"קריאת הממשלה לעניים לצאת לעבוד אינה מחוברת למציאות"

דו"ח העוני של הביטוח הלאומי מעורר תגובות מעורבות ■ מנכ"ל לתת: "האם איבדנו את הבושה עקב ירידה של חצי אחוז בשיעור העוני?" ■ ח"כ שמולי: "ממשלה שבקופתה עודף של 20 מיליארד שקל והעוני אצלה עולה היא חצופה ומנותקת" ■ ח"כ לוי אבקסיס: "לא יהיה כלום כי לא עושים כלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוני
צילום: דודו בכר

דו"ח העוני של הביטוח הלאומי ל-2016 שפורסם הבוקר (ד'), וחושף נתונים מדאיגים לפיהם רמת העוני בישראל נותרה הגבוהה במערב, מושך תגובות מהמערכת הפוליטת ומגורמים שונים במשק.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, הגיב היום לנתוני הדו"ח ואמר: "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש לנוכח שיעורי העוני הגבוהים, עקב ירידה מינורית של חצי אחוז? העובדה שישראל עדיין עומדת בראש סולם העוני ואי השוויון מבין מדינות OECD, ושהיקף הבעיה מפושט בחברה הישראלית ומשפיע על חלקים נרחבים באוכלוסייה, לא מצדיקים את האופטימיות המשתקפת בדברי שר הרווחה, חיים כץ.

"העלייה בשיעור הנפשות העניות והילדים העניים, לצד העלייה הדרמטית בשיעור המשפחות העניות החד הוריות, כמו גם העובדה ששכר המינימום עדיין לא מצליח לחלץ מעוני משפחות עובדות, שגם שיעורן עלה באופן משמעותי, ממחישים שהצעדים החלקיים שנעשו על ידי הממשלה בתחומי התעסוקה, הקצבאות והשלמת ההכנסה, גם אם הם בכיוון הנכון, עדיין אינם מחלחלים לאוכלוסיות העניות ביותר.

מנכ"ל ארגון לתת ערן וינטרובצילום: מוטי מילרוד

"שינוי מגמה יוכל להתרחש רק אם ממשלת ישראל תאמץ ותיישם את מלוא המלצות הוועדה למלחמה בעוני, תקצה את המשאבים המתאימים, תקבע יעד לצמצום העוני ותמנה גורם מתכלל לטיפול בנושא. בשבוע הבא יפורסם מדד העוני הרב ממדי, אשר בודק את מידת המחסור ביחס לצרכים החיוניים הדרושים לקיום בסיסי בכבוד בממדי הדיור, הבריאות, ההשכלה, אי הביטחון התזונתי והעמידה ביוקר המחיה. המדד הרב ממדי יצביע על שיעורי עוני בהיקף נרחב הרבה יותר מאלו המוצגים על ידי המוסד לביטוח לאומי, וימחיש מעל לכל ספק, שלא ניתן להסתפק בפרמטר ההכנסה בלבד על מנת לקבוע האם אדם חי בעוני ובמחסור בחברה הישראלית".

ניסים ציוני, מייסד פתחון לב, אמר: "העובדה שבכל שנה עם פרסום דו"ח העוני דנים בכמה משפחות נוספו למעגל העוני או יצאו ממנו, היא צינית במיוחד או אטומה במיוחד, כי זה לא הסיפור החשוב. סיפור העוני האמיתי מחבר בשטח מספר עובדות כואבות. 37% מהישראלים משתכרים פחות מ-5,000 שקל בחודש (לפי דו"ח מרכז אדוה לשנת 2016). לפי דו"ח העוני של 2016, משפחה בת 4 נפשות נחשבת ענייה אם היא משתכרת פחות מ-8,345 שקל בחודש. הוצאה ריאלית מינימלית למשפחה שכזו היא 12,256 שקל (לפי הערכות ארגון פתחון-לב על סמך 19 שנות נסיון מעשי בשטח)

"הכל חוזר לאותה נקודה, אף אחד לא מתעסק בלהוציא משפחות מהעוני ולשבור את מעגל העוני הבין-דורי. מתעסקים בסטטיסטיקות ולא בטיפול אמיתי בבעיה ובמניעתה. כי עוני זה לא רק מספרים, עוני זה בני אדם, עיניים עצובות של אמא דואגת, בטן ריקה של ילדים רעבים ועליבות של קשישים. פשוט אוזלת יד מתמשכת של כל ממשלות ישראל זה האיום הממשי על חוסנה של המדינה".

"ירידה בשברי אחוזים - קטנה מדי וכמעט שאינה מורגשת"

אורלי לוי-אבקסיסצילום: אמיל סלמן

חבר ועדת עבודה ורווחה, ח"כ איציק שמולי, אמר: "ממשלה שבקופתה עודף של 20 מיליארד שקל ועוני הילדים אצלה עולה היא גם חצופה וגם מנותקת. לו היתה משקיעה עשירית מהמאמצים כמו בחוקי השחיתות שדחפה לקדם - העוני היה מחוסל כבר מזמן".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה כי "לא יהיה כלום כי לא עושים כלום. אני מברכת את ממשלת ישראל על ההישג - ישראל ממשיכה להיות מוצבת בראש סולם העוני במדרג מדינות ה-OECD".

לדבריה, "הפערים בחברה הישראלית ושיעור העוני בישראל נותרו גבוהים גם ב-2016 אבל זה לא משהו שצריך להפתיע אף אחד. כבר יותר מעשור שכמעט כל משפחה חמישית וכשליש מהילדים בארץ נמצאים מתחת לקו העוני. 842,300 ילדים שחיים בעוני זה מספר ששום חברה מתוקנת לא יכולה לחיות איתו בשלום. הממשלה היתה יכולה להביא לצמצום ממדי העוני בישראל אם היתה פועלת ליישם את המלצות הוועדה למאבק בעוני שהתקבלו כבר ב-2014, אך לצערי הפער בין המלצות הוועדה לבין פעולות הממשלה הנוכחית בתחום המאבק בעוני נותר גם כיום משמעותי.

ח"כ דב חניןצילום: תומר אפלבאום

"הדו"ח מראה שקריאת הממשלה לאנשים מתחת לקו העוני 'צאו לעבוד' אינה מחוברת למציאות. תחולת העוני בקרב האוכלוסייה העובדת (עצמאים ושכירים) הוסיפה לעלות גם ב-2016, גם חלקן של המשפחות העובדות בכלל האוכלוסייה הענייה גדל, מה שמוכיח שעבודה לבדה אינה מחלצת מעוני והתערבות ממשלתית נכונה היא קריטית לנושא זה. גם במדדים בהם ניתן לראות ירידה בשברי אחוזים הירידה קטנה מדי וכמעט שאינה מורגשת. הממשלה חייבת להצהיר על המאבק בעוני כיעד ולמקמו בראש סדר העדיפויות, אבל הפעם לא להסתפק בהקמת ועדות אלא לעבור לפעולות ממשיות״.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר: "הדו"ח הוא עדות למאבק החשוב שמנהלת ההסתדרות למען צמצום הפערים החברתיים, תוך חיזוק האוכלוסיות המוחלשות. הדו"ח מצביע על כך שמאבק ההסתדרות למען הגדלת קצבאות הנכות, הסיעוד והזקנה הוא מהלך נכון וחיוני לצמצום העוני ולחיזוק המרקם החברתי. ראינו כי המהלך להעלאת שכר המינימום הצליח להביא לזינוק מואץ של השכר הריאלי במשק לאחר כעשור וחצי של קיפאון בשכר, תוך הורדת שיעור האבטלה בארץ לשפל היסטורי של ארבעה עשורים.

"מקבלי ההחלטות בישראל מתחילים להפנים כי הפערים החברתיים לא יכולים להיפתר רק בהורדה של יוקר המחייה. אם נתמקד רק בזה, נמשיך לראות את הנתונים הקטסטרופליים שנחשפים מדי שנה במדדי העוני של הילדים. גורמי השלטון חייבים לשלב ידיים עם ההסתדרות ולהתייצב לצידה במאבק למען סקטורים מוחלשים ולחיזוק צד ההכנסות של העובדים".

לדברי ניסנקורן, "צריך לזכור כי הדו"ח הנוכחי עדיין אינו משקף את שתי הפעימות האחרונות של העלאת שכר המינימום שהשפיעו על כל מדרג השכר, תוך דחיפתו כלפי מעלה. רק אם נתמיד להגדיל את הכנסת העובדים, בערכים שההסתדרות הובילה בשנתיים האחרונות, נוכל להביא לשיפור משמעותי במדד אי השוויון בהכנסה הפנויה ולקוות לדוחות שמראים מציאות אחרת".

ח״כ עמיר פרץ, יו"ר השדולה למעמד האדם העובד בישראל, התייחס לנתוני הדו"ח ולעובדה כי אנו ממשיכים להוביל במדדי אי השוויון והעוני בקרב המדינות המפותחות, המלמדת, לדבריו, שמדיניות הממשלה נכשלה. "חרף מאמצי הממשלה והארגונים החברתיים בישראל, והתיקונים שנעשים מעת לעת בתחומים אלה ובקרב אוכלוסיות מסוימות, בישראל ב-2017 יש יותר ילדים עניים והורים עובדים עניים.

"תפישת עולם המקדשת הפחתות במסים במקום הרחבת שירותים, וקצבאות פרוגרסיביות על-פני קצבאות אוניברסליות, תשאיר אותנו בתחתית העולמית בהתמודדות עם העוני. מדיניות הממשלה נכשלה ושינויים קוסמטיים לא משנים את חייו של האדם העני, גם כשהוא עובד. דרושים מהפכה חברתית ושינוי מדיניות".

הצעת חוק "הזכות לקיום בכבוד"

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "דו"ח העוני מוכיח כי העלאת שכר המינימום עליה נאבקנו והשקעה בתחבורה ציבורית, במיוחד ביישובים הערביים שסבלו מאפליה ארוכת שנים בתחום, עושים שינוי. חייבים להמשיך להשקיע בכיוון הזה. עם זאת, הנתונים הקשים שבדו"ח על עוני בקרב משפחות עובדות מלמדים ששכר המינימום עדיין איננו מספיק גבוה וצריך להעלותו יותר. בנוסף, המדינה חייבת לספק רשת ביטחון אמיתית לאלה שאינם יכולים לעבוד ולדאוג כי גם הנכים והקשישים יוכלו להתקיים בכבוד. הגיע הזמן שהמדינה תגדיר מהו קיום בכבוד ותתאים את כל הקצבאות למדד זה".

חנין הודיע שיגיש יחד עם שורת ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה את הצעת חוק "הזכות לקיום בכבוד". לדבריו, "על המדינה המבקשת לדאוג לזכות לקיום בכבוד של אזרחיה להגדיר מהם הצרכים הנדרשים למחייה בכבוד, ולכמת אותם לסכום מוגדר. הצעת החוק תקים מנגנון מקצועי שיכמת את סל הצרכים הדרושים לקיום אנושי בכבוד על בסיס מדד חשבונאי ובכך ייצור סכום מוגדר אשר יבטיח קיום בכבוד בסיסי לכל אדם בישראל. המדד ייקבע ויעודכן מדי שנה על ידי ועדת מומחים מתחומים שונים. כל דבר חקיקה שיש בו כדי להשפיע על גובה ההכנסה של אדם, לרבות החלטה בנוגע לקצבאות קיום, שכר מינימום, דמי אבטלה, מיסוי ואגרות ובכל החלטה של המדינה שיש בה כדי לגרוע מהכנסותיו של אדם בגין חיובים, יקבע בהתאם למדד הקיום בכבוד".

על הצעת החוק חתומים בין היתר חברי הכנסת יעקב מרגי, נורית קורן, מירב בן ארי, אלי אלאלוף, יצחק הרצוג, אורלי לוי אבקסיס, איימן עודה, מאיר כהן, מיכל רוזין, שמולי, גרמן, מיקי רונזטל, פרץ, בוז'י, מוסי, עיסאווי, נחמן שי, לאה פדידה, מרב מיכאלי, מסעוד גנאים, עאידה תומא סלימאן, תמר זנדברג, יעל כהן פארן, יוסי יונה, יוסף עטאונה. ההצעה נוסחה בשיתוף האגודה לזכויות האזרח.

לפני שלוש שנים וחצי הגיש ח"כ אלי אלאלוף את המלצות ועדת העוני שבראשה עמד לממשלה. עד היום הממשלה לא ערכה דיון על הדוח. אלאלוף אמר היום ל-TheMarker כי האו רואה נקודת אור בדו"ח העוני הנוכחי "התוצאות בכיוון הנכון וללא הבדואים אפילו ניתן לראות ירידה מסוימת בשיעור העוני, שניכרת במיוחד במגזר הערבי ואצל הקשישים. אנחנו צריכים להמשיך בכל המאמצים לפתור את בעיית העוני, ולא רק העוני הכלכלי אלא גם בתחומים אחרים באים הוא בא לידי ביטוי. יש החלטות שעברו במשרדי הממשלה ועדיין לא יושמו כמו טיפולי השיניים לקשישים שעדיין לא יושמו ואני מצפה שנראה שיפור בעתיד. למרות זאת רק ההתחלה וחייבים לעשות יותר כדי להילחם בעוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"