המעצמות החדשות |

"גוגל ופייסבוק חצו את הגבול - אוספות מידע עלינו לשימוש בעלי אינטרס"

לפי הצעת חוק של ח"כ רוזנטל, גוגל ופייסבוק יוגדרו מונופולים וישלמו מס חברות ■ איסוף המידע יוגבל וייקבעו סנקציות בהתאם

צבי זרחיה
צבי זרחיה
מארק צוקרברג פייסבוק
מארק צוקרברג פייסבוקצילום: STEPHEN LAM/רויטרס
צבי זרחיה
צבי זרחיה

גוגל ופייסבוק יוגדרו כמונופולים, ויוטל עליהם לשלם מס חברות בישראל - כך מציע מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) בהצעת חוק חדשה שגיבש ותונח בקרוב על שלחן הכנסת.

לצורך הכנתה של הצעת החוק נפגש רוזנטל בחודשים האחרונים עם הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, ונציגי רשות המסים ומשרד המשפטים. הוא הציג את ההצעה גם בפני שר התקשורת איוב קרא, ולדבריו הוא תומך בעקרונותיה.

הצעת החוק (שתפוצל לכמה הצעות חוק) כוללת את העקרונות הבאים: מיסוי - מיסוי תאגידים דיגיטליים בינלאומיים שפועלים בישראל במס החברות; מונופולים - הגדרת התאגידים הבינלאומיים כמונופולים והחלת הגבלים עסקיים מתאימים, כמו גם איסור על שימוש מניפולטיבי בפלטפורמה הדיגיטלית; הגנת פרטיות - הגבלת איסוף ומידע אישי, שקיפות ופרסום המידע שנאסף, חובת תיקון מידע שיקרי, מחיקת מידע אישי, פיקוח על מאגרי מידע ואכיפה בסנקציות מינהליות וקנסות.

רוזנטל הסביר כי "תאגידי הענק הדיגיטליים מחזיקים במאגרי המידע האישי הגדולים בהיסטוריה האנושית. כל פעולה מקוונת של המשתמש וכל צעד עם הטלפון האישי בכיס נאסף, נשמר ועובר עיבוד לפרופיל מדוייק של כל אחד מאיתנו. מיקום בכל עת, מידות ותווי פנים, הרגלי צריכה, עמדות והעדפות. המשתמש הסכים אמנם לתנאי השימוש הדרקוניים כאשר הצטרף לשירות, אך האם משמעות הדבר היא שמידע אישי אינו עוד קניין הפרט?

"גוגל ופייסבוק חצו את הגבול. הטייקונים החדשים אוספים מידע על מצבנו הרפואי, הכלכלי והמשפחתי לשימוש בעלי אינטרס. הם מאתרים בני נוער במצב נפשי קשה לצורך מכירת המידע הרגיש וכן, מבצעים ניסויים דיגיטליים על המשתמשים בלא ידיעתם. קיים גם חשש אמיתי להשפעת תאגידית מכוונת על גולשים ומניפולציית על תוצאות בחירות דמוקרטיות".

מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

רוזנטל הסביר כי החוק החדש יציב גבולות חדשים לאיסוף מידע פרטי ויגביל איסוף מידע ומכירתו בתחום מצבו הרפואי, הנפשי ומידע פלילי על המשתמש. בנוסף, ייאסר איסוף מידע על משתמשים קטינים ללא אישור אפוטרופוס. החוק יחייב הסכם תנאי שימוש פשוט ונהיר בין התאגיד למשתמש. הצעת החוק שמה דגש שקיפות, ולפיה התאגידים הדיגיטליים יחויבו לאפשר למשתמש לעיין בכל המידע שנאסף עליו, במישרין או בעקיפין.

הצעת החוק פועלת לדברי רוזנטל גם בכדי למנוע או לטפל במצב של "פייק ניוז". משתמש שהוכיח כי מידע שפורסם בעניינו אינו אמת יוכל לדרוש את הסרתו לצמיתות. החוק יעגן את הזכות להישכח - משתמש שבחר להתנתק מתאגיד דיגיטלי יוכל לדרוש את מחיקת כל המידע שנאסף לגביו. כמו כן, לפי ההצעה, חוק מאגרי המידע יוחל על תאגידי המידע הדיגיטליים ויהיו הנחיות ברורות לאכיפה, כהטלת קנסות ואפשרות לתביעה אזרחית.

לדברי רונזטל, "ניתן יהיה להטיל סנקציות על מניפולציות של הטייקונים החדשים בתוצאות החיפוש לשם החלשת מתחרים מקומיים כדוגמת אתרים ואפליקציות ניווט, השוואת מחירים, איתור עסקים וכו'. הכרזת התאגידים כמונופולים בתחום הפרסום הדיגיטלי יבטיח המשך פעילותם של אמצעי התקשורת המסורתיים החיוניים לדמוקרטיה הישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?