עוד לפני העדות במשטרה: האם יאיר לפיד ומשה אשר יצאו נגד נתניהו?

מאז שנכנסו לתפקידיהם ב-2013 ניסו שר האוצר דאז לפיד וראש רשות המסים לבטל את הפטור ממס על הכנסות בחו"ל ולתושבים חוזרים ולעולים - ללא הצלחה ■ אם נתניהו לחץ על לפיד להרחיב את הפטור, כפי שטוענת המשטרה – הרי שלפיד ואשר פעלו בניגוד לראש הממשלה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד, ב-2014
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד, ב-2014צילום: מרק ישראל סלם
חגי עמית
חגי עמית

ראש רשות המסים משה אשר העיד גם הוא במשטרה בפרשת 1000. אתמול פורסם כי גם יאיר לפיד העיד במשטרה בנוגע ללחצים שנתניהו הפעיל עליו לכאורה להרחבת פטור ממס לעולים חדשים ותושבים חוזרים. אתמול פורסם כי גם יאיר לפיד העיד במשטרה בנוגע לחשדות אלו.

ביום רביעי שעבר, אחרי שבוע ארוך של משא ומתן - הגיעו שר האוצר, משה כחלון, ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, להסכמה בנוגע לנוסח חוק ההסדרים ל-2018. כשליש מהסעיפים שתיכנן האוצר לשלב בחוק – יצאו ממנו החוצה. אחד מהם היה אותו הסעיף שנגע לביטול הפטור ממס והפטור מדיווח על הכנסות בחו"ל - לתושבים חוזרים ועולים. באוצר רצו לבטל את התקנות המאפשרות לשר האוצר להרחיב את הפטור ממס באופן פרטני, ליחידי סגולה.

בכך סוכל פעם נוספת הניסיון של רשות המסים ומשרד האוצר לבטל את החוק שאליו הם מתנגדים כבר תקופה ארוכה. ברשות המסים מקווים כי החוק יקודם בעתיד הקרוב בחקיקה - במקום דרך חוק ההסדרים.

בכירי משרד האוצר בתקופתו של לפיד התקשו היום להיזכר בלחצים שספגו בנוגע לפטור ממס. חלקם העריכו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה חכם מכדי להפעיל לחצים כאלו ישירות מול פקידי האוצר - ועשה זאת רק מול לפיד עצמו.

החוק הנוגע לפטור ממס נחקק ב-2008. ב-2013 – עם כניסת המנהל הנוכחי של רשות המסים, אשר, ושר האוצר לפיד לתפקידם – הם החלו בניסיונות לבטלו. הניסיון הראשון היה דרך חוק ההסדרים לתקציב 2014. הם נתקלו בהתנגדות חריפה של משרד הקליטה – ובסופו של דבר הניסיון לבטל את החוק נבלם בישיבת הממשלה. הטענה היתה שלא ניתן לשנות את המדיניות בנוגע למיסוי של תושבים חוזרים – ובכך לתעתע במי שכבר עשו תוכניות על בסיס חוקי המס הקיימים.

אם אכן הפעיל נתניהו לחצים על לפיד, כפי שטוענת המשטרה – בניסיון דווקא להרחיב את החוק הזה ולהאריך את משך הפטור הניתן לתושבים חוזרים – הרי שהמאמצים של לפיד לבטלו, היוו יציאה חזיתית נגד רצונו של נתניהו.

בהמשך, גם הנסיונות של אשר ולפיד לבטל לפחות את הפטור מחובת הדיווח שניתנת לתושבים החוזרים והעולים, נתקלו בהתנגדות של משרד הקליטה. כך היה גם עם הניסיון של רשות המסים לשנות את החקיקה שלפיה לשר האוצר יש סמכות להאריך באופן פרטני את הפטור ממס.

ניסיון של נתניהו להפעיל לחץ על לפיד כדי להאריך את תקופת הפטור הניתנת לתושבים חוזרים מ-10 ל-20 שנה - כפי שטוענת המשטרה – מהווה אם כך יציאה נגד המדיניות של האוצר ורשות המסים. כדי לממשו, היה ראש הממשלה צריך לגבות אותו עם ניירות עמדה מסודרים ונימוקים כלכליים לגבי ההשפעות הכלכליות של המהלך על כלל המשק – ולהציג גיבוי של גורמים מקצועיים. בשיחותינו עם הגורמים המקצועיים באוצר היום לא מצאנו גיבוי מקצועי שכזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו