היומן של ליצמן נחשף: מדלג בין חברות טבק, מזון, רני רהב ושלוש חתונות בערב אחד

אחרי עיכוב של כמה חודשים, יומנו של שר הבריאות חושף את סדר יומו המלא: החל מפגישות עם בכירי מערכת הבריאות וגורמים בתעשיות המזון, הטבק והתרופות - וכלה במאות אירועים, פגישות עם אדמו"רים ולימוד תורה עם מנכ"ל משרד האוצר

רוני לינדר-גנץ, עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי
רוני לינדר-גנץ, עדי דברת-מזריץ

היומן של שר הבריאות ליצמן נחשף: לשכת השר העבירה הבוקר (ג') לעיון הציבור, באיחור של חודשים ארוכים, את היומן של השר לשנים 2016-2015. היומן חושף סדר יום עמוס ביותר, שכולל פגישות מרתוניות עם אנשי מערכת הבריאות לצד פגישות עם אנשי תעשיות שונות, וכמויות אדירות של אירועים ושמחות.

במהלך התקופה הזאת קיים ליצמן פגישות עם גורמים בתעשיית הטבק ועם גורמים שקשורים אליה. לא כל הפגישות דווחו לציבור בזמן אמת כנדרש. כך למשל, בדצמבר נפגשו ליצמן ובכירי משרד הבריאות עם נציגי ענקית הטבק פיליפ מוריס והלוביסט שלה, ארז גילהר.

ביולי 2015 נפגשו ליצמן ובכירי המשרד עם נציגי חברת הטבק BAT (בריטיש אמריקן טבקו). בתיאור הפגישה נכתב כי הדיון יעסוק בענייני רגולציה. שתי הפגישות נשמרו בחשאיות בזמן אמת ולא התקיים בהן פרוטוקול או סיכום פגישה.

הפגישות האלה נחשפו רק בתחקיר של העיתונאי חיים ריבלין בחדשות 2, ולאחר מכן בעקבות בקשות חופש מידע שהוגשו למשרד - וזאת למרות שהאמנה שעליה חתומה ישראל מציינת במפורש כי יש להגן על הציבור מפני אינטרסים של חברות הטבק וכי פגישות עם גורמים מהתעשייה צריכות להתקיים רק במקרים מיוחדים שבהם הן נדרשות כדי לגבש רגולציה. על פי האמנה, אם בכל זאת מתקיימות פגישות כאלה, עליהן להיות פומביות ושקופות ככל הניתן.

היומן של השר ליצמן נחשף בעקבות בקשת חופש מידע שהגישו עמותת הצלחה והתנועה לחופש המידע. היומן הועבר לארגונים חודשים רבים אחרי שהמשרד התחייב להעבירו, ולאחר שעמותת הצלחה איימה להגיש עתירה נגד השר. עם זאת, היומן מתפרסם כמעט במלואו ועם השחרות מינימיליות ביחס לשרים אחרים, שהעבירו לציבור יומנים מלאי מחיקות.

ביומן מופיעות גם פגישות עם נציגים של תעשיית המזון. כך למשל, ב-3 באפריל 2016 נפגשו השר ליצמן ובכירי משרדו עם זכיין מקדונלדס בישראל, עמרי פדן. הפגישה התקיימה זמן קצר לפני ההתבטאות המוכרת של ליצמן בכנס הקרדיולוגים - "מקדונלדס אאוט". הפגישה התקיימה אחרי שליצמן דיבר בגנות מקדונלדס בכנס אחר שבו הרצה. כאשר פדן שמע את הדברים, הוא ביקש לזמן פגישה דחופה עם השר, וזה נעתר.

במהלך הפגישה הציג פדן בפני ליצמן את "מהפכת הבריאות של מקדונלדס", שכוללת שינויים תזונתיים רבים. ואולם כמה ימים לאחר מכן השתלח ליצמן במקדונלדס באמירות שהפכו לסמל הקמפיין שלו נגד חברות המזון. במקדונלדס טענו בתגובה כי הסיבה למתקפה של השר היא העובדה שהרשת פועלת בשבת. אומנם מקדונלדס ויתר רשתות המזון המהיר לא נכללו בסוף בהמלצות של משרד הבריאות לסימון מזון מזיק, אך האמירה של ליצמן וההד התקשורתי שלה ודאי לא הוסיפו לרשת.

באותו חודש נפגש ליצמן גם עם מנכ"ל אסם, איציק צאיג. הפגישה התקיימה באותו יום שבו ועדת האסדרה לתזונה בריאה של משרד הבריאות (ועדת הסוכר) קיימה את פגישתה הראשונה. אסם, יצרנית המזון השלישית בגודלה בישראל, עמדה לרגע במוקד של משרד הבריאות, כשביוני עלה קמפיין של המשרד נגד צריכת חטיפים. עם זאת, רגע לפני שהקמפיין שודר במקטע הפרסום היוקרתי של "דקה ל-20:00", משרד הבריאות החליט להסיר אותו מהאוויר מוקדם מהצפוי.

מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, טען בזמנו שהמשרד לא הוריד את הקמפיין בעקבות לחץ של יצרנים, אלא מתוך רצון לעבוד בשיתוף פעולה עמם. TheMarker חשף בעבר שכדי לנסות להשפיע על המשרד להוריד מהאוויר את קמפיין החטיפים, אסם השתמשה בשירותיו של הלוביסט ארז גילהר, הידוע בקשריו עם משרד הבריאות ועם השר ליצמן. גילהר, מנכ"ל חברת פוליסי, פעל בנושא מטעם אסם מול גורמים שונים במשרד.

שבועיים וחצי אחרי הורדת הקמפיין הגיע ליצמן לביקור מתוקשר במפעל אסם, ובהודעה לעיתונות בעניין נכתב שהוא שמע על תוכניות החברה להפחית את המלח בחטיפיה. למרות האמירות הקשות של המשרד נגד צריכת חטיפים, במבה של אסם וחטיפים אחרים כלל לא יקבלו סימון אדום בשלב הראשון לפי המלצות ועדת הרגולציה לתזונה בריאה של משרד הבריאות.

השר ליצמן ובכירי משרדו אף נפגשו עם רני רהב, איש יחסי הציבור של חברת זוגלובק, ועם יו"ר ומנכ"ל החברה, אלי זוגלובק. הפגישה עסקה בוועדה של משרד הבריאות לסימון מזון מזיק, כשבזוגלובק ניסו לשכנע את השר כי יש להחריגם מההמלצות. מזוגלובק נמסר כי "הפגישה היתה לבקשת זוגלובק בנושא המלחת הבשר. לפי דיני המלחה והכשרה, בתהליך ההמלחה מתווספות כמויות משמעותיות של נתרן לבשר ויש לקחת זאת בחשבון בקביעת ההנחיות החדשות בסימון מוצרים".

היומן של שר הבריאות מציין גם פגישות של ליצמן עם גורמים בתעשיית התרופות, בהם פגישה עם נציגי חברת פייזר העולמית ועם נציגי חברת סאנופי.

מלבד פגישות עבודה רבות וצפופות, סדר היום הקדחתני של השר ליצמן שנחשף ביומן כולל גם נוכחות אינטנסיבית ביותר באירועים ובשמחות. ליצמן מגיע כמעט מדי יום לחתונות, מסיבות אירוסין, שבע ברכות, טקס פדיון הבן, ניחום אבלים ואפילו טקס חלאקה של גורמים בעולם החרדי ובפוליטיקה.

בימים מסוימים הגיע ליצמן לשלושה ואפילו ארבעה אירועים שונים בערים שונות בערב אחד. היומן אף רצוף פגישות עם אדמו"רים מהחסידויות השונות. בחלק מהימים נפגש ליצמן עם כמה אדמו"רים, בזה אחר זה.

עוד עולה מהיומן כי מדי פעם נוסע ליצמן ללמוד תורה יחד עם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, במשרד האוצר. באירוע אחר נסע ליצמן ללוות את האדמו"ר מגור לשדה התעופה, ואף נסע לקבל את פניו בשובו.

מכתב משרד הבריאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר