אם זה לא היה ברור - בג"ץ שוב קורא לכנסת להתעורר

חברי הכנסת צריכים להגביר את השקיפות ולקבל החלטות כלכליות על בסיס מקצועי, ולא תחת מכבש לחצים קואליציוני

צבי זרחיה
צבי זרחיה
השופטת מרים נאור
השופטת מרים נאורצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בתוך שבוע בלבד קבעו שופטי בג"ץ פעמיים כי על הכנסת לעשות את עבודתה כמחוקקת, ולא רק לשרת את גחמותיה של הממשלה ללא דיון מקצועי ושיקול דעת מעמיק.

בשבוע שעבר פסל בג"ץ את חוק מיסוי ריבוי נכסים (מס הדירה השלישית) לאחר שמצא כי הליכי החקיקה בדיון הלילי בוועדת הכספים לא היו תקינים — וחברי הכנסת לא היו מסוגלים להתעמק בהצעת החוק. שלשום פסקה הנשיאה הפורשת של בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, בעניין עתירתה של ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) נגד שיטת אישור ההעברות התקציביות בוועדת הכספים. "הוועדה אינה אמורה להיות חותמת גומי המאפשרת את החלטות שר האוצר ללא הפעלת שיקול דעת עצמאי. הוועדה היא חלק מאמצעי הפיקוח של הכנסת על הממשלה", כתבה נאור.

בג"ץ אמנם דחה את עתירתה של שפיר, שהוגשה עוד ב–2013, אבל השופטים קראו לחברי הכנסת פעם נוספת לשמור על כבודה של הרשות המחוקקת. "על הוועדה לתת את דעתה להעברות תקציביות שצריכות להדליק נורה אדומה, כמו העברות שמוגשות זמן קצר לאחר אישור חוק התקציב השנתי, בקשות להעברות שחוזרות על עצמן לשם אותה מטרה ובהיקף זהה מדי שנה, ובקשות המוגשות ללא הסברים נאותים", פסקה נאור. "מעל הכל, הדיון בוועדת הכספים צריך להיות אפקטיבי".

נאור ישבה בראש הרכבי השופטים בעתירה של שפיר ובעתירות נגד מס הדירה השלישית, ובדיונים הביעה אי־נחת — בלשון המעטה — מהתנהגותה של הרשות המחוקקת. במשך שנים שימשה ועדת הכספים חותמת גומי של משרד האוצר ואישרה את יוזמותיו, וגם מאות פניות של המשרד לביצוע שינויים תקציביים שנעשו בלי שרוב חברי הכנסת ידעו מה הם מאשרים.

הדיונים בהעברות התקציביות נקבעו בדרך כלל לסוף סדר היום, כשחברי הכנסת כבר התפזרו למקומות אחרים ובאולם הוועדה נכחו בדרך כלל רק היו"ר ואולי עוד חבר כנסת או שניים. הדיון בהעברות התקציביות היה מהיר ולא יסודי. הפניות אושרו, ומשרד האוצר היה מרוצה.

ח"כ סתיו שפיר. לפתע חברי הכנסת מקשים על האוצר צילום: ניר אריאלי

מאשרים העברות בלי להניד עפעף

במקרים רבים נהג האוצר — והוא ממשיך בכך גם כיום — לכרוך העברות קואליציוניות (כמו העברות כספים למוסדות חרדיים או להתנחלויות) עם יתר ההעברות, כדי לגרום לחברי הכנסת לאשרן בלי להניד עפעף. התופעה הזאת נמשכה שנים על גבי שנים, עד ששפיר עתרה בסוף 2013 לבג"ץ נגד שר האוצר דאז, יאיר לפיד, ונגד ועדת הכספים. שפיר המריצה את האוצר והכנסת לגבש ב–2014 נוהל חדש לאישור ההעברות התקציביות, שבו חברי הכנסת שיגרו שאלות בכתב אל אגף התקציבים לפני הדיון. חלקם התלוננו כי לא זכו לתשובות של ממש.

בעקבות זאת, לפני כשנתיים וחצי, עם כינונה של הכנסת הנוכחית, אישרה הוועדה נוהל חדש לפי הצעתו של היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה). כעת נדרש האוצר לשלוח את הפניות התקציביות כמה ימים לפני הדיון בוועדה. הוא שולח הסבר בכתב לגבי מהות ההעברה, מפרט את הסיבה לעודף תקציבי שחוזר על עצמו משנה לשנה, ומציג היסטוריה של שינויים תקציביים בסעיפים אלה בשנות התקציב האחרונות. לדיון בוועדה בהעברות התקציביות מגיעים לא רק נציגי אגף התקציבים, אלא גם נציגי המשרדים הייעודיים.

לפתע, הדיונים בהעברות התקציביות שודרגו, ונהפכו לחשובים לא פחות מדיוני התקציב עצמו. אם בעבר חברי הכנסת לא נכחו בישיבות כאלה, הרי שבקדנציה הנוכחית משתתפים בדיון לא רק רוב חברי ועדת הכספים, אלא לעתים גם חברי כנסת שאינם חברים בה אך מעוניינים להביע את עמדתם ולשאול שאלות. כעת חברי הכנסת, ובעיקר שפיר, מיקי לוי (יש עתיד) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) והיועצים הפרלמנטריים שלהם, נוברים בסעיפי התקציב ומקשים על האוצר בדיון. הדיונים בשינויים בתקציב נהפכו בקדנציה הנוכחית לשקופים יותר, וחברי הכנסת, גם מהקואליציה, מפגינים עצמאות. לעתים הם מעכבים העברות תקציביות עד לקבלת הסברים.

שפיר שודרגה ומונתה בינתיים ליו"ר ועדת השקיפות, ומשרד האוצר מצדו צימצם את מספר הפניות התקציביות ומעניק לחברי הכנסת הסברים רחבים מבעבר. אבל זה לא מספיק: חברי הכנסת צריכים לשמור על כבודו של בית המחוקקים, להגביר את השקיפות ולקבל החלטות כלכליות על בסיס מקצועי, ולא תחת מכבש הלחצים הקואליציוני — גם בלי להזדקק לחיזוק ולתמריץ מבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?