"חוק המרכולים לא ישנה דבר", אמרו דרעי ונתניהו. בדקנו - והם טועים

אז מה באמת אומר החוק לסגירת עסקים בשבת שעבר הבוקר וכיצד הוא ישנה את חיינו? כל התשובות לשאלות המרכזיות בחוק

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
סניף של אמ:פם בשכונת פלורנטין בתל אביב
סניף של אמ:פם בשכונת פלורנטין בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מאז שהחוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), שזכה לכינוי "חוק המרכולים", עבר בקריאה שלישית בכנסת, מנסים השרים והח"כים מהקואליציה להרגיע את הרוחות ולומר שהחוק לא ישנה את המצב הקיים.

לדברי יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), "אין צורך להיכנס לפאניקה. אחרי שהחוק הזה יעבור יראו שהוא לא ישנה דבר, הכל יישאר כשהיה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי "אחרי שחוק המרכולים יעבור, יסתכלו ויראו שאין שום שינוי. זה הרבה רחש ומהומה". שר הפנים אריה דרעי אמר כי "אישור חוק המרכולים הוא לא ניצחון חרדי אלא שמירה על הסטטוס קוו".

אז מה באמת אומר החוק שעבר הבוקר?

לפי החוק, חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים. הסכמת השר תינתן רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק צרכים שלדעתו מהווים צרכים חיוניים. השינוי לעומת המצב החוקי שהיה קיים עד כה הוא שברירת המחדל השתנתה.

עד היום אם רשות מקומית חוקקה חוק עזר שמתיר פתיחת עסקים בשבת, החוק היה נכנס לתוקף לאחר 60 יום, שבהם יכול שר הפנים להתערב ולהחליט שהוא אינו מאשר את החוק. כלומר, אם שר הפנים לא נקט עמדה החוק נכנס לתוקף לאחר 60 יום. לאחר קבלת חוק המרכולים, לכל חוק עזר בנושא דרוש אישור של שר הפנים - ובלי אישור זה הוא לא ייכנס לתוקף.

למה נחקק חוק המרכולים?

הסערה החלה במשבר עבודות הרכבת בשבת, שבעקבותיו התפטר שר הבריאות דאז יעקב ליצמן. ליצמן התנה את חזרתו לממשלה כסגן שר הבריאות עם סמכויות של שר (חוק שאושר בקריאה ראשונה הבוקר מייד לאחר שאושר חוק המרכולים) בתמורה להעברת חקיקות שמקדמות את הצביון הדתי של המדינה, בהן חוק המרכולים.

מתי הוא ייכנס לתוקף?

אחרי שעבר בקריאה שלישית החוק יפורסם בימים הקרובים ברשומות וייכנס לתוקף באופן מיידי.

למה שרים וח"כים מהקואליציה אומרים שמה שהיה הוא שיהיה?

הטענה באה על מנת להרגיע את הרוחות, אך היא לא נכונה. עסקים רבים פתוחים כיום בשבת באופן לא חוקי, בעוד הרשויות המקומיות לא אוכפות את החוק ולא מטילות קנסות, או שעושות זאת בצורה מצומצמת ולא מרתיעה. ההערכה היא שהדבר לא ישתנה בטווח הקצר - כלומר, גם אחרי כניסתו של החוק לתוקף, סביר שרשויות מקומיות רבות לא יאכפו אותו.

עם זאת, אם בעלי עסקים קטנים אחרים יפנו לבג"ץ בטענה שהם נפגעים מכך שהרשות המקומית לא אוכפת את החוק - בהחלט ייתכן שיחייבו את הרשות לאכוף את החוק, או לחלופין לתקן את חוק העזר (תיקון ששר הפנים יכול לשלול) - והדבר יביא לשינוי המצב בפועל ולסגירת עסקים בשבת. בנוסף, העניין תלוי מאוד בשאלה מי יהיה שר הפנים באותה עת. שר פנים שאינו אריה דרעי יוכל להחליט לאשר חוקי עזר המתירים פתיחת עסקים בשבת.

מה אומר החריג לגבי חנויות הנוחות בתחנות הדלק?

לאחר עבודת לובי אגרסיבית מטעם חברות הדלק הוחלט להחריג את חנויות הנוחות מהחוק. החוק קובע כי יוחרגו רק חנויות נוחות שבהן מרכז ההפעלה וקופות התשלום שייכים לתחנות שבבעלות חברות הדלק. בפועל, המשמעות היא שהרוב הגדול של חנויות הנוחות ימשיכו לפעול בשבת. אם קיימים עסקים נוספים במתחם הם לא יורשו להמשיך לפעול בשבת.

מה לגבי ת"א?

החוק לא יחול על תל אביב כיוון שהחוק לא חל רטרואקטיבית, ותל אביב כבר העבירה חוק עזר המתיר פתיחה מצומצמת של עסקים בשבת.

מה לגבי אילת?

בניגוד לעמדת שר התיירות יריב לוין, חוק המרכולים יחול גם על אילת. זאת, אף שמדובר בעיר שהתיירות בה מתבססת במידה רבה על פעילות בסופי השבוע. עיריית אילת העבירה בשבוע שעבר חוק עזר עירוני המאפשר פתיחת עסקים באזור התיירות ובאזור העוטף אותו - אולם שר הפנים אריה דרעי יכול שלא לאשרו. אם זה יקרה עיריית אילת תיאלץ לפנות לבג"ץ.

מה לגבי גבעתיים, ראשון לציון, מודיעין ויישובים נוספים שתיקנו בשבועות האחרונים חוקי עזר, כך שיתירו פתיחת עסקים בשבת?

כל חוק עזר עירוני שרשות מקומית מחוקקת צריך לעבור למשרד הפנים, שם לשר יש 60 יום לאשר או לשלול את החוק. הצפי הוא ששר הפנים אריה דרעי לא יאשר את תיקון חוקי העזר המדוברים וראשי הרשויות המקומיות יעתרו בנושא לבג"ץ, שם יטענו כי תל אביב צריכה לשמש כתקדים.

האם גם עסקים שאינם מרכולים ייסגרו בשבת?

החוק לא נוגע למסעדות ובתי קפה וכל מקום שבו מגישים אוכל לצריכה במקום. כן אינו כולל מקומות "עינוג ציבורי" וחנויות בתחנות דלק שנועדו לשרת את משתמשי תחנת הדלק. כלומר, כל המזנונים של בתי קולנוע, מועדונים וכיוצא באלו אינם כלולים בחוק.

מה לגבי מרכזים מסחריים וחנויות אופנה?

החוק שעבר הלילה בקריאה שלישית אולי זכה לכינוי "חוק המרכולים", אך הוא חל על כל העסקים - למעט חריגים דוגמת בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע וחנויות נוחות. מרכזים מסחריים וקניונים הפתוחים בשבת, חנויות אופנה, חנויות עשה זאת בעצמך, מרכולים ולמעשה כל מי שפועל כיום בשבת - החוק יחול עליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"