השרים נלחמו נגד הקיצוצים הפרטניים – ויספגו קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל ב-2019-2018

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה
שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלהצילום: אמיל סלמן
עדכונים

הקרב על תקציבי הטוטו הסתיים ב"תמונת ניצחון" לרגב

אחד העימותים בנוגע לתקציב נגע למשרד התרבות והספורט. משרד האוצר הציע להוציא את האחריות להשקעה במתקני ספורט מהמועצה להסדר ההימורים והספורט, הטוטו, ולהעבירה למשרד התרבות והספורט. השרה מירי רגב התנגדה לכך, בתואנה שהאוצר מסרב להתחייב כי הכספים שישוחררו מהטוטו יופנו לקידום הספורט גם בשנים הבאות – מעבר לתקציב הנוכחי.

הסיכום שהושג בין המשרדים היה כי הטוטו אכן יהפוך לגוף האחראי רק על ניהול ההימורים, ולא יהיה זה שיקבע את הדרך שבה ישמשו הכספים הנצברים כתוצאה מהימורים אלו. לגבי הטווח הארוך סוכם בין הצדדים כי תוקם ועדה בראשות מנכ"לי משרדי התרבות והספורט והאוצר, שתבחן ותמליץ על הדרך המיטבית לחלוקת התקציב לטובת כלל גופי הספורט בישראל. סיכום זה איפשר לרגב להציג תמונת ניצחון כשהיא מכריזה על "הישג משמעותי - לראשונה מדינת ישראל תיקח אחריות על הספורט הישראלי ותתקצב את המשרד במסגרת תקציב המדינה".

קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל

קצת אחרי השעה שמונה בבוקר, אחרי כמעט 24 שעות של דיונים – הודיע משרד האוצר על אישורו בממשלה של תקציב 2019 ועל העברת חוק ההסדרים לשנת 2018. שני האחרונים לסכם היו השר לבטחון פנים גלעד ארדן, ושר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס.

בזה אחר זה הציגו משרדי הממשלה השונים הבוקר את הניצחון שלהם בליל התקציב.

כל אחד מהם טוען כי תקציבו הועלה וזינק לשיא חדש. הדבר מובן לאור זאת שתקציב 2019 יהיה גבוה ב-23 מיליארד שקל מזה של 2018.

אחרי ליל שימורים, משרד האוצר אכן ויתר על רצף ארוך של קיצוצים שאותם תיכנן לבצע על פי ההצעה המקורית: הקיצוץ בהוצאות ההסעדה של השוטרים שהיה אמור להוריד 50 מיליון שקל מתקציב המשרד לבטחון פנים – בוטל; הקיצוץ בתקציב המחקר של משרד המדע בסכום של 65 מיליון שקל – בוטל ברובו; הקיצוץ במשרד החוץ צומצם. במקום 20 נציגויות ייסגרו רק 12, והקיצוץ במטה שבארץ נדחה; הקיצוץ במספר משרדי הממשלה נדחה גם הוא.

לכל ביטולי הקיצוצים האלו יש מחיר גבוה. בדמות קיצוץ רוחבי בכלל משרדי הממשלה – מה שיפחית את תקציב כל אחד מהם בשיעור זהה. הקיצוץ הרוחבי ב-2019 יהיה בשיעור של 4%, משמע 2.9 מיליארד שקל. גם ב-2018 יהיה קיצוץ של 2 מיליארד שקל. בשקלול קיצוץ זה לא בטוח שכל המשרדים ייצאו מנצחים מליל התקציב.

יש בתקציב שאושר הבוקר כמה הישגים לאוצר. למרות התנגדות השר אריה דרעי בתחילת הדרך – מתקציב רשות שדות התעופה יועברו 1.2 מיליארד שקל לתקציב המדינה, תמורת הענקת פטור מארנונה לרשות. האוצר השיג את ההגבלה על העברות הקואליציוניות. לפי חוק ההסדרים כל סכום חדש שיועבר מעתה בהעברות קואליציוניות בממשלה הנוכחית יקוצץ מ-1.3 מיליארד השקלים שכבר הועברו בתקציב הנוכחי של 2017-2018.

הפעימה הראשונה להעלאת קצבאות הנכים בגובה של 2.14 מיליארד שקלים אושרה במסגרת הישיבות. היא תצטרך לעבור גם בכנסת בשבועות הקרובים. ארגוני הנכים המתנגדים למהלך יזמו ביום חמישי בבוקר קמפיין שמגדיר את הסיכום כ'חצי הסכם' המשמיט חלק מהסעיפים אליהם התחייבה הממשלה בספטמבר.

הממשלה אישרה את תקציב המדינה ל-2019

הממשלה אישרה הבוקר פה אחד את תציב המדינה ל-2019.

התקציב שאושר הוא בסך של 479 מיליארד שקל. הוא כולל את כל תוכניות נטו של שר האוצר, משה כחלון, שהוצגו במהלך השנה ודורשות משאבים תקציביים — ומולן סדרה של צעדים שנועדו להפחית את הוצאות הממשלה ביותר מ-10 מיליארד שקל הנדרשים למימושן. זאת, גם אחרי העלאת יעד הגירעון ל–2.9% ופריצת כלל ההוצאה בהיקף של 3.4 מיליארד שקל.

סיכום עם המשרד להגנת הסביבה: כספי קרן הניקיון יינתנו לאוצר כהלוואה

ישיבת הממשלה שהחלה הבוקר בנוגע לאישור תקציב המדינה ל-2019 טרם הסתיימה. הדיונים עם משרד התרבות והספורט, המשרד לביטחון פנים, משרד העבודה והרווחה, משרד החקלאות ומשרד הפנים עדיין נמשכים.

סיכום עם המשרד לאיכות הסביבה הושג בשעות הערב. מחלוקת מרכזית בין האוצר למשרד נגעה לקרן הניקיון של המשרד, כאשר האוצר שאף להשתמש בחצי מיליארד שקל מכספיה. על פי הסיכום שהושג, הכספים יינתנו לאוצר כהלוואה ולא ישפיעו על התקציב התפעולי של המשרד. מחלוקת נוספת נגעה להפרטת פארק אריאל שרון, הנכללת בחוק ההסדרים. על פי הסיכום, הפארק לא יופרט אלא יועבר לבעלות אחת מהרשויות המקומיות שסביבו. זאת, תחת מספר התניות - בהן הגבלות של הבינוי בפארק; מחויבות של עיריית תל אביב להשקעת כספים בו; וזכות וטו של המשרד לאיכות הסביבה על החלטות הנוגעות לעתידו.

באשר לתקציב המשרד להגנת הסביבה, תקציב הבסיס ופעולות המשרד ל-2019 יגדל בכ-10% ל-400 מיליון שקל. בנוסף, יתוקצבו 3 תוכניות לאומיות חדשות בהיקף של יותר מ-150 מיליון שקל: צמצום ומניעה של זיהום אוויר כתוצאה משריפות בשטחים פתוחים; טיפול במפגעים סביבתיים ביהודה ושומרון וחוצי גבולות; והשקעה בטכנולוגיות סביבה. כמו כן, תמכו במשרד בהחלטה על ההעלאה הדרסטית במיסוי על הפחם ועל הפטקוק, המשמש לייצור מלט.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אני גאה שגם בתקציב הזה, כמו בתקציב הקודם, הצלחנו לא רק למנוע קיצוצים בתקציב שתיכנן משרד האוצר, אלא אף להביא לתוספת דרמטית של התקציבים למשרד להגנת הסביבה - מעל לשליש מגובה התקציב השוטף שלנו. הישג תקציבי זה יאפשר לנו לפתח פרויקטים סביבתיים חשובים לטובת אזרחי ישראל. אני מודה לשר האוצר ולאנשי משרדו על ההבנה, שהשקעה מסיבית בנושאים הסביבתיים היא צו השעה".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "בשלוש שנים האחרונות הבאנו את המשרד לקדמת הבמה בפעילות הממשלה, תוך השקעה רבה במלחמה בזיהומים וסיכונים סביבתיים, להצלת חיים ושיפור בריאות וצמצום פערים כלכליים חברתיים. תקציב זה הוא המשך לכך. אנחנו מטפלים כיום באינטנסיביות בכל גורמי זיהום האוויר המרכזיים בישראל - תחבורה, אנרגיה ותעשייה - ומוסיפים לראשונה תקצוב לטיפול מערכתי בגורם משמעותי נוסף לזיהום אוויר, שריפות בשטחים פתוחים".

עדכון חוק קק"ל יגדיל את הקיצוץ הרוחבי במיליארד שקל

האוצר נאלץ להתמודד היום במהלך ישיבת הממשלה הדנה בתקציב 2019 ובחוק ההסדרים עם ההכרעה של קק"ל, שבחרה לא להעביר לקופת המדינה מיליארד שקל ישירות, בצורת מענק פטור ממס - אלא במסלול של תשלום מסים החל מהשנה. עם זאת בקק"ל הדגישו כי לא קיים כל הסכם בין הקרן לבין האוצר נכון להיום.

הממשמעות היא שבטווח המיידי יאלץ האוצר להתמודד במהלך דיוני התקציב היום עם חוסר של קרוב למיליארד שקל בתקציב 2019, שיחייב קיצוץ רוחבי רחב (פלאט).

תקציב החינוך יגדל ב-2.5 מיליארד שקל ב-2019

תקציב החינוך ב-2019-2018 יגדל בכ-2.5 מיליארד שקל ויסתכם בכ-59 מיליארד שקל - כך הודיע היום (ה') משרד החינוך. הבשורה הגדולה בתקציב החדש היא התוכנית לצמצום 10 ימי חופשה בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים (עד כיתה ג') מחופשות פסח וחנוכה. התקציב גם מגלם את תוספת השכר בהסכם שנחתם עם ארגון המורים, שכולל העלאת המשכורת ההתחלתית של מורים ליותר מ-8,000 שקל בחודש.

התקציב הנוכחי לא כולל בשורה משמעותית בכל הקשר לשיטות הלימוד ולמבנה מערכת החינוך בישראל, שכבר שנים נחשבת כמפגרת אחרי העולם המפותח. תקציב החינוך הוא השני בגודלו מבין משרדי הממשלה, אחרי תקציב הביטחון. עם זאת, בניגוד לתקציב הביטחון שממומן בחלקו מכספי הסיוע של ארה"ב, תקציב החינוך ממומן כולו מתקציבי ציבור. בשל כך, תקציב החינוך הוא ההוצאה הציבורית הגבוהה ביותר בישראל.

בעשור האחרון גדל תקציב החינוך משמעותית, ולמעשה כמעט הכפיל את עצמו (באופן נומינלי). ב-2008 הסתכם תקציב החינוך ב-28 מיליארד שקל. לצד העלייה המשמעותית בתקציב, כמעט לא הוצגו שיפורים בהישגי התלמידים או צמצמום הפערים הגבוהים ביניהם.

"השנתיים הקרובות יהיו שנים של חינוך טוב, איכותי ואישי", אמר היום שר החינוך, נפתלי בנט. "בחרנו להשקיע בעתיד האישי של כל ילדה וילד, במורים, ולא פחות מכך – להשקיע בעתידה של המדינה. נמשיך לחזק את המתמטיקה, את האנגלית המדוברת, להקטין את הצפיפות בכיתות, לקצר את החופשות ולשפר את תנאי העסקתם של מורים.

600 מיליון שקל לסבסוד צהרונים

400 מיליון שקל מתוך התקציב יוקצו ליישום התוכנית לקיצור החופשות. במהלך ימי החופש שיבוטלו יפעלו גני הילדים וכיתות א'-ג' במתכונת הדומה לזו של הצהרונים. 600 מיליון שקל מהתקציב יוקצו להוזלת מחירי הצהרונים - תוכנית שהחלה השנה, במסגרת רפורמת נטו משפחה שהציג שר האוצר, משה כחלון. כ-500 מיליון שקל נוספים יוקצו להמשך התוכנית להוספת סייעת נוספת בגני ילדים שבהם לומדים יותר מ-30 ילדים (מלבד גני חובה).

תוכניות נוספות שיזם בנט ויבואו לידי ביטוי בתקציב הן התוכנית לקידום לימודי 5 יחידות מתמטיקה (75 מיליון שקל), התוכנית לקידום לימודי 5 יחידות אנגלית ותגבור האנגלית המדוברת (כ-70 מיליון שקל) והתוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתות בתי הספר היסודיים (כ-50 מיליון שקל).

השר בנט אף הציג תוכנית לחיזוק הלימודים באזור הצפון בעלות של כ-120 מיליון שקל. התוכנית כוללת תגבור תקציבי החינוך של הרשויות המקומיות בצפון לפי צורכיהן; יישום תוכנית "חוג לכל ילד", שמעניקה לתלמידי הצפון חוגים מסובסדים בתחומים רבים; ומימון יוזמות חינוכיות נוספות.

אריה דרעי מחרים את ישיבת הממשלה על תקציב

שר הפנים, אריה דרעי, לא הגיע הבוקר לישיבת הממשלה בנוגע לתקציב 2019. דרעי מחרים את הישיבה לאור המחלוקת שיש לו עם משרד האוצר בנוגע לכמה סעיפים בתקציב – סביב הקיצוץ שמבקש האוצר לבצע בתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל, וכן לגבי הפטור שיינתן לרשות שדות התעופה (רש"ת) מארנונה תמורת משיכת הרווחים שהצטברו בקופתה לתקציב המדינה. טרם ברור אם השר דרעי יצטרף לישיבה בהמשך היום.

ההתנגדות של דרעי מגיעה במקביל להתנגדויות מצד שר העבודה והרווחה חיים כץ. אתמול הכריז כץ כי לא יצביע בעד התקציב שיובא היום לאישור הממשלה בשל כמה סוגיות: מתווה העלאת קצבאות הנכים, שלא נכלל בתקציב הנוכחי; סירובה של השרה מירי רגב להעביר את הקמת מתקני הספורט מהטוטו לאחריות משרדה; התנגדותו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לקיצוץ של כ-50 מליון שקל בתקציב ההסעדה של השוטרים; והתנגדות שר המדע, אופיר אקוניס, לקיצוץ של כ-65 מליון שקל בתקציב המחקר של משרדו.

תוספת הוותק לקצבת הזיקנה - אתנן לבוחריו של שר הביטחון?

תוספת הוותק לקצבת הזיקנה, שעליה סוכם במהלך הלילה בין אנשי משרד האוצר לעמיתיהם ממשרד הביטחון, רלוונטית לאזרחים ותיקים שלא הספיקו לעבוד בישראל די שנים כדי לצבור זכויות פנסיוניות - אוכלוסייה שנכללים לא מעט מבוחריו של שר הביטחון ליברמן.

ההעלאה שסוכמה, בסך של 600 מיליון שקל, היא הקדמה בשנה של תוספת שהיתה אמורה להתרחש בלאו הכי ב-2020-2019. לפי גורמים באוצר, התוספת הזו תוקצבה כבר באוקטובר האחרון, במסגרת הצגת התמונה התקציבית על בסיס חוק הנומרטור.

הסכמות בין האוצר למשרד הביטחון בדרך לאישור התקציב

משרד האוצר דילג הבוקר (ה') מעל מכשלה משמעותית בדרך להעברת תקציב 2019 בישיבת הממשלה שתיערך היום. זאת באמצעות סיכום שאליו הגיעו במהלך הלילה אנשי משרד ואנשי משרד הביטחון – ושאושר הבוקר על ידי כחלון וליברמן.

הפשרה קובעת כי ההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו יואץ ותוספת הוותק לקצבת הזיקנה, שאותה דרשה המפלגה, תוגדל ב-600 מיליון שקל כבר ב-2018, רטרואקטיבית. העלאת תוספת הוותק, משמעותה תוספת של עד ל-50% לחלק ממקבלי קצבאות הזיקנה. בנוסף, ב-2019 יוקצו עוד כ-300 מיליוני שקלים נוספים, כך שסך התוספת לקצבאות הזיקנה ב-2019-2018 תעמוד על כ-1.4 מיליארד שקל.

בתמורה לכך ידחה ליברמן את דרישתו לתוספת של 4.8 מיליארד שקל על פני 3 שנים לתקציב הביטחון – ויצביע בעד העברת התקציב. לגבי הדרישה לתוספת לתקציב הביטחון, סיכמו כחלון וליברמן כי צוות משותף לאנשי האוצר, צה"ל, משרד הביטחון והמועצה הלאומית לכלכלה יוקם – ויחליט אם אכן חל שינוי משמעותי במצבה הביטחוני של ישראל, כפי שטוען ליברמן – המצדיק בכך את ההעלאה שתקציב הביטחון.

לעת עתה יימשך תקצוב משרד הביטחון בהתאם לתר"ש (תקציב רב שנתי) גדעון עליו הוסכם ב-2015 במסגרת הסכם כחלון-יעלון.

עוד סוכם בין כחלון וליברמן ש-150 מיליון שקל יוקצו לחיזוק היישובים בצפון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"