שנפתחו בשבת. לפי הגורמים בקואליציה, המאבק של ליברמן על רקע חוק המרכולים וחוק הגיוס עשוי לסייע לו בקלפי בקרב ציבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר.

גורמים בקואליציה אומרים כי נתניהו אינו לוחץ על הצדדים להגעה להסדר, ולא מן הנמנע כי הוא מעדיף את הקדמת הבחירות על רקע אי־כניעה לחרדים מאשר את על רקע חקירותיו. השאלה היא אם יצליח לשכנע את שותפיו לקואליציה להסכים על פתרון זמני לחוק הגיוס, כלומר את אישורו בקריאה הטרומית לפני התקציב, והמשך חקיקתו בכנס הקיץ.

גם בלי המאבק על חוק הגיוס, הדיונים בוועדת הכספים לא היו צפויים לעבור בקלות. אף כי חוק ההסדרים כולל הגבלה על העברות הכספים הקואליציוניות – ניסיון העבר מלמד כי השבוע האחרון שלפני ההצבעה על התקציב, הוא השבוע שבו ח"כים מהקואליציה נזכרים בכספים נוספים שהם זקוקים להם – לצרכים 'חברתיים'.

העברה של תקציבים מיוחדים כאלו צפויה להיות בעייתית במיוחד השנה. הקיצוץ הרוחבי שהוגדר בדיוני התקציב בינואר כבר הגיע גם כך ל-5 מיליארד שקל, וכלל לא יהיה פשוט להגדילו. קיימים משרדי ממשלה - דוגמת משרד החינוך ומשרד הביטחון - שיש גבול לקיצוץ הרוחבי שניתן להטיל עליהם, מבלי לפגוע בתפקודם הבסיסי. במשרדים האלו כל קיצוץ נוסף עשוי לפגוע בבשר החי.

מבחינה ריאלית, המערכת הפוליטית כולה פועלת במקרה הזה בראייה קצרת טווח – ולא מביטה יותר משבועיים קדימה. שהרי בהיבט הכלכלי - לא יקרה שום דבר אם תקציב 2019 יעבור במאי.

אולם הן כחלון והן החרדים לא מוכנים בשום אופן לדחות את מועד ההיענות לדרישותיהם – בנוגע לתקציב ולחוק הגיוס בהתאמה - בשל חששות ממשיים מתסריט שבו הכנסת חוזרת מפגרת הפסח רק כדי להצביע על התפזרותה. למעשה כולם מעדיפים לפעול לאור הנחת עבודה שהבחירות קרובות, ומנסים לקבוע הישגים אחרונים.

שר האוצר וחברי המפלגות הדתיות מסתמכים, בעיקרון, על הנחת הבסיס לפיה נתניהו לא מעוניין בבחירות ברגע זה. כך, לפחות, הוא דאג לשדר להם עד כה: לפני שבוע עוד פנו גורמים ממשרד ראש הממשלה למקורבים לכחלון - בניסיון לגשש ולוודא שאין לשר האוצר כל כוונה להקדים את הבחירות בגלל התקדמות החקירות בתיקים השונים בהם מעורב ראש הממשלה, והממצאים וההתפתחויות האחרונות בהן.

אלא שבסרטון שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו ביום שישי - אחרי שסיים לבלות את היום עם חוקרי משטרת ישראל - נראה נתניהו שאנן ובטוח כתמיד. הצרה עם הביטחון הזה שמפגין ראש הממשלה, היא שאין לדעת לאן יוביל. הוא עשוי לגרור החלטה מצדו להתאמץ ולהגיע להסדר שיהיה מקובל על החרדים ועל מערכת הביטחון והשר העומד בראשה - אביגדור ליברמן. מן הצד השני, אותו ביטחון עצמי בדיוק גם עשוי להוביל להחלטה פתאומית שמוטב לו ללכת לבחירות מייד, ולא להמשיך להתמודד עם האיומים של שותפיו הקואליציוניים בפירוק השותפות. פשוט אי אפשר לדעת לאילו מסקנות יגיע נתניהו בימי החשיבה שמצפים לו - במסגרת נסיעתו במוצאי שבת לארה"ב.

אם התרחיש השני הוא זה שיתממש, הן כחלון והן החרדים ייצאו מופסדים במידה שהאיומים שלהם יתבררו כאיומי סרק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"