הניהול המופרך של נתניהו, הרכילות - ומי זאת לכל הרוחות עפרה ברכה?

ההצעה למנות את עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה היא חסרת אחריות, חסרת תום לב ובלתי־סבירה במידה קיצונית - ומעידה בעיקר על הממנה, בנימין נתניהו ■ אם בשירות המדינה כבר קוצבים כהונה של מנהלים, הגיע הזמן לקצוב גם את זאת של ראש הממשלה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: תקשורת ראש הממשלה
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

מי זאת, לכל הרוחות, עפרה ברכה? אל תטרחו לחפש בגוגל, כי תקבלו מעט מאוד תוצאות. ברכה היא מנהלת זוטרה במשרד הפנים. היא מנהלת אגף לא חשוב במיוחד והניסיון הניהולי שלה דל. לכל הפחות, הניסיון הניהולי שלה אינו מכשיר אותה בשום צורה למשרה הרמה שאליה היא מיועדת — נציבת שירות המדינה, האישה שצריכה לנהל את 70 אלף עובדי המדינה ולהוביל אותם בדרך החתחתים של הרפורמה בניהול כוח האדם בממשלה.

כגודל האתגר המונח בפתחה של ברכה, כך גם חוסר ההתאמה שלה לתפקיד: היא לא ניהלה מערכות גדולות, לא צברה ניסיון ברמות הבכירות של שירות המדינה, היא אינה מתמחה בניהול כוח אדם ואין לה מוניטין בממשלה. ייתכן שברכה היא אדם ראוי ומצוין, אבל היא נטולת הכישורים הרלוונטיים לתפקיד, ועצם העובדה שלא סירבה למשרה, שגדולה למידותיה בעליל, מעידה יותר מכל על חוסר התאמתה.

אז איך נהפכה ברכה למועמדת המובילה לתפקיד נציבת שירות המדינה? זאת שאלה כבדה. קשה לבוא בטענות לברכה, מאחר שמעטים המנהלים הזוטרים שיסרבו לקידום, גם אם הוא מופרך. למי שבחר למנות את ברכה ביודעו ובהבינו שהיא נטולת כישורים רלוונטיים, אפשר וגם צריך לבוא בטענות. אתם יודעים במי מדובר — בראש הממשלה, בנימין נתניהו.

חייבים להתייחס תחילה לרכילות המגעילה שלפיה מי שבחר בברכה לא היה ראש הממשלה, כי אם רעייתו שרה נתניהו. ההסבר המוביל למינוי התמוה הוא קשריה האישיים בלשכת ראש הממשלה — בתה ואחותה הן מזכירות בלשכה, וככל הנראה הן חביבות ונאמנות על הגברת נתניהו. מכאן צמחה הספקולציה שהיתה זו היא שבחרה בברכה, בגלל המחשבה שתהיה נאמנה לזוג נתניהו כשם שבנות משפחתה נאמנות כיום.

עפרה ברכהצילום: מתוך עמוד הפייסבו

אין לנו מושג לגבי מהימנותו של ההסבר הזה. ייתכן שמדובר בפיסת רכילות מרושעת ותו לא, ואין לנו גם כוונה להתייחס אליו ברצינות יתרה. הגיע הזמן שנפסיק לתרץ את החלטותיו של נתניהו במהלכים של אשתו, אמיתיים או מדומים. הוא ראש הממשלה, הוא בעל הסמכות ובעל האחריות, ותהיה אשר תהיה הסיבה לבחירתו בברכה לתפקיד הרם — הוא, והוא בלבד, נושא באחריות לכך. לכן, נתניהו בלבד צריך להיות גם זה שמוקע על כך, משום שמינויה לתפקיד הוא מינוי חסר אחריות, חסר תום לב ובלתי־סביר במידה קיצונית, עד כדי האשמתו בחבלה מכוונת בשירות המדינה.

אחד התפקידים החשובים בממשלה

המינוי הזה שקול למינוי רב סרן לרמטכ"ל. יכול להיות שהוא איש נפלא, חדור ערכים ומוטיביציה, וכולנו היינו בוחרים בו כחבר אישי. אבל ברור שמי שדרגתו רב סרן אינו יכול להיות רמטכ"ל, ומינוי כזה כמוהו כהקרבת ביטחון המדינה על מזבח של אינטרסים זרים.

נציב שירות המדינה הוא הרמטכ"ל של הממשלה. זהו אחד התפקידים החשובים בממשלה, לצד היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה, ראש אגף התקציבים באוצר וכנראה גם נגיד בנק ישראל ונשיא בית המשפט העליון. זהו התפקיד שעל פיו יישק דבר בניהול הממשלה ושיכריע את האפקטיביות ואת יכולת הביצוע שלה. ממשלה לא יעילה ולא מתפקדת חורצת את גורל המדינה כולה לשבט, ובמקרה של ישראל זוהי אכן נקודת התורפה הניהולית הקשה ביותר שלנו.

ישראל מפגרת כבר 40 שנה אחר כל המדינות המפותחות, ולא מצליחה לסגור את פער רמת החיים ופער הפריון בינה לבין המדינות המתקדמות, משום שהממשלה היא ארגון אנכרוניסטי שמתקשה לתפקד. מאז 1989, אז פורסם דו"ח ועדת קוברסקי לרפורמה בנציבות שירות המדינה, הממשלה מודעת לכשליה העצומים, ובמשך קרוב ל–40 היא נאבקת בניסיון להתנער ולהשתפר.

שנים ארוכות דישדש ניהול הממשלה בגלל חולשה מתמשכת של נציבות שירות המדינה, שנבעה ממינויים מכוונים של נציבים חלשים בידי נתניהו, שמונה לראשונה לראש הממשלה ב–1996. בחמש השנים האחרונות, למרות היעדר תמיכה של ממש מנתניהו, התחילו צעדים מהוססים לעריכת רפורמה בנציבות שירות המדינה, ובעקבותיה רפורמה בתפקוד הממשלה. הרפורמה עדיין בחיתוליה, אבל ניצנים היסטוריים כבר ניכרים: הפקידות הבכירה, למשל, פועלת כבר תחת קציבת כהונה, כך שהפקידים מתחלפים מדי שמונה שנים, על פי חוות דעת מקצועיות. יש כבר הערכות עובדים כבסיס לקידום בשכר. יש התחלה של האצלת סמכויות מהנציבות למשרדי הממשלה. יש גם תנופה מקבילה של תכנון ממשלתי ארוך טווח, עריכת תוכניות עבודה וקביעת מדדים ויעדים למימוש תוכניות העבודה.

מילימטר אחר מילימטר הממשלה מתקדמת, אבל בה בשעה הממשלות בחו"ל מתקדמות גם הן, ובקצב גבוה עשרות מונים. אם קצב השינוי הניהולי של הממשלה לא יואץ, הפיגור של ישראל אחר העולם רק יתעצם. אם לא נשתנה, ישראל תיהפך מאומת הסטראט־אפ לאומת הסטארט־אאוט, כי הראשונים שבורחים ממדינה כושלת הם המוצלחים והמוכשרים.

המסר: כישורים וניסיון אינם חשובים

אין לישראל עתיד אם הממשלה לא תתייעל, ולכן האתגר הניהולי המרכזי כיום הוא שינוי פניה של הממשלה. כן, האתגר המרכזי של ישראל כיום, האתגר שיקבע אם היא תשאר מתקדמת ומובילה במאה ה–21, הוא עריכת רפורמה בתפקוד הממשלה. כדי לעמוד באתגר הזה, הממשלה זקוקה למנהלים מנוסים, חזקים, בעלי חזון ויכולת הובלה.

יש לא מעט אנשים ראויים שרצו להוביל את המהפך הנחוץ בתפקיד נציב שירות המדינה. לפחות שלושה שמות ראויים הוזכרו: מיכל עבאדי־בויאנג'ו, עד באחרונה החשבת הכללית באוצר, אודי פראוור, שמכהן כממלא מקום הנציב ובעשור האחרון מוביל את המהלכים הניהוליים של הממשלה בתפקידו כראש אגף מדיניות וחברה במשרד ראש הממשלה וכן רון צור, מי שאחראי על הרפורמה בנציבות שירות המדינה. היו מועמדים נוספים, כולם בעלי ניסיון עשיר, כמו מנכ"לים לשעבר של משרדי ממשלה.

מכל המועמדים כולם בחר לבסוף נתניהו דווקא בברכה חסרת הניסיון וחסרת ההתאמה לתפקיד הקריטי. בפועל, נתניהו בחר את מי שבעליל אינו מתאים לו, תוך שהוא מעביר מסר הרסני לחברי הממשלה: כישורים, ניסיון, רצינות ומקצועיות אינם חשובים.

איזה שיקול דעת הדריך את נתניהו בבחירתו בברכה? אין לנו מושג, אבל בוודאי לא שיקול דעת ניהולי סביר. הבחירה גרועה, ומנהל שבוחר במכוון בבחירות גרועות מעיד על עצמו שהוא מנהל גרוע. מהבחינה הזאת, מצער שעקרונות הרפורמה בנציבות שירות המדינה — בחירת פקידים על סמך כישורים בלבד וקציבת כהונה גם של פקידים מוצלחים ומצליחים לשתי קדנציות בלבד — אינם חלים על ראש הממשלה. נתניהו בחר בברכה לא על סמך כישורים, והוא משלים בימים אלה את הקדנציה הרביעית שלו, תוך יכולות ניהול שמידרדרות מכהונה לכהונה. הגיע הזמן לקצוב גם את הכהונה של ראש הממשלה. הוא גרם וגורם מספיק נזק. די.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים