שני פרופסורים לכלכלה וקצין לשעבר מ-433 יבחנו את מתן האשראי לפישמן

"ועדת פישמן" תחל לפעול בעוד כמה שבועות, ושכרה את שירותי הייעוץ של פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס, ורמי תמם

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד רמי תמם
עו"ד רמי תמםצילום: טלי מאייר
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שנתנו בנקים וגופים פיננסיים לטייקונים, תתחיל לפעול בעוד כשלושה שבועות. ל–TheMarker נודע כי הוועדה, בראשות יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) השלימה בסוף השבוע את ההליכים לשכירת שירותיהם של שלושה יועצים מקצועיים: פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ורמי תמם.

פרופ' ברגמן, בעל דוקטורט בכלכלה מהרווארד, הוא מומחה במימון חברות, ממשל תאגידי וחוזים פיננסיים. בין 2003 ל–2017 כיהן ברגמן כחבר סגל במחלקה למימון ב–MIT. באחרונה מונה לחבר סגל בבתי הספר לעסקים ולכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' אשר בלס הוא מומחה לכלכלה ולבנקאות, בעל תואר שני ודוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת הרווארד. בלס כיהן ככלכלן ראשי במחלקת המחקר של בנק ישראל, כאחראי על שוק ההון. בלס מרצה בכמה מוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובחו"ל.

פרופ' אשר בלס

עו"ד רמי תמם הוא מומחה לפשיעה כלכלית, שחיתות שלטונית ועבירות צווארון לבן. תמם שירת כעשור ביחידה הארצית לחקירות הונאה, ולאחר מכן כראש כוחות משימה משולבים בתחומי הפשיעה הכלכלית, וראש מחלקת תשאול בלהב 433. בתפקידיו ב–433 הוביל תמם חקירות של פרשות כלכליות ופרשות שחיתות ציבורית, ובהן חקירות של שרים וראשי ממשלה.

מחר צפוי כבל לכנס ישיבה משותפת לחברי צוות הוועדה וליועצים שיעבדו איתם: לאה ורון, מנהלת ועדת הכלכלה, תשמש מנהלת ועדת החקירה הפרלמנטרית; אתי בנדלר, המשנה ליועץ המשפטי של הכנסת ושל ועדת הכלכלה, תשמש היוצעת המשפטית של ועדת החקירה; ד"ר עידית חנוכה, סגנית מנהלת של ועדת החקירה, וליאור רותם, דובר הוועדה. הוועדה תיעזר גם בעמי צדיק, ראש האגף לפיקוח כלכלי במרכז המחקר והמידע של הכנסת, וסגניתו אילנה בר.

שני הדיונים הראשונים יוקדשו לשמיעת הערותיהם של נציגי החברה האזרחית וארגונים חברתיים בכל הקשור להענקת אשראי ללווים גדולים; לאחר מכן יוזמנו הרגולטורים, ובהם המפקחת על הבנקים, חדוה בר; מנהלת רשות שוק ההון; דורית סלינגר, יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה וקודמה בתפקיד, שמואל האוזר; הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין; וכן רגולטורים, ראשי הבנקים ומנהלי גופים פיננסיים בעבר ובהווה.

פרופ' ניתאי ברגמןצילום: תומר אפלבאום

כל המופיעים בפני הוועדה יתבקשו להעביר מסמכים ודו"חות הנוגעים לדרך חלוקת האשראי ללווים גדולים. אם הוועדה תיתקל בקשיים בקבלת המסמכים הדרושים, תישקל הצעה (שכבר עלתה לפני כמה חודשים; צ"ז) לחוקק חוק שיחייב את אותם גופים להעביר את המידע.

תשעת חברי ועדת החקירה הם ח"כ כבל; יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה); יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד); ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני); יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן; ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת); ח"כ חיים ילין (יש עתיד); ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי); יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס); ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו); וח"כ עיסאווי פריג' (מרצ).

לפני כחודש, עם סיום הליך איתור המועמדים, סיים את תפקידו יועצו של כבל, שי (שאקו) דוד. שאקו נחשב לאחד האנשים המקורבים ביותר לכבל ובשלוש השנים האחרונות שימש יועצו הבכיר לענייני ועדת הכלכלה. יש שרואים בו את הרוח החיה מאחורי המהלך של כבל להקמת ועדת החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי