ועדת הכספים מגדילה את הטבת המס לנהריה

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע כי במסגרת חוק ההסדרים במשק יוכנסו שינויים במפת הטבות המס מסוף 2015 - ומפת הטבות המס תיזנח בתחילת 2019, לטובת תיקוני חקיקה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
נהריה
נהריהצילום: נשיונאל פוטוגרפי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים מתכוונת להגדיל את הטבות המס לנהריה ולהעניק לתושביה זיכוי מס של 12% במקום 10% כיום. כמו כן, תקרת הטבת המס תגדל מ-162 אלף שקל בשנה ל-194 אלף שקל בשנה. כך התברר בדיון שקיימה היום (ב') ועדת הכספים שבחנה את סוגיית הטבות המס לישובים.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע כי במסגרת חוק ההסדרים במשק, שידון בוועדה החל מאמצע פברואר 2018, יוכנסו שינויים במפת הטבות המס מסוף 2015. בנוסף, המפה הוארכה בהוראת שעה עד לסוף 2018.

עם זאת, גפני הודיע כי הוועדה לא תאריך שוב את הוראת השעה, אבל תתקן עיוותים. כך למשל, בחוק שיעגן את הטבות המס הוחלט לתת הטבה של 6% לישובים עירוניים בדרום הארץ שמעניקים שירותים לישובים קטנים מסביבם. הטבה זו לא ניתנה ליישובי הצפון - וכעת יש כוונה להעניק אותה גם להם.

גפני הדגיש כי על ראשי הישובים להיערך לסיום ההטבות במס ב-1 בינואר 2019. מנגד, ח"כים וראשי ישובים דרשו שהוועדה תאריך את הטבות המס באמצעות הוראת שעה למשך כמה שנים לאחר מכן. ההטבות במס ניתנות בישובים שבהם עד 75 אלף תושבים. לנוכח טענות הח"כים, שגידול במספר התושבים בערי הפריפריה אל מעבר ל-75 אלף תושבים יוציאן ממפת הטבות המס, הודיע גפני כי ניתן להעלות את מספר התושבים שמעליו לא יינתנו הטבות במס לישוב.

גפני הדגיש כי "מדברים על הטבות מס לתושבים עצמם וזה שרשות מקומית עולה בדירוג הסוציו-אקונומי ומקבלת פחות הטבות, במקרה הזה זה בעייתי, כי לא מדובר ביישובים במרכז הארץ, אלא בפריפריה. נשב על זה ומקווה שנגיע לפתרון מוסכם".

בוועדה התברר כי בעקבות קביעת מדד פריפריאלי על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צורפו 100 ישובים נוספים לרשימת הישובים שנהנים מהטבת מס, ומספר הישובים הנהנים מההטבות מגיע כיום ל-516.

ראש העיר נהריה, ז'קי סבג, שיגר מכתב אל חברי הוועדה שבו ביקש להגדיל את הטבות המס לתושבי העיר. סבג הדגיש כי "כוונת הממשלה להיטיב עם ישובים מרוחקים מהגבול, ובכך להגדיל משמעותית את מספר הישובים המקבלים הטבת מס, הגיעה דווקא על חשבון תושבי נהריה - שסובלים בשנים האחרונות מקיצוץ בהטבות במס בשווי של עשרות אלפי שקלים לכל משפחה".

לפי הנתונים שהציג סבג, ב-2006 הגיעה שיעור הטבת המס לתושבי העיר ל-13% עד לתקרה שנתית של 200 אלף שקל, ב-2012 הופחתה ההטבה ל-12% עם תקרה שנתית של 233 אלף שקל וב-2016 ל-10% עם תקרה שנתית של 162 אלף שקל.

סבג קבל כי "ההחלטה גם יצרה עיוות, כך שתושבי קיבוץ סער, הצמוד לנהריה, מקבלים הטבת מס גבוהה יותר ממה שניתנת לתושבי נהריה, בעוד שחלק משמעותי מתושבי נהריה שגרים צפונית לקיבוץ סער קרובים יותר לגבול".

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר כי "נהריה חטפה במלחמת לבנון הכי הרבה טילים ויש להעניק לה הטבה בדומה לזה שניתן ליישובי הדרום. מטרתן של הטבות המס הוא לעודד את הישובים הללו שנמצאים בקו העימות - גם אם המצב שלהם הוא טוב".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) תבע להעניק הטבות גם לכאוכב (הרחוקה לדבריו כ-19.5 מטר מהגבול) ואעבלין. נציגת רשות המסים טענה כי כאוכב נמצאת במרחק 1.5 ק"מ מהגבול. גפני ביקש מטיבי שיפנה למרכז למיפוי ישראל ויבדוק מה המרחק של הישובים הללו מהגבול.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "יש לתת פיצוי לנהריה וניתן להאריך את הטבות המס לכל הישובים מעבר ל-2019". ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר כי השיקולים שלפיהם ניתנו הטבות המס לישובים בצפון לא השתנו והאיום הביטחוני ממשיך להיות חמור. לפיכך, יש להמשיך במתן הטבות המס.

הח"כים עמר בר לב (המחנה הציוני), יעקב פרי (יש עתיד) ומיקי זוהר (ליכוד) קראו אף הם לתיקון העיוותים ולהגדיל ההטבות לנהריה. לעומתם, יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, אמר כי "הכלי של מתן הטבות מס לישוב הוא רק אחד מכלי הסיוע לישובים ולא המרכזי. אני מעדיף לסייע לעיר באמצעות חתימה על הסכמי גג, בניית תשתיות והטבות למפעלי היי-טק במקום במתן הטבות מס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"