לילה של כניעה בכנסת: רשויות מקומיות יסגרו עסקים בשבת

חוק המרכולים אושר בקריאה ראשונה - לאחר ששר הפנים אריה דרעי איים להתפטר. ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שאיים להתנגד לחוק - התקפל. גם חברות כנסת מכולנו שאיימו להתנגד - הצביעו בעד

יו"ר ש"ס אריה דרעי
יו"ר ש"ס אריה דרעיצילום: אוהד צויגנברג

לאחר לילה מתוח אישרה מליאת הכנסת לפנות בוקר (ג') את חוק המרכולים בקריאה הראשונה. בעד הצעת החוק הממשלתית, שהגיש יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי, הצביעו 59 חברי כנסת ונגדה הצביעו 54 חברי כנסת. במהלך הלילה העביר דרעי איום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאם החוק לא יאושר - הוא יתפטר מתפקידו. לפי הצעת החוק, יוכל שר הפנים לשלול חוקי עזר עירוניים שיאושרו בעתיד ונוגעים לפתיחת בתי עסק בשבתות

ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שאיים להתנגד, הצביע בסופו של דבר בעד חוק המרכולים. ח"כ שרן השכל, שאף היא התנגדה להצעת החוק, נקראה לשיחה עם ראש הממשלה שהגיע למשכן הישר משדה התעופה לאחר שחזר מביקור באירופה. לאחריה היא נעדרה מההצבעה. ח"כ רחל עזריה וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) שאיימו אף הן להצביע נגד - תמכו בחוק בסופו של דבר.

גליק הודיע הלילה כי סיכם עם הקואליציה על כך שבהצעות החוק הקרובות תאומץ הצעת חוק שתאסור פרסום ושיווק של מוצרי טבק לחלוטין, מלבד בעיתונות המודפסת. לדבריו הושג סיכום בעניין עם שרת המשפטים איילת שקד, השר המקשר בין הממשלה לכנסת יריב לוין, שר הבריאות ורה"מ נתניהו - ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן.

גליק שהתנה את תמיכתו בחוק באישור הצעתו אמר כי "העישון הוא גורם המוות מספר אחת בישראל ממנו מתים מדי שנה אלפי אנשים. אני שמח שגרמתי לקואליציה לעסוק בהצלת חיי אדם ולהפנים שבריאות הציבור ופיקוח נפש חשובים לא פחות מנושאים אחרים. אמשיך במאבק לצמצום נגע העישון על ידי השוואת המס על טבק לגלגול, העלאת גיל איסור המכירה שתמנע כניסת בני נוער להיכנס למעגל ההתמכרות והגברת האכיפה על איסור עישון במקומות ציבוריים".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, התקזז בהצבעה עם שר הדתות דוד אזולאי המאושפז בבית החולים. גילאון הסביר: "בניגוד להחלטתי המקורית החלטתי להסכים ולהתקזז עקב בקשתו של אזולאי המאושפז בבית החולים. זהו קיזוז על רקע הומינטרי שנעשה כדי שעמיתיו של אזולאי בקואליציה לא יאלצו אותו להפסיק הליך רפואי רק כדי להשתתף בהצבעה. אלמלא התקזזתי עם אזולאי הוא היה מופיע פה עם אלונקה ואם אינפוזיה תוך סיכון בריאותו והתוצאה היתה נשארת זהה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), בעברה ראש העיר הרצליה, אמרה כי החוק הנו "הזניה של הליך החקיקה". לדבריה, "בג"ץ קבע בשני הרכבים שזה תפקידה של הרשות המקומית לקבוע מה יהיה פתוח ומה לא. לא דין בני ברק ואלעד כדין הרצליה, רעננה או רמת השרון".

לדברי ח"כ מיכל רוזין (מרצ), "שכרון הכח הזה לא יוביל את החברה החרדית למקום נכון בחברה הישראלית ולא יאיר את היהדות והשבת. צריך לשים סוף לסחטנות ולומר שיש גבול שמיעוט יכפה את דרכו על הרוב אנחנו מסרבים לקבל את הכפיה של המיעוט על הרוב".

ח"כ תמר זנדברג ממרצ אמרה לחברי הכנסת החרדים: "אין חובת שמירת שבת בישראל, וגם לא תהיה. זאת מדינה שבה איש באמונתו יחיה וכל אחד יעשה מה שהוא רואה לנכון. העובדה שאתם ויתרתם על תל אביב מראה כמה לא חשובה רוממות השבת בעיניכם".

החוק לסגירת מרכולים בשבת יאפשר לשר הפנים לפסול רק חוקים עירוניים חדשים, ולכן, על אף אישורו, הוא לא ימנע את פתיחת המרכולים בתל אביב, שהוכשרה בבג"ץ באוקטובר. בשבוע שעבר, עת אישרה הממשלה את קידום החוק, נימק דרעי את הצורך בו ואמר כי "אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס-קוו בכל רחבי הארץ ולמנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי. השבת קדושה לנו יותר, אבל אנחנו לא יכולים לסגור את המרכולים בתל אביב. אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג"ץ בעניין המרכולים בתל אביב, לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?