עו"ד מולכו, מי מינה אותך לטפל בבוררות הגז? "פעלתי בהתנדבות וללא שכר"

לפני ארבעה חודשים פנה TheMarker אל יצחק מולכו, מקורבו של ראש הממשלה ושליחו המדיני, בשאלה מדוע התערב בענייני חברת החשמל ומצרים ומי מימן את הוצאותיו. הסיבה: מידע שלפיו הוא צפוי להיחקר בפרשת הצוללות. מולכו השיב אז: "פעלתי למען המדינה. מעולם לא ייצגתי גורם מסחרי בעניין"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
עו"ד יצחק מולכו
עו"ד יצחק מולכוצילום: טס שפלן
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ביולי האחרון, ימים לאחר שהחקירה בפרשת הצוללות (תיק 3000) נהפכה גלויה, ולאחר שעו"ד דוד שמרון עוכב במסגרתה לחקירה - התקבל מידע שלפיו בכוונת חוקרי להב 433 לחקור תחת אזהרה גם את קרוב משפחתו ושותפו של שמרון למשרד עורכי הדין הירושלמי, עו"ד יצחק מולכו.

הסיבה לכך נעוצה היתה בתת-פרשה שנבדקה אז במשטרה, לאחר שתאגיד תיסנקרופ הגרמני מכר למצרים צוללות זהות לאלה שבנה עבור חיל הים הישראלי. זאת, לכאורה, שלא בידיעת משרד הביטחון, לאחר אישור שנוי במחלוקת - ובניגוד למדיניות הרכש הביטחוני שמקפידה על שמירת המאזן האיכותי של ישראל בין צבאות האזור.

לפי ההערכות שרווחו אז, העניין שעורר לכאורה מולכו נגע בממשק שבין הליך אישור עסקת הצוללות של תיסנקרופ עם מצרים - לבין הפעילות המדינית שניהל מולכו במצרים, בשליחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

"הערוץ המצרי" שטיפח נתניהו בשנות הנהגתו מאז 2009, הגיע לשיאו במתווה הגז השנוי במחלוקת. במסגרת ההסכם שנחתם בסוף 2015 עם מונופול הגז הסכימה ממשלת ישראל להנציח את המונופול ולא לפקח על מחיריו – ולו כדי להאיץ את יצוא הגז ממאגרי תמר ולווייתן למצרים. זאת, בנימוק שבכך תוכל לסייע ליציבות השלטון הידידותי שם.

נתניהו וא-סיסי בפגישתם בניו יורקצילום: אבי אוחיון לע"מ

בחלוף כמעט שנתיים מאז שנחתם המתווה לא ייצאה ישראל ולו קוב גז אחד למצרים – אבל שתדלנות היתר של לשכת ראש הממשלה בכל הנוגע למצרים לא החלה שם.

מולכו נשלח למצרים לאחר שצינור הגז בין המדינות פוצץ ב-2011 ולאחר שהזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל הופסקה בידי המשטר המצרי שקם לאחר הפלתו של הנשיא חוסני מובארכ.

גם לאחר שמוסד הבוררות הבינלאומי (ICC) פסק ב-2015 כי על מצרים לפצות את חברת החשמל הישראלית ב-1.76 מיליארד דולר, בגין ביטול חוזה אספקת הגז – שוגר מולכו על ידי נתניהו להפיס את דעתם של המצרים, ולתווך בינם לבין חברת החשמל באשר ליישום פסק הבוררות.

"במשרדי הממשלה ובחברת החשמל לא הבינו אף פעם מה הוא מסתובב להם כל הזמן בין הרגליים", העיד אתמול גורם בענף האנרגיה. "מולכו לא ממש הבין בגז או בחשמל", הוסיף הגורם.

בין לבין הספיק מולכו לתווך בין BG הבריטית לבין חברת החשמל, במטרה להחיות את פיתוח שדה הגז מול חופי עזה (Gaza Marine), שבו החזיקה BG 60%, לצד CCC הלבנונית (30%) והרשות הפלסטינית (10%).

מאוחר יותר תיווך מולכו בין חברת החשמל לבין הרשות הפלסטינאית בסוגיית החוב שצברו הפלסטינים בגין אי תשלום בעבור צריכת חשמל. שוב, מבלי שהתבקש לכך בידי מי מבין הצדדים – ולכאורה בשליחותו של נתניהו.

ביולי האחרון, ימים לאחר המעצרים הראשונים בפרשת הצוללות, פנה TheMarker אל מולכו בשאלה מי מינה אותו לטפל בבוררות של חברת החשמל מול המצרים, ומי משלם את שכרו או את הוצאותיו בגין פגישות הפשרה עם המצרים (שהתקיימו בקהיר ובקפריסין).

"כל פעולותיי בשירות מדינת ישראל לאורך השנים נעשו בהיבטים המדיניים, ברשות ובסמכות, בהתאם לכל דין ולאישור הגורמים המשפטיים המוסמכים", טען אז מולכו, והוסיף: "פעילותי למען המדינה נעשתה בהתנדבות וללא שכר".

מולכו נשאל עוד מה היה תפקידו בטיפול בפסק הבוררות שבו חויבה מצרים לפצות את חברת החשמל – ובמה הסתכמה פעילותו בנושא עד אז. "לא טיפלתי בכל היבט מסחרי בנוגע לבוררות עם חברת החשמל", הבהיר באמצעות יועץ התקשורת שלו. "החברה לא יוצגה עלי ידי ומעולם לא ייצגתי כל גורם מסחרי אחר בעניין זה", הוסיף בהתייחס לרמיזות בדבר ניגודי עניינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"