מנדלבליט לשקד: מתנגד למינוי יועצים משפטיים על ידי ועדת איתור

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לשרת המשפטים שהוא מתנגד באופן נחרץ להצעת החוק שהגישה ■ "קידום החוק עלול להביא לנזקים שאת מידת פגיעתם קשה לאמוד כעת"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת המשפטים, איילת שקד
שרת המשפטים, איילת שקד צילום: גיל כהן מגן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע בסוף השבוע במכתב לשרת המשפטים, איילת שקד, שהוא מתנגד באופן נחרץ להצעת החוק שהגישה, לפיה היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה ייבחרו על ידי ועדת איתור, ולא באמצעות מכרז, כפי שהם נבחרים כיום.

לפי הצעת החוק, השרים צפויים ליהנות מהשפעה בוועדת האיתור, ולהיות בעלי יכולת להשפיע על זהות המועמד שייבחר — לעומת המצב כיום, שבו מתקיים מכרז שאמור להיות נקי מהשפעה שלהם. שקד הגישה את הצעתה כחלק ממדיניותה להגביר את המשילות של השרים, ולאחר שהושמעו טענות לפיהן יועצים משפטיים במשרדי ממשלה עוצרים את פעולות השרים והמשרדים.

מנדלבליט התריע כי "קידום החוק יפגע פגיעה קשה בתפישתו של הייעוץ המשפטי לממשלה. המהלך עלול להוביל לשינוי ב'קוד ההפעלה' של מוסד הייעוץ המשפטי לממשלה, לשינוי ביחס כלפיו, ואף עלול להביא לנזקים שאת מידת פגיעתם קשה לאמוד כעת".

ועדת השרים לחקיקה אמורה לדון היום בהצעה נוספת, הצעת חוק פרטית של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שלפיה היועצים המשפטיים ימונו כמשרת אמון על ידי השרים. לדברי מנדלבליט, השינויים המוצעים בשתי הצעות החוק "שתכליתם העצמת המעורבות של השר בהליך הבחירה והמינוי של היועץ המשפטי למשרדו, צפויים להביא להחלשת עצמאותו, אי־תלותו, ואפקטיביות התפקוד של היועץ המשפטי כשומר סף. החלשה שכזו תביא לפגיעה במעמדו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה בכללותו, תחתור תתת עקרונותיו היסודיים ביותר של מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ועלולה לפגוע קשות בעצמאותו, באיכותו, ובאמון הציבור בו".

עוד הוסיף מנדלבליט כי "שינוי שיטת מינויים של היועצים המשפטיים למשרדים עלול להוביל להטיית העשייה המשפטית במשרדי הממשלה, מכזו המונחית שיקולים משפטיים מקצועיים בלבד — לעשייה שתפעל לשביעות רצון השר. שינוי זה מטה באופן בוטה את האיזון הקיים בין תפקיד היועץ המשפטי לקדם את מדיניות השר והמשרד לבין תפקידו כשומר סף".

חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר וד"ר גיא לוריא, שיגרו מכתב אל חברי ועדת השרים לחקיקה, שבו טענו כי הסיבות לשינוי השיטה הנוכחית אינן ברורות — אך אם כבר נעשית רפורמה, עליה לבטא את מהות תפקידו של היועץ המשפטי כפי שנקבעה בדו"ח הצוות הבין־משרדי שבראשו עמד מנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ ב–2008. דו"ח זה מצא כי יש להשאיר את המינוי לתפקיד בהליך של מכרז.

קרמניצר ולוריא טוענים כי הצעתה של שקד יוצרת מצג שווא של ועדת איתור מקצועית, כשבפועל הוועדה היא כלי שרת בידיו של גורם פוליטי. הם הוסיפו כי ההתייחסות לתפקיד היועץ המשפטי במשרד הממשלתי כעושה דברו של השר מסוכנת, ויש לדחותה על הסף. לטענתם, תפקידו של היועץ הממשלתי הוא להיות נאמן לחוק ולציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה