הדברים שנתניהו לא סיפר כשאמר שחוק מילצ'ן הוא בכלל של אולמרט

ראש הממשלה צדק כשאמר שהפטור ממס לתושבים חוזרים נחקק בתקופתה של ממשלת אולמרט ■ עם זאת, בחוק נותרה פרצה שעשויה להביא להארכת הפטור ל-20 שנה - ושווה הון לעשירים יהודים בחו"ל ■ האם נתניהו ניסה לנצל את הפרצה הזאת ונבלם?

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט בעת השבעת הממשלה, 2009
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט בעת השבעת הממשלה, 2009צילום: AP
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגן על עצמו בלהט נגד המלצות המשטרה להעמידו לדין. אחד מטיעוני ההגנה שלו, שנפרש בשידור ישיר בכל ערוצי הטלוויזיה, היה שהחשד שהוא פעל למען איש העסקים ארנון מילצ'ן באמצעות קידום החוק המכונה "חוק מילצ'ן" הוא שגוי, מאחר שהחוק נחקק ב–2008 על ידי ממשלת אולמרט.

עובדתית, נתניהו צודק. החוק, המעניק הטבות מס מפליגות לעולים חדשים ותושבים חוזרים, אכן נחקק בתקופת אולמרט. ואולם נתניהו מטעה: מאז 2013 רשות המסים ומשרד האוצר מחזיקים בעמדה שזהו חוק משחית ומושחת, שמקומו לא יכירנו בספר החוקים הישראלי, והם מנסים בעקביות לבטלו. הצעה לביטול החוק נכללה בהצעות לחוקי ההסדרים ל–2013–2014, 2015–2016 ו–2017–2018, וזנב שלה נכלל גם בטיוטת חוק ההסדרים ל–2019. בכל המקרים ההצעה נפלה, בממשלה או בכנסת. בכל מקרה, מאז 2013 ותחת ממשלות שהן כולן בשליטת נתניהו, הניסיונות לבטל את החוק עולים בתוהו, ובעקביות.

נוסף על כך, אם חשדות המשטרה נכונים, הרי שנתניהו מטעה היות שב–2013 הוא ניסה להתערב בהפיכת אחד הסעיפים בחוק לבר יישום, באמצעות התקנת תקנות. לצורך כל דבר ועניין, התקנת תקנות לסעיף בחוק כמוה כסוג של חקיקה חדשה, ובכך נתניהו נושא באחריות ישירה להתערבות בחקיקה.

גן עדן למעלימי מס

חוק מילצ'ן מורכב משלושה סעיפים עיקריים. המרכזי שבהם הוא זה שמעניק פטור ממס לתקופה של עשר שנים לעולים חדשים ותושבים חוזרים על רווחיהם בחו"ל. הפטור נועד להעניק להם תקופת הסתגלות בישראל. כל זמן שהעולה החדש עדיין מתלבט אם להשתקע בישראל, המדינה פטרה אותו מהצורך לעסוק בביורוקרטיה של תשלום מסים על נכסים שלו שנשארו בחו"ל.

במקור הפטור ניתן לחמש שנים מיום הכניסה לישראל, אבל ב–2008 הוא הוארך לעשר שנים. הפטור, חייבים להדגיש, חל רק על הכנסות מחו"ל. כל ההכנסות של התושב החוזר בישראל חייבות במס מהרגע הראשון. מאחר שאנשים משלמים לרוב מס במדינת מגוריהם, הרי שהתושבים החוזרים או העולים אינם משלמים מס על הנכסים שלהם בחו"ל ברגע שהם עוברים לישראל — ומכיוון שישראל גם היא לא גובה מהם מס על אותם נכסים למשך עשר שנים, הרי שהפטור ממס על הנכסים והרווחים בחו"ל הוא מלא.

ארנון מילצ'ןצילום: Evan Agostini/אי־פי

בכך הפטור ממס הוא מתנה ענקית ליהודים עשירים החיים בחו"ל, שבוחרים לעבור לגור בישראל מסיבות של תכנון מס. מהסיבה הזו החוק גם זכה לכינוי "חוק מילצ'ן" — כלומר, חוק שהביא לכך שמיליארדרים ישראלים לשעבר, או מיליארדרים יהודים, בחרו להפוך את ישראל לביתם בשל (או גם בשל) הטבת מס נדיבה שקיבלו מהמדינה.

פרדוקסלית, הפטור הנדיב הזה כלל אינו שנוי במחלוקת. אף שיש רבים וטובים שחושבים שזהו פטור מיותר, שמעניק מתנה לתושבים חוזרים (קרי, יורדים ששבו לישראל) על חשבון תושבים קיימים שמעולם לא ירדו מהמדינה, אין מי שמבקש לבטל את הפטור הזה. המחלוקת בנוגע לחוק מילצ'ן מתמקדת דווקא בשני הסעיפים האחרים של החוק.

האחד הוא הפטור מדיווח על ההכנסות מחו"ל במשך עשר שנים. אם לא די בכך שהעולים החדשים והתושבים החוזרים לא צריכים כלל לשלם מס על נכסיהם בחו"ל במשך עשור, הם גם לא צריכים לדווח עליהם. לכאורה, אם לא גובים מס, אין צורך לדרוש דיווח, אך בפועל הפטור מדיווח נתפש כמוקד של שחיתות, וכסעיף שהפך את ישראל למקלט מס מהסוג הירוד ביותר. ישראל ואיי קיימן נמצאות כיום באותה העמדה — בשתי המדינות גם לא משלמים מס וגם לא מדווחים דיווחי מס. ממש גן עדן למעלימי מסים.

הפטור מדיווח מאפשר למעלימי מסים להשתמש בישראל כדי להעלים את הכנסותיהם — הם לא מדווחים בחו"ל, כי הם כבר אינם תושבי חו"ל, והם גם לא מדווחים בישראל, כי ישראל פטרה אותם מהצורך לדווח. כך הכנסות ורווחים מתאיידים להם, לשמחתם הרבה של מי שרוצים להעלים את ההכנסות שלהם.

ההערכה היא שישראל, בגלל הסעיף הזה, נהפכה למקלט מס בינלאומי למעלימי מסים — ההבדל היחיד בינינו לאיי קיימן הוא שלפחות שם כולם שווים בפני החוק, וכולם יכולים להעלים הכנסות ומסים. אצלנו רק יהודים זוכים לפריווילגיה הזאת.

זאת ועוד, הזכות שלא לדווח היא כר נרחב להונאות מס נוספות. כך, כל תושב חוזר או עולה חדש שיש לו עסקים בישראל ובחו"ל יכול להעלים את כל ההכנסות שהופקו גם מעבודתו בישראל ושעליהן הוא חייב במס, בטענה כאילו הן הכנסות שמקורן בנכסיו בחו"ל. למשל, ישראלים יכולים לרשום נכסים על שמם של עולים חדשים, כדי להעלים את ההכנסות.

הפטור מדיווח על הכנסות - משחית

העלמת הדיווחים מונעת מרשות המסים את המידע לגבי היקף הפטור ממס שהוענק לעולים חדשים, ולכן גם אין כל יכולת לאמוד אם הפטור הוא בכלל כדאי למדינה. ההערכה ברשות המסים היא שבכל מקרה הפטור אינו כדאי, מאחר שהדבר האחרון שהעולה העשיר חושב לעשות הוא להעביר את נכסיו לישראל, משום שמאותו רגע הוא יהיה חייב במס על הנכסים האלה.

מכך יוצא שפרט לקליטת עלייה עשירה, ופרט להטבות מס שהענקנו למספר כלשהו של עולים עשירים (כמה בדיוק? בהיעדר דיווח זה לא ידוע), למדינת ישראל לא יוצא דבר מהפטור ממס, או מהיעדר הדיווח לרשויות המס.

להפך, למדינה יוצאים מכך רק דברים שליליים, כי הפטור מדיווח צובע את ישראל בעולם כמדינה שמשרתת מעלימי מסים. לא רק, אלא שהפטור מדיווח גם מעמיד את ישראל בהפרה מול חובות שיתוף המידע שלה עם רשויות מס אחרות בעולם, חובות שהולכות ומתרבות בעקבות המאבק העולמי בתכנוני מס ובהעלמות מסים. ישראל רוצה להיות חלק מקבוצת המדינות המתוקנות המחייבות בתשלום מס כחוק, ובה בשעה היא מאפשרת ליהודים עשירים להעלים מסים.

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: תומר אפלבאום

לכן, העמדה המקצועית של רשות המסים רואה בפטור מדיווח סעיף משחית, שמסכן את מעמדה הבינלאומי של ישראל, ומאז 2013 מנסה רשות המסים מדי שנה להשתמש בחוק ההסדרים כדי לבטל את הפטור מדיווח (רק הפטור מדיווח; על הפטור ממס אין מחלוקת). רק שבאופן שיטתי מאז 2013 הסעיף הזה נבעט מחוק ההסדרים, בשל התנגדות נמרצת בממשלה — שרי הקליטה הגנו בגופם על זכותם של עולים עשירים מחבר המדינות לעלות לישראל, תוך היעדר דיווח על הכנסותיהם מחו"ל — וגם בכנסת.

הפיכת ישראל למדינה שמשרתת עשירים

הפטור מדיווח נמצא במוקד המחלוקת על חוק מילצ'ן. על אף זאת, ככל הנראה חקירת המשטרה בנוגע לנתניהו אינה מתמקדת בפטור מדיווח כי אם בסעיף שלישי, מפורסם פחות, בחוק. זהו סעיף 14(ד) לפקודת המסים, והייחוד שלו הוא שהסעיף מעולם לא מומש, מאחר שלא הותקנו לו תקנות.

הסעיף קובע כי שר האוצר, באישור ועדת הכספים של הכנסת, רשאי להאריך בעשר שנים נוספות (כלומר ל–20 שנה) את תקופת הפטור ממס (לא מדיווח) לגבי עולה או תושב חוזר, "ובלבד שביצע השקעה משמעותית בישראל שיש בה כדי לקדם יעדים לאומיים הנוגעים למשק המדינה".

הסעיף נחקק ב–2008, אבל מכיוון שלא הותקנו לו תקנות — למשל, לא נקבע מהי "השקעה משמעותית" כזאת — הוא מעולם לא הופעל. לכן, לכאורה, זהו סעיף לא חשוב ולא מעניין, אלא אם היה מי שלחץ על שר האוצר, יאיר לפיד, ב–2013 להתקין את התקנות ולהפוך את הסעיף לממשי.

בהנחה שנתניהו ניסה ללחוץ למען הפעלת הסעיף הזה, הרי שההיתממות שלו כאילו חוק מילצ'ן נחקק על ידי ממשלת אולמרט היא בגדר הטעיה גסה: התקנת תקנות ב–2013 לסעיף נשכח מ–2008 שמעולם לא הופעל, כמוה כחקיקה חדשה לכל דבר. אם אכן נתניהו לחץ להתקין תקנות להארכת הפטור ממס ל–20 שנה, הרי שהוא התערב באופן אקטיבי למען חקיקת מס חדשה במהותה, שהיתה מעניקה הטבת מס ענקית לשורה ארוכה של טייקונים, אוליגרכים ומיליארדרים. זאת, בתמורה אמנם להשקעה בישראל, אבל השקעה פרטית שהנהנה ממנה הוא בעיקר המשקיע באופן אישי, וכשמדובר בהטבת מס שיוצרת אפליה בוטה בין ישראלים ותיקים לבין תושבים חוזרים שזכו להיות עשירים מספיק כדי לקבל מתנות מהמדינה. ההפיכה של ישראל למדינה המשרתת עשירים בלבד, במיוחד עשירים עם מקורות הון עלומים מחו"ל, היתה מושלמת.

אף שסעיף 14(ד) לא הופעל מעולם — הלחץ של נתניהו על לפיד, אם היה כזה, כשל, בשל העמדה הבצורה של רשות המסים נגד הארכת הפטור ממס — הרי שעצם קיומו של הסעיף, שפוטנציאלית מאפשר להעניק לעולים חדשים פטור ממס ל–20 שנה, מדיר שינה מעיני רשות המסים, ולכן גם את הסעיף הזה מנסה הרשות לבטל באופן עקבי מאז 2013. גם הביטול של הסעיף הזה נכשל מדי שנה, לרבות בשנה הנוכחית.

במסגרת הדיונים על טיוטת חוק ההסדרים ל–2019 החליט שר האוצר, משה כחלון, שלא לחזור ולבקש את ביטול הפטור ממס על דיווח, מתוך הנחה שהבקשה תיכשל והסעיף יוצא שוב — בפעם הרביעית ברציפות — מחוק ההסדרים. שר האוצר החליט להיות צנוע הפעם, ולהסתפק רק בבקשה של ביטול הסמכות לשר האוצר להאריך את הפטור ממס מעשר ל–20 שנה. הפלא ופלא, במסגרת המשא ומתן מול יו"ר הכנסת על צמצום היקף חוק ההסדרים, אחד הסעיפים הראשונים שנבעטו החוצה היה הסעיף הזה. כלומר, בפעם החמישית ברציפות הניסיון להוריד מעל הפרק את האפשרות של הארכת הפטור ממס לעולים עשירים ל–20 שנה, כשל. האם זוהי רוח המפקד שגורמת לכישלון הסדרתי הזה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו