"חוק השוברים" אושר בוועדת השרים לחקיקה: פריסת חובות תתאפשר גם בתשלום במזומן

בעלי עסקים וגופים ציבוריים רבים מאפשרים כיום פריסת חובות לתשלומים רק בתשלום בכרטיס אשראי או בהוראת קבע ■ על פי נתונים מבנק ישראל, איגוד הבנקים ומשרד האוצר, יש בישראל כ-1.4 מיליון ישראלים מודרי אשראי

צבי זרחיה
צבי זרחיה
ח"כ איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת "חוק השוברים" שתאפשר פריסת תשלום חובות גם בתשלום בכסף מזומן או בכרטיס נטען.

כיום עוסקים וגופים ציבוריים רבים כגון חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות ותאגידים מאפשרים פריסת חובות לתשלומים רק בתשלום בכרטיס אשראי או בהוראת קבע. המצב הזה גורם לפגיעה באוכלוסיות המוחלשות ביותר, אשר פעמים רבות דווקא הן זקוקות לפריסת החובות. תשלום חוב רק באמצעות כרטיס אשראי מונע מחייבים רבים לשלם את חובם.

על פי נתונים מבנק ישראל, איגוד הבנקים ומשרד האוצר, שנאספו על ידי עמותת ידיד, יש במדינת ישראל כ-1.4 מיליון ישראלים מודרי אשראי שמתחלקים לפי הפירוט הבא: 400 אלף איש בבנק הדואר, שאין בידם כרטיסי אשראי או מסגרת אשראי, ואין באפשרותם לשלם בהוראות קבע; בנוסף, יש כמיליון איש שהינם לקוחות של הבנקים שמשתמשים רק על בסיס מזומן - בלי כרטיסי אשראי, ללא מסגרת אשראי או מסגרת אשראי נמוכה, ובלי אפשרות לשלם בהוראות קבע.

את המצב הזה מבקשת הצעת החוק החדשה, שיזם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לתקן. במסגרת התיקון לחוק מוצע כי גוף ציבורי או עוסק אשר מאפשרים פריסת חובות באמצעות תשלום בכרטיס אשראי או הוראת קבע, יאפשרו גם פריסת החוב בתשלום במזומן - אם באמצעות הנפקת שוברי תשלום ואם בדרך אחרת שימצאו לנכון, כמו כרטיסים נטענים. התיקון יאפשר לקבוצה שלמה באוכלוסייה להחזיר חובות, וכך גם החברות והרשויות שאליהן יש חוב ירוויחו.

יוזם החוק, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אמר כי "יש כמיליון איש בישראל שלא יכולים לשלם חובות ולנסות לשקם את עצמם מבחינה כלכלית. מדובר באנשים שאין ברשותם כרטיס אשראי ואפילו לא חשבון בנק ובשל כך אינם יכולים לפרוס את החוב ולשלמו בתשלומים. המצב שבו אי אפשר לשלם חובות בתשלומים במזומן יוצר כדור שלג שקשה מאוד לעצור אותו - חייבים אינם מסוגלים לשלם סכום גדול בפעם אחת, ועל כן לא משלמים כלל והחוב תופח. החוק יתקן את המעוות ויעזור לחייבים לצאת ממעגל האימים שבו הם חיים".

סמנכ"ל עמותת ידיד, שמסייעת לאוכלוסיות מוחלשות וסייעה בהכנת החוק, רן מלמד, אמר: "אחד הגורמים המובילים לעוני הוא העובדה שאנשים נקלעים לחובות שלא נראה שניתן לצאת מהם. על ידי מתן אפשרות לשלם בתשלומים בשוברים יתאפשר להרבה ישראלים להחזיר את חובותיהם ולזכות בהזדמנות שנייה לחיים ללא עוני ומחסור."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית