סמוטריץ' נגד הקואליציה: למשוך הצעת החוק נגד קק"ל

ועדת הכספים צפויה לדון מחר בחוק ההסדרים המעגן העברה של מיליארד שקל מקק"ל לאוצר ■ ח"כ סמוטריץ': "לא אתן יד לפגיעה במוסדות הלאומיים" ■ ח"כ פולקמן: "הכסף נוצר מאדמות מדינה, וייעודו לא ייקבע על ידי ארגון עם אינטרסים בלתי ברורים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
סמוטריץ' בכנס האיחוד הלאומי בירושלים, אתמול
סמוטריץ' בכנס האיחוד הלאומי בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חבר ועדת הכספים, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), דורש שלא להעלות מחר (ב') לדיון בוועדה סעיף בחוק ההסדרים המעגן העברת כספים מקק"ל לאוצר המדינה, בסכום של מיליארד שקל. הסעיף אושר בקריאה ראשונה במסגרת חוק ההסדרים ביולי 2015, ופוצל ממנו. הוא ישוב מחר לדיון לאחר הקפאה של שנתיים ושלושה חודשים.

לפני כשלושה שבועות הופיעו בפני דירקטוריון קק"ל מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, וראש לשכת רה"מ, יואב הורביץ, והעלו את הבקשה להעברת הכסף. בדירקטוריון קק"ל מתנגדים לדרישה, ובשל כך מקדמת הממשלה את חקיקת החוק בוועדת הכספים.

סמוטריץ' שיגר אתמול (א') מכתב אל רה"מ בנימין נתניהו, שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה, שבו ציין כי "מדובר בהצעת חוק דרמטית שלמעשה כמעט ומלאימה את קק"ל באופן כוחני וחד צדדי, ונועדה לאלץ את קק"ל בניגוד לרצונה בניגוד להתחייבות קודמת של הממשלה להעביר סכומי כסף גדולים מקופתה לקופת האוצר. איני מצליח להעלות בזיכרוני מקרה כה מובהק ובוטה שבו הממשלה מפרה ברגל גסה ולאור יום הסכם עליו חתמה".

סמוטריץ' הוסיף כי "בהסכם שעליו חתמה הממשלה עם קק"ל, המתייחס לשנים 2016-2015, התחייבה קק"ל להעביר סכום של למעלה מ-2 מיליארד שקל תוך התחייבות של הממשלה להימנע מלקדם את הצעת החוק הזו ו/או לדרוש מקק"ל תקציב נוסף. התחייבויות אלה עודכנו הן בהחלטות הממשלה והן בהסכם שעליו חתמה הממשלה עם קק"ל".

סמוטריץ' ביקש מנתניהו, שקד ומנדלבליט "לבחון את הנושא ולהנחות את הגורמים הרלוונטיים באופן נחרץ וחד משמעי לעצור מידיית את קידום הצעת החוק הממשלתית בוועדה". הוא הוסיף כי "מתוך הסכום שהתחייבה קק"ל להעביר במסגרת ההסכם עד כה, לא אושרו על ידי משרד האוצר פרויקטים שסוכמו מול קק"ל בסכום של 400 מיליון שקל. איני מוצא כל היגיון בדרישת תקציב נוספת מקק"ל בשעה שסכום כה גדול מהסכום שעליו כבר התחייבה קק"ל טרם מומש".

כחבר קואליציה המחויב ל"משמעת הקואליציונית", על סמוטריץ' לתמוך בהצעת החוק בוועדת הכספים. למרות זאת הודיע כי "לא אתן יד לפגיעה במוסדות הלאומיים, ואעשה כל שביכולתי למנוע את הפגיעה ולקדם חקיקה שתחזק את קק"ל". לדבריו, אם האוצר רוצה לגבות עוד כסף מקק"ל, עליו להגיש הצעת חוק חדשה בעניין לאישור הממשלה והכנסת.

צילום: אבי חיון

ח"כ פולקמן דחה את דרישת סמוטריץ': "קק"ל היא גוף חשוב. עם זאת, הכסף שנוצר מאדמות מדינה צריך ללכת למטרות שהמדינה מחליטה עליהן ולא להיקבע באופן פנימי בארגון שיש לו כל מיני אינטרסים בלתי ברורים. אני לא חושב שהדיון על החוק יהיה לפי חלוקה של קואליציה ואופוזיציה, אלא לפי תפיסת האינטרס הציבורי הרחב.

"ח"כ רחל עזריה ואני הגשנו הצעת חוק חדשה, שתעגן העברת כספים מקק"ל למדינה, שהיא יותר אגרסיבית מהנוסח בחוק ההסדרים. אם לא יהיה ניתן להעביר את ההצעה מחוק ההסדרים, נעביר את הצעת החוק הפרטית", הבטיח פולקמן.

בדברי ההסבר להצעת החוק נקבע כי "במסגרת האמנה בין המדינה לקק"ל מ-1961, מקרקעי קק"ל ינוהלו על ידי מינהל מקרקעי ישראל (כיום רמ"י, צ"ז) כנאמן עבור קק"ל. במסגרת ניהול הקרקעות המשותף מעבירה רמ"י לקק"ל מדי שנה את הכספים שהתקבלו בעד קרקעות קק"ל ששווקו בידה, בניכוי הוצאות שוטפות והוצאות אחרות. לאור עליית מחירי הקרקעות ומחירי הדירות, חל בשנים האחרונים גידול ניכר בכספים שמעבירה רמ"י לקק"ל בעד הקרקעות ששיווקה עבורה. ב-2014-2009 העבירה רמ"י לקק"ל כ-1.07 מיליארד שקל בשנה בממוצע.

"בהתאם להסדר, העבירה המדינה לקק"ל במהלך השנים מיליארד שקל, שמקורם בין השאר בהשבחת קרקעותיה של קק"ל בידי המדינה. ההשבחה מומנה בעיקר מתקציב המדינה ופעולותיה, אך פירות ההשבחה אינם מועברים לטובת שימושים ציבוריים באופן סדיר ורציף אלא מצטברים בחלקם בקופת קק"ל.

"הפעולות שאותן בוחרת קק"ל לקדם בכספיה, המתקבלים משיווק קרקעותיה בידי רמ"י, לא תמיד תואמת את סדר העדיפויות הממשלתי כפי שהוא בא לידי ביטוי בחוק התקציב השנתי. לפיכך, מוצע לעגן בחקיקה הוראות שיבטיחו את דרך קבלתם והוצאתם של הכספים שמתקבלים בידי רמ"י בעד שיווק קרקעות קק"ל לטובת מיזמים לאומיים, וכן להתנות את זכאותה של קק"ל לפטור ממס הניתן לה לגבי שנת תקציב מסוימת, בכך שבאותה שנה אכן השתתפה קק"ל במיזמים לאומיים כפי שנקבע על ידי הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?