"שוד הקופה הציבורית": הציבור יממן את הפריימריז לח"כים

כך אושר הלילה בקריאה ראשונה בכנסת. עם זאת, ייאסר על ח"כים ושרים מתמודדים לגייס תרומות. לפיד לנתניהו: "לא מספיק שהשיטה שלכם מושחתת, עכשיו אתה רוצה שאנשים שלא חולמים להצביע לליכוד יממנו את הפריימריז שלכם"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו
נתניהו במליאת הכנסת (ארכיון) צילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ג') בקריאה הראשונה את החוק למימון הפריימריז. לפי החוק המדינה תממן את הוצאות הפריימריז למתמודדים במפלגות שמנהיגות בחירות מקדימות: הליכוד, העבודה, והבית היהודי. עם זאת ייאסר על חברי כנסת ושרים מתמודדים לגייס תרומות. בעד הצעת החוק הצביעו 65 חברי כנסת ונגדה 52.

מחישוב שערך TheMarker עולה כי העלות הישירה למדינה של החוק למימון הפריימריז למתמודדים במפלגות תהיה כ-23 מיליון שקל במערכת הבחירות הקרובה. הכסף שיועבר למתמודדים לא ייגרע מתקציב הכנסת, אלא יועבר מתקציב המדינה הכללי. מלבד סכום זה, מתמודדים שאינם חברי כנסת צפויים לקבל הלוואות של כ-39 מיליון שקל, שיכוסו בערבויות בנקאיות.

במקביל, אישרה הלילה הכנסת את חוק המרכולים הקובע שכל חוקי העזר העירוניים בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים לאחר פרסומם ברשומות. הסכמת שר הפנים תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה נדרשת כדי לספק צרכים חיוניים.

לפי הצעת חוק הפריימריז, כאמור ייאסר על המתמודדים בפריימריז לגייס תרומות. במקום גיוס תרומות, חברי הכנסת יקבלו את מלוא תקרת ההוצאות בפריימריז מקופת הכנסת, בהתאם לקבלות ולדו"ח כספי שיציגו למבקר המדינה. מתמודדים שאינם חברי כנסת יקבלו מענק עם בחירתם לכנסת. כך למשל ח"כים מתמודדים בליכוד יקבלו מענק של 320 אלף שקל למימון הפריימריז וח"כים המתמודדים במפלגת העבודה ובבית היהודי 200 אלף שקל.

חבר כנסת שמתמודד בפריימריז במפלגתו לא יצטרך להחזיר את הכסף שקיבל למימון התמודדותו - בין אם נבחר לקדנציה נוספת ובין אם לאו.

לעומת זאת, מתמודד בפריימריז שאינו מכהן כח"כ יוכל לקבל הלוואה מבנק שאיתו תגיע המדינה להסדר בעניין, ואף לגייס תרומות. מתמודד זה יידרש להציג ערבות בנקאית להחזרת הכסף במקרה שלא ייבחר, ובמקרה שייבחר לכנסת - יקבל מענק לכיסוי הוצאותיו.

במקרה שמתמודד שאינו חבר כנסת יזכה במספר רב של קולות בפריימריז אך בסופו של דבר לא ייבחר לכנסת, הוא יקבל החזר חלקי על הוצאותיו. מתמודד שאינו חבר כנסת ויזכה במעט קולות בפריימריז, יצטרך להחזיר את ההוצאות הכספיות ממקורותיו.

החוק יעניק צ'ופר גם למפלגות שאינן מקיימות פריימריז - כך שהן יקבלו מענק של 50 אלף שקל עבור כל חבר כנסת מכהן. הסכום הכולל שאותו יקבלו המפלגות הללו הוא כ-3.25 מיליון שקל: 650 אלף שקל לרשימה המשותפת; 550 אלף שקל ליש עתיד; 500 אלף שקל לכולנו; 350 אלף שקל לש"ס; 300 אלף שקל לישראל ביתנו; 300 אלף שקל ליהדות התורה; 250 אלף שקל למרצ; 250 אלף שקל לתנועה; ו-100 אלף שקל לתקומה.

מועמדים שאינם נבחרי ציבור, מתמודדים שאינו ח"כים, יוכלו לקבל הלוואה מאוצר המדינה למימון התמודדותם בבחירות המקדימות שסכומה יהיה עד תקרת ההוצאות המותרות באותן בחירות, וזאת במקביל לאפשרות לגייס תרומות. ההלוואה כאמור תהפוך למענק בכפוף לתנאים מסוימים, ובמידה ויחלו המועמדים לכהן בכנסת בתוך שנה ממועד הבחירות הכלליות לכנסת.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) שיזם את החוק אמר: המשמעות של החוק היום היא שבמפלגה כמו הליכוד, כמעט 45 אלף איש נותנים צ'קים לח"כ כדי שיתמודד בפריימריז. בז'רגון שלי זה נקרא שוחד על פי החוק. צריך לנתק את ההון מהשלטון. חבר כנסת לא אמור לפגוש בשום תחנה תורמים. זה חוק חשוב לחיזוק הדמוקרטיה ולמלחמה בשחיתות. זה חוק שטוב למדינת ישראל".

יריב לוין, שר התיירות (הליכוד) אמר כי "נדמה לי שאף אחד לא חולק על הצורך בחוק מימון מפלגות, כולם מבינים את הצורך בו, והחשש מערבוב של הון ושלטון. שיגיד לי מישהו שאין לו שום מחויבות לאדם שתרם לו, ולכן מה שנכון למפלגות נכון בדיוק לחברי כנסת המתמודדים בפרימריז, כי התלות באדם הבודד בתורמים לו כסף היא תמיד תהייה בעייתית. החוק הזה הכרחי אולי כדי לשים חסם לקשר ההון שלטון החזק ביותר המשפיע על הבניין הזה".

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) יצא נגד החוק ואמר כי "ראש הממשלה מדבר על זה שיש לנו ארץ נהדרת, אך הפגם היסודי הוא המערכת הפוליטית, הוא אתם. זו הבעיה המרכזית של המדינה. כל מה שמושחת מתחיל בפריימריז, ארגזים, קבלני קולות ועכשיו אתה רוצה שאנשים שלא חולמים להצביע לליכוד יממנו את הפריימריז שלכם. לא מספיק שיש לכם שיטה מושחתת אתם רוצים גם לא לעבוד ושיממנו לכם את זה. יש רגע שאזרחי ישראל אומרים לעצמם עד כאן".

ח"כ אמסלם השיב כי " הרבה פעמים אני צובט את עצמי כדי להאמין למה שאני שומע. יאיר לפיד, יש לך מפלגה של בנאדם אחד. יש לך מפלגה שמקבלת כל חודש מיליון דרך מימון המפלגה שלך, וזה מממן את הנסיעות שלך לחו"ל, אתה משחק אותה כאילו את הצדיק הגדול. אצלנו רה"מ לא יכול לנסוע על חשבון הליכוד. בוא תגיש דו"ח של המפלגה מה אתה עושה עם הכסף, אף אחד לא יודע. ח"כ לפיד אין לך מושג על מה אתה מדבר. עזבו פוליטיקה קטנה, מי שיודע את האמת יודע שהמצב היום לא יכול להמשך, הוא לא חוקי, מבחינה נורמלית הוא לא יכול להיות חוקי".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) קראה לכל חברי ראשי המפלגות שאין בהן פריימריז – "לא להיות שותפים לקומבינה. זהו כספם של אזרחי ישראל שלא מגיע להם שבשביל כמה אצבעות ייקחו להם את הכסף. אל תגעו בכסף הזה". היא הודיעה ש"התנועה" בראשותה לא תיקח את הכסף.

השר צחי הנגבי (הליכוד) אמר כי "ביקשתי לדבר כח"כ כי לדעתי החוק הזה הוא חוק פסול. אני יכול להבין את הכוונת הטובות של יוזמי החוק. עובדה היא שהשיטה הזו (של תרומות) נהוגה בכל המפלגות הדמוקרטיות בעולם ולא קיימת שיטה כזו שהציבור מממן בחירות בתוך מפלגה. עושים את זה ל-37 ח"כים בלבד. אבל כדי שיהיה רוב משחדים את הסיעות האחרות. לא היה חוק עם ניגוד עניינים מובנה שכזה.

"קשה לגייס כספים, זה מאוס זה מתיש וזה לא נעים. אני עושה את זה כבר 30 שנה. גייסתי גם 8 מיליון למימון הגנה משפטית כפי שמותר בחוק. זה יותר נעים משוד הקופה הציבורית. יש כמה אנשים שתרמו לי, אך אחד לא התדפק על דלתי. אף אחד לא ביקש דבר ואף אחד לא קיבל דבר. אני אצביע בעד החוק רק בגלל המשמעת הקואליציונית ומקווה שהוא לא יגיע לשנייה ושלישית".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר כי "יש בחוק כמה דברים שדעתי לא נוחה לגביהם. נותנים כספים לסיעות בהם אין בחירות מקדימות, זה נראה הסדר פוליטי עם ריח רע מאוד ואני מניח שזה יתוקן. מורידים את סף המימון זה יכול להביא לכך שאנשים יעברו על החוק. מהות החוק היא האם עדיפה שיטה של תרומות נמוכות מול שיטה שיש מימון ממשלתי מתקציב המדינה ולמנוע את הקשר של תורם עם ח"כ. לשניהם יתרונות וחסרונות".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) טען כי "החוק קודם לאחר ששילמו למפלגות אחרות (כלומר אלה שאינן מנהיגות פריימריז) על מנת שיתמכו בו. החוק יוצר אפליה מובנית בין מתמודדים מבפנים למתמודדים מבחוץ, ישנן הטבות למתמודדים מהבניין הזה. בעייתי עוד יותר הוא שתכניסו הרבה אנשים לחובות, כאשר אנשים יקחו את ההלוואה ולא ייבחרו הם ייוותרו מול שוקת שבורה ואף אחד לא יתן להם עזרה כי הם לא ייבחרו".

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון