בשבוע שבו הוא צפוי להיחקר - נתניהו מקדם מינוי שערורייתי נוסף

ראש הממשלה ייחקר השבוע על האירועים שהוליד מינויו של שלמה פילבר למנכ"ל משרד התקשורת ■ אבל דווקא היום מתעקשת הוועדה למינוי בכירים לאשר מינוי מופרך אחר שמקדם בנימין נתניהו - המינוי של עפרה ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה ברכה
עפרה ברכהצילום: מתוך עמוד הפייסבוק
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הביטוי העברי הבוטה "להשתין מהמקפצה" הוא ככל הנראה התיאור ההולם ביותר למה שעומד להתרחש היום בדיון של הוועדה למינוי בכירים בנציבות שירות המדינה. בניגוד לכל הציפיות, ולעין כל, ידונו חברי הוועדה בהצעה ההזויה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנות את עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה.

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ של TheMarker בטלגרם

העיתונות הכלכלית משתוללת מזעם על המינוי המופרך הזה כבר חודשים. ברכה היא מנהלת לא־בכירה במשרד הפנים, והיא נטולת הניסיון ההולם לתפקיד הבכיר של נציבה. היא ככל הנראה נהפכה למועמדת לתפקיד על רקע קשריה בלשכת ראש הממשלה — אחותה ובתה עובדות בלשכה, והן חביבות על משפחת נתניהו.

ביזבזנו אלפי מלים מיותרות בניסיון להמחיש עד כמה המינוי הזה הזוי. ההמחשה ההולמת ביותר היתה שמינוי ברכה לתפקיד נציב שירות המדינה יהיה כמו למנות סרן לרמטכ"ל. לא חשוב עד כמה הסרן מבריק ומוכשר, הוא לעולם לא יהיה ראוי לתפקיד הרמטכ"ל.

בשבוע החולף קיווינו שהחקירות הפליליות של שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, בתיק 4000 הסירו את המועמדות של ברכה מהפרק. פילבר, כזכור, מונה בידי נתניהו למנכ"ל משרד התקשורת, מתוך מטרה, על פי החשד, שירתום את משרד התקשורת לצורכיהם של בזק ושל בעל השליטה בה, שאול אלוביץ'.

מערכת הבלמים והאיזונים כשלה

אין ספק שהמינוי של פילבר, שלצורך מינויו נתניהו פיטר באבחת שיחת טלפון את המנכ"ל הקודם והמוכשר אבי ברגר, היה מופרך מיסודו, ותוצאותיו ההרסניות — היפוך המדיניות המקצועית של משרד התקשורת, ומתן הגנה לבזק מפני תחרות — היו מופרכות לא־פחות. ככה זה כשממנים אדם לא־ראוי, מסיבות שאינן ראויות, בלי שמערכת הבלמים והאיזונים של הממשלה מצליחה למנוע זאת.

נתניהו צפוי להיחקר השבוע במשטרה בעקבות המינוי של פילבר. אין עוררין על שיקול הדעת הלקוי שהוא מפעיל לפחות בחלק מהמינויים שלו, גם אם אין מאחוריהם כוונות פליליות. והנה, ימים בודדים קודם לחקירת ראש הממשלה עולה לאישור מינוי הזוי נוסף שלו, ומערכת האיזונים והבלמים של הממשלה שוב אינה עומדת בפרץ.

ועדת המינויים שתתכנס לדון היום במנוי של ברכה היא אחד הבלמים הירודים יותר בממשלה. הוועדה ממונה מתוך מאגר של 12 אנשי ציבור — שכולם נבחרו ללא קריטריונים שקופים ב–2009 ולא הוחלפו מאז — כדי לדון באישור המינוי של בכירים בשירות המדינה. באורח בעייתי במיוחד, מי שאמור היה להיות יו"ר ועדת המינויים לבחירתה של ברכה, פרופ' למשפטים רון שפירא, בחר להתפטר מתפקידו — ככל הנראה משום שלא רצה להיות חותמת הגומי שתאשר את ברכה לתפקיד. את מקומו תפס שופט בדימוס, חנן אפרתי, שכמעט אינו מוכר, ושעל פי הערכות נבחר ספציפית בידי נתניהו כדי לאשר את ברכה. גם הבחירה בנציגים אריה בר ונגה קינן מתוך 12 השמות במאגר טעונה ביקורת בפני בג"ץ, משום שהשניים נבחרו שלא על פי סדר השמות הקבוע.

על פניו, נראה שנתניהו ומקורביו הינדסו את הרכב ועדת המינויים כך שזו תאשר בכל מקרה את המינוי של ברכה קשה לחשוב על הליך מינוי בוטה מזה, ועוד כזה שנעשה לעין כל. כאמור, משתינים מהמקפצה.

בכירים בממשלה בעבר ובהווה תקפו את המינוי מכל זווית אפשרית, והוגשה אפילו עתירה לבג"ץ נגד הליך המינוי. ניכר כי מספר האזהרות שקדמו למינוי ברכה הוא מהגדולים שהיו — ולאור חקירתו הצפויה השבוע של ראש הממשלה במשטרה, הן גם מהחמורות שהיו. ועל אף זאת, ועדת המינויים ממשיכה בהליך המינוי.

חשבנו השבוע על תיקון 20 לחוק החברות, בנוגע לשכר המנכ"לים בחברות הציבוריות. התיקון קובע ששכר המנכ"לים יאושר ברוב מיוחד באסיפה הכללית של בעלי המניות, אבל אם האסיפה דוחה את השכר, הדירקטוריון יכול בכל זאת לאשרו. במקרה כזה, יצטרך הדירקטוריון לציין נימוקים כבדי משקל להחלטתו לסטות מההצבעה באסיפה הכללית, ומובן שחברי הדירקטוריון יהיו חשופים לתביעות משפטיות בגין ההחלטה שלהם.

האם לחברי ועדת המינויים לבכירים בשירות המדינה יש את הנימוקים כבדי המשקל שיכולים להצדיק את המינוי של ברכה, בשבוע שבו ראש הממשלה עומד להתייצב בחקירה במשטרה על רקע מינוי קודם שלו? אנחנו מסופקים מאוד בנוגע לכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?