שר האוצר נגד ראש הממשלה: לא נאפשר להפחית מהסכום שהובטח לנכים

לאחר שבועות ארוכים שבהם נמנע מהתייחסות פומבית למחאת הנכים - כחלון מעלה הילוך ומבטיח שיילחם על הנושא ■ האם קצבאות הנכים יהפכו לזירת הקרב הבאה בין כחלון לנתניהו? , כחלון מעלה הילוך, במה שעשוי להפוך לזירת הקרב הבאה מול ראש הממשלה ■ בכנס שערך הצהיר:

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו ומשה כחלון. מפלס החשדנות ואי האמון בין שניהם גבוה כמו מחירי הדירות
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: מרק ישראל סלם
חגי עמית
חגי עמית

שר האוצר משה כחלון שב ואישר אתמול כי לא יאפשר להקטין את קצבאות הנכים מעבר לסכום שהוקצה על ידי דו"ח ועדת זליכה. מדובר בהתבטאות לא שגרתית של כחלון, שבעשרת השבועות האחרונים נמנע כמעט לחלוטין מהתייחסות פומבית למשבר קצבאות הנכים.

לפני כחודשיים, באמצע מאי, הוצגו לראש הממשלה נתניהו מסקנות משרד האוצר בנוגע לרפורמה בתחום קצבאות הנכים, על בסיס דו"ח שהכין פרופ' ירון זליכה לבקשת כחלון. לאחר הצגת המסקנות יזם נתניהו הקמת ועדה נוספת, בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, שתכריע בנושא. החל ממועד זה שלח כחלון את המתעניינים בסוגיה לקבלת עדכון ממשרד ראש הממשלה.

עתה מתברר כי שר האוצר לא הסיר את ידיו מהנושא. בכנס משפחות צעירות שערך בקרית אונו לפני שבועיים הכריז השר: "לגבי הנכים, אני לא יודע מי אמר שיש כוונה לקצץ במה שהובטח להם. בכל פעם שנושא הנכים עלה לדיון לאורך השנים, ניתנה להם תוספת של 200-100 מיליון שקלים בלבד. כשהנושא הגיע אלי מיניתי את פרופ' זליכה לעמוד בראש הוועדה שדנה בנושא, ואמרתי לאנשי הוועדה - 'הפעם אנחנו פותרים את הבעיה'. כדי לעשות זאת הוספנו מעל 4 מיליארד שקלים לצורכי הקצבאות שלהם. כרגע הם בפניקה, כי מישהו אמר להם שבלשכת ראש הממשלה רוצים להפחית את הסכום שהם יקבלו. הנה אני אומר להם: הסכום שהובטח להם לא יופחת. אנחנו נוביל את זה. כל מה שהובטח על פי ההתחייבות שלנו - יקויים. הקציתי את המשאבים הנחוצים לכך. יש לנו את הכסף. זה אמנם ייעשה בפריסה בת מספר פעימות, אבל אם ההצהרה הזו כה חשובה להם - הנה הם קיבלו אותה".

בשיחה נוספת שערכו נציגי ארגון הנכים 'נכה לא חצי בן אדם' עם דוברו של כחלון בשבוע שעבר, העביר להם האחרון מסר משר האוצר לפיו "כחלון יילחם ויתעקש על כך שנושא הנכים יעבור בחקיקה – לא פחות מהדרך שבה נלחם עבור תאגיד השידור הציבורי. הוא יודע שיש גורמים שמבקשים להפחית את הסכום שהוקצה על ידי דו"ח ועדת זליכה והוא לא יאפשר זאת". את הדברים האלה אישר אתמול שוב שר האוצר.

צילום: דודו בכר

מנקודת מבט צינית אפשר לשאול מה מבטיחה לנכים הבשורה שלפיה כחלון יילחם עבורם כמו שנלחם עבור התאגיד, שהרי זה החל בסופו של דבר את שידוריו עם מגבלות רגולטוריות שלא נכללו בתוכניתו המקורית. עם זאת, ברמת הצהרת הכוונות אין ספק שכחלון מתכוון להילחם על כך ש-4 מיליארד השקלים שהבטיח לנכים על פי מתווה זליכה – יעברו אליהם.

האמירות האלו של כחלון עלולות לייצר פלונטר פוליטי מחודש סביב קצבאות הנכים. יו"ר הקואליציה דוד ביטן ניצב ביום רביעי האחרון בעין הסערה, כשעשרות נכים הפגינו מול ביתו בראשון לציון. ההפגנה התקיימה משום שארגוני הנכים הבינו שביטן עומד להתקפל מהמתווה שהציג לפני חודש במסיבת עיתונאים. באותה מסיבת עיתונאים הצהירו נציגי כל מפלגות הכנסת על חקיקה שתעניק לנכים מתווה העלאת קצבאות דומה ואף גבוהה מזו שהוצעה להם בדו"ח זליכה.

בסיסו של דו"ח זליכה הוא העלאות קצבאות הנכים בכ-50%, לרמה של 4,000 שקל בחודש, עבור כל הנכים; העלאת תקרת סכום ההשתכרות שהחל ממנו מקוצצות הקצבאות ל-5,300 שקל; והצמדת הקצבאות לשכר המינימום במשק.

המתווה של שמחון ונתניהו לעומת זאת מציע העלאת הקצבאות לרמה של 4,000 שקל בחודש רק לנכים הקשים, בעוד שעבור יתר הנכים יועלו הקצבאות רק לסכום של 3,200 שקל. ביטן עצמו שב אתמול על ההצהרה שהעניק בשבוע שעבר, לפיה ראש הממשלה הנחה אותו להביא הצעת חוק ממשלתית בנושא במהלך הפגרה. ביטן כינה את ההפגנה מול ביתו "הפגנה פוליטית" ולא התחייב לסכומים שתכלול אותה הצעת חוק ממשלתית.

ביום רביעי צפוי בג"ץ לפרסם את הכרעתו בנוגע לעתירת הנכים, שטוענים כי הקצבאות הנוכחיות שלהם אינן חוקתיות ודורשים שהממשלה תנמק מדוע אינה מקבלת את המלצות ועדת זליכה ומדוע מונתה ועדה נוספת בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?