נתניהו שקוע בקשרים אישיים וניגודי עניינים בבזק - איך הוא לא נחקר?

שתי אפשרויות עולות מתוצאות חקירת בזק: במקרה הטוב, ראש הממשלה נכשל כשבחר למנות את שלמה פילבר למנכ"ל משרד התקשורת ■ במקרה הגרוע, המינוי נועד להיטיב עם בזק, ובעקיפין גם עם נתניהו - וחבל שאפיק חקירה זה לא נבדק

עידו באום
עידו באום
מימין: שלמה פילבר, שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
מימין: שלמה פילבר, שאול אלוביץ' ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן, אייל טואג ואלכס קולומויסקי
עידו באום
עידו באום

פרקליט המדינה הקודם, משה לדור, נהג להצביע על ציור שתלוי מאחורי כיסאו ולהסביר כי בתיק פלילי אפשר להסתכל כמו בתמונה. מקרוב רואים כל נקודה ונקודה — אך מרחוק אפשר לראות את התמונה כולה.

מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך השלימה בזמן שיא, בין היתר הודות לצו איסור פרסום ממושך, את חקירת העבירות בבזק — והעבירה לפרקליטות תיק חקירה הכולל, לדעת חוקריה, תשתית להעמדה לדין של צמרת בזק ומנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר.

העובדה שהחקירה זכתה לליווי צמוד של פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן־ארי שווקי, המנוסה בתיקי צווארון לבן, ולמעקב מקרוב של פרקליט המדינה, שי ניצן, מחזקת את ההערכה שמדובר בתיק חקירה מבוסס — בהסתייגות המקובלת: ההחלטה הסופית אם להגיש כתב אישום היא של הפרקליטות.

ככל הידוע, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא היה מעורב לעומק בקבלת ההחלטות בתיק בזק, אם בכלל. מה שבטוח הוא שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא נחקר בו כעד, ובוודאי לא כחשוד. נתניהו נשאר מחוץ לתמונה, וזה מוזר. מי שייקח צעד לאחור לאחור ויביט על פרשת בזק במלואה לא יוכל שלא לשאול את עצמו: איפה נתניהו?

רשות ניירות ערך קובעת כי פילבר ביצע לכאורה "פעילות מגמתית, מתמשכת ומכוונת לקידום האינטרסים של בזק, לא פעם תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד התקשורת, ומגורמים רלוונטיים במשרדי ממשלה אחרים".

פילבר הוא מינוי אישי של נתניהו. נתניהו מינה את עצמו לשר התקשורת עם הקמת ממשלתו ב–2014 ושמר על הכסא עד להרחקתו מהמשרד בהוראת מנדלבליט.

דיון בהארכת מעצרי הבית של שאול אלוביץ' וסטלה הנדלר, ביולי האחרוןצילום: אייל טואג

נתניהו הוא זה שלא גילה למבקר המדינה את אופי קשריו עם אלוביץ' למרות פנייה ממוקדת, כפי שעלה מדו"ח המבקר שפורסם ביולי. נתניהו הוא זה שעסק כשר תקשורת ב–12 נושאים הקשורים לבזק, בלי לחשוף את קשריו עם אלוביץ'.

רמת ניגוד העניינים כתוצאה מהקרבה בין נתניהו לאלוביץ' היתה כה גבוהה שמנדלבליט סבר שיהיה נכון למדר את נתניהו מכל עיסוק במשרד התקשורת בעניינים הקשורים לאלוביץ'.

אי־הצהרה על חברות היא מדרון שיכול להוביל בקלות לעבירה של הפרת אמונים. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, כשלא הצהיר על חברותו עם עו"ד אורי מסר, אך דן בעניינם של לקוחותיו. למעשה, פסק הדין החשוב ביותר — עדיין — בעניין עבירת הפרת אמונים הוא פסק דינו של בית המשפט העליון בפרשת שמעון שבס מ–2004. שבס, שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הורשע בין היתר בעבירה של הפרת אמונים בכך שקידם מיזמים נדל"ניים של חברה שבבעלות חבריו, גיל ודורון שולדנפריי. ניגוד העניינים הפלילי של שבס נבע לא רק מהעובדה שהאחים שולדנפריי העסיקו אותו בשלב מסוים, אלא גם — ולא פחות מכך — בגלל חברותו עמם.

פילבר מונה למנכ"ל לאחר הדחה מהירה ביותר של קודמו, אבי ברגר. ברגר סיפר כי הודח בשיחת טלפון מנתניהו, שרצה איש אמון במשרד התקשורת. משרד התקשורת היה חשוב דיו לנתניהו כדי למנות את עצמו שר. התקשורת תמיד העסיקה אותו והיתה לו מוטיבציה לכאורה לבצע שינויים במפת התקשורת שייטיבו עמו. נתניהו הוכיח את נכונותו לקידום שינויים שנראו לו תואמים את האינטרסים שלו — פיצול ערוץ 2, פיצול תאגיד השידור הציבורי ובלימת חוק "ישראל היום". המוטיבציה הזאת עולה גם מהנכונות של נתניהו להיפגש עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס, בלי קשר לשאלה מה רצו השניים להשיג בשיחות המוקלטות שבמוקד חקירת תיק 2000.

מדוע נעצרה החקירה של רשות ניירות ערך אצל פילבר? אפשרות אחת היא שנתניהו לא ידע דבר על ההתנהלות המיוחסת למנכ"ל. במקרה הזה ניתן להאשים את נתניהו רק בבחירה לא טובה של מנכ"ל. זוהי טעות בשיקול דעת, לא עבירה פלילית.

אפשרות אחרת היא שפילבר עשה בדיוק את הדברים שנתניהו ציפה מהמנכ"ל שלו לעשות. אולי הוא ידע בדיוק מה רוצה הבוס, בלי לדבר על כך. לא צריך להיות גאון כדי להבין שסיוע לבעלים של אתר וואלה!, חברו של נתניהו, הוא דבר שראש הממשלה יכול להרוויח ממנו. זאת המציאות המוכרת בסביבת נתניהו. מקורביו נחקרים על ימין ועל שמאל בחשד שעשו שימוש פלילי או לא ראוי בתפקידם — והוא אינו יודע דבר. העובדה שנתניהו לא נחקר כחשוד משמעה שפילבר לא גילגל את האחריות בחקירתו מעלה. הדברים נעצרו אצלו.

התמונה צריכה להיות רחבה יותר. האם נתניהו מינה מנכ"ל בידיעה שתוצאת המינוי תהיה החלטות המטיבות עם בזק? חקירה באפיק הזה אינה טריוויאלית, וקשה להבין מדוע לא מוצתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?