גפני מגיב לליברמן: אם חוק הגיוס לא יאושר - לא נתמוך בתקציב

יו"ר ועדת הכספים מאיים: לא נאשר את תקציב המדינה אם הכנסת לא תאשר מחר בקריאה טרומית את "חוק הגיוס" ■ ליברמן: "לא נתגמש בנושא ביטחון המדינה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מאיים שלא לאשר את תקציב המדינה לשנת 2019 ואת חוק ההסדרים במשק, אם הכנסת לא תאשר מחר (ד') בקריאה טרומית את "חוק הגיוס".

גפני החליט לבטל את ישיבתה של ועדת הכספים שתוכננה להיערך ביום ראשון הקרוב בשל אי היענותו בשלב זה של משרד האוצר לתביעות הוועדה להכניס שינויים בהיקף של מיליארד שקל בהצעת חוק ההסדרים במשק.

שר האוצר, משה כחלון, לוחץ לאשר את תקציב המדינה לשנת 2019 ואת חוק ההסדרים בעוד שבועיים ב-14 במרץ 2018 בטרם תצא הכנסת לפגרת הפסח.

גורמים בקואליציה מעריכים כי בימים הקרובים יעשה ניסיון להשגת פשרה עם גפני שתכלול היענות לחלק מדרישותיו, ואישור "חוק הגיוס" בקריאה הטרומית בלבד. כפי שנחשף ב-TheMarker גפני וועדת הכספים דורשים משר האוצר וועדת הכספים להיענות לדרישותיהם ולהכניס שינויים בחוק ההסדרים במשק.

אלה הדרישות המרכזיות:

■ הקצאה של 300 מיליון שקל לחמש הרשויות הסמכויות לנתב"ג בעקבות מתן פטור מארנונה לרשות שדות התעופה: לוד, אור יהודה, יהוד מונסון, שוהם ומועצה איזורית עמק לוד. בישיבת הממשלה בינואר 2018 הבטיח משרד האוצר לשר הפנים אריה דרעי להקצות 100 מיליון שקל לפיצוי הרשויות הללו, ורשויות אחרות. הח"כים בועדת הכספים דורשים להעלות את הסכום ל-300 מיליון שקל במסגרת חקיקה בחוק ההסדרים, אבל לפי ההערכה יתפשרו על 200 מיליון שקל.

אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן

■ התנגדות למסוי הירוק-ועדת הכספים עיכבה בשבוע שעבר את אישור "רפורמת המסוי הירוק" שמקדמים משרדי האוצר והאנרגיה במסגרת חוק ההסדרים במשק. הרפורמה נועדה להגדיל את הכנסות המדינה בכחצי מיליארד שקל בשנה.

הח"כים הביעו התנגדות להעלאת המיסוי על דלקים מזהמים ולביטול הסדר הסולר, כל עוד התשתיות הנדרשות למעבר המשק לשימוש בגז טבעי אינן מוכנות. במסגרת הכוונה לקדם את הרפורמה, משרד האוצר הגיש לוועדה צווי בלו (מס על דלקים) שההוראות העיקריות שלהם מבטלות את הסדר 'ההישבון' על הסולר, שמאפשר לענפי משק שונים, בעיקר בתחבורה, לקבל החזרי מס בגין השימוש בסולר, מתווה להעלאת הבלו על גז טבעי דחוס (גט"ד), העלאת המיסוי על פחם, שמשמש בעיקר לייצור חשמל ועל הפטקוק, שמשמש את תעשיית המלט.

■ תשלום גימלאות לניצול שואה שואה המקבלים רנטות מגרמניה- 100 מיליון שקל.

■ קיצור תקופת הזמן שבה יוגבלו נקודות נקודות זיכוי לסטודנטים בוגרי תואר ראשון ושני, הגדלת הקרן למפעלים במצוקה, ומתן אפשרות לניוד נקודות זיכוי בין הבעל לאשה כ-100 מיליון שקל.

בפתח ישיבת ועדת הכספים הבוקר (ג'), הודיע גפני כי "חוק הגיוס הוא בציפור נפשנו וחלק מההסכם הקואליציוני. אנחנו נביא אותו מחר להצבעה. אם חברי הקואליציה יתנגדו - אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים של הקואליציה".

גפני אמר כי "נכנסו לקואליציה כשהנושא המרכזי הוא תלמידי הישיבות, המדינה לא יכולה להתקיים בלי תלמידים שתורתם אמונתם. חוקקנו חוק שהסדיר את הנושא. בג"צ פסל בפעם הרביעית את החוק. אמרנו נעשה חוק יסוד אך ישראל ביתנו מתנגדת. מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים. עד היום הלכנו עם החוקים האלה כי אנחנו חלק מהקואליציה. תביאו חוק דוגמת חוק המואזין - נצביע נגד. זה הרי חוק שלא מועיל בכלום, גם היום יש חוק שאוסר לעשות רעש. אנחנו יותר לא משחקים בעניין הזה".

גפני אמר את הדברים לאחר שהבוקר כתב בפייסבוק יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שלא יתמוך ב"חוק הגיוס".

"בעניין גיוס החרדים עמדת ישראל ביתנו ברורה ושקופה. אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון", כתב ליברמן בפוסט.

ליברמן הוסיף כי "כחברה בקואליציה, ישראל ביתנו מוכנה להתפשר ולהתגמש בנושאים רבים חוץ מנושא אחד - ביטחון מדינת ישראל. לכן, כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת. אני מקווה שכולם יצליחו להתעלם משיקולים אלקטורליים ולהצמד אך ורק לשיקולים ביטחוניים".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר בתגובה לדבריו של גפני: "החוקים ההזויים הם חוקי הגיוס שגפני וחבריו מנסים להעביר. ביטחון המדינה הוא לא נושא לגחמות הסיעות החרדיות ולניסיונות הסחיטה שלהן. ישראל ביתנו תצביע כאיש אחד, נגד חוקי הגיוס של הסיעות החרדיות."

בכנסת מעריכים שבסופו של דבר תימצא פשרה שלפיה "חוק הגיוס" יאושר מחר בקריאה הטרומית במליאת הכנסת, ולאחר מכן ינוהל משא ומתן בעניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?