77% גופי הממשלה לא מפרסמים פרטי התקשרות עם הממונה על חופש המידע

מנתוני משרד המשפטים עולה כי בניגוד לחוק, משרדי ממשלה רבים אינם מנגישים מידע לציבור - ובהם משרדי החינוך, הביטחון, האוצר והתרבות והספורט ■ ברשויות המקומיות המצב חמור עוד יותר - 81% מהן לא פירסמו את פרטי ההתקשרות עם הממונה על חופש המידע

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד רבקי דב"ש
עו"ד רבקי דב"שצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בניגוד לחוק חופש המידע, 77% ממשרדי הממשלה ויחידות הסמך אינם מפרסמים באתר האינטרנט שלהם את פרטי ההתקשרות המלאים עם הממונה על העמדת מידע לציבור, ורק 23% מהרשויות מפרסמות פרטים מלאים — כך עולה מנתוני היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים.

חוק חופש המידע, שנועד להנגיש את המידע לציבור, קוביע כי כל רשות ציבורית צריכה למנות ממונה מטעמה על העמדת מידע לציבור ולפרסם את דרכי ההתקשרות עמו באתר האינטרנט שלה. חשיבותו של החוק נובעת מכך שבהיעדר מידע נגיש באתר האינטרנט של הרשות — כמו דואר אלקטרוני או מספר טלפון של האחראי על מתן המידע באותה רשות — לאזרח קשה מאוד להגיע אליו ולהשיג את המידע הדרוש לו.

המשרדים שבהם לא פורסמו הפרטים הנדרשים הם משרד החינוך, משרד הביטחון, משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט. עוד עולה מהנתונים כי 81% מהרשויות המקומיות בישראל לא פירסמו את פרטי ההתקשרות המלאים של הממונה.

מנתוני משרד המשפטים עולה כי 40% ממשרדי הממשלה ויחידות הסמך אינם מפרסמים כתובת דואר אלקטרוני לצורך פניות מכוח חופש המידע. ברשויות המקומיות המצב חמור עוד יותר — 55% מהן אינן מפרסמות כתובת דואר אלקטרוני לצורך פניות. עוד עולה מהנתונים כי 46.5% ממשרדי הממשלה ויחידות הסמך לא פירסמו את שם הממונה על חופש המידע, לעומת 43.4% ברשויות המקומיות.

"הגשת בקשה למידע היא זכות דמוקרטית"

בהתאם להחלטת ממשלה, היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים הקימה את האתר המרכזי לחופש המידע, במטרה להנגיש את החוק לציבור ולהקל על הציבור להגיש בקשות למידע. באתר ניתן למצוא, בין השאר, את פרטי ההתקשרות עם הממונים על החוק ברשויות השונות. היחידה פועלת באופן שוטף כדי להגדיל את מספר הרשויות שמפרסמות את פרטיהן באתר. כיום האתר מכיל את פרטי ההתקשרות המלאים עם כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך ועם כ–75% מהרשויות המקומיות.

ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע, עו"ד רבקי דב"ש, אמרה אתמול (ג') ל–TheMarker כי "הגשת בקשה למידע היא זכות דמוקרטית חשובה שעומדת לרשות האזרחים והתושבים של המדינה. פרסום פרטי קשר עם הממונה הרלוונטי בצורה נגישה הוא כלי שירותי שבאמצעותו יכול הציבור למצות את זכותו למידע. ניכר כי הבנה זו לא חילחלה מספיק לרשויות, ומכאן חשיבותו של אתר מרכזי שמאגד את פרטי כל הממונים ברשויות השונות.

"בחרנו לבדוק, לצד משרדי הממשלה, גם את אתרי הרשויות המקומיות — זאת לאור הממשק היומיומי של התושב מול השלטון המקומי. אנחנו רואים חשיבות רבה בקידום השקיפות וחופש המידע ברשויות המקומיות, כפי שנעשה בשנים האחרונות בממשלה, ומקווים כי משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי יפעלו לפיתוח כלים שיגבירו את הציות לחוק ואת אכיפתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר