הממשלה תומכת בהקמת מרכזי הנצחה להרצל ולז'בוטינסקי - אך לא ליצחק נבון

הכנסת העבירה הצעה להגדלת תקציב ההנצחה להרצל, והממשלה מקדמת מרכז להנצחת מורשת ז'בוטינסקי ■ במקביל, הממשלה מתמהמהת בהנצחת מורשתו של יצחק נבון ■ האוצר: נבחן ייעול התקציב הקיים לצורך יצירת הנצחה שוויונית עבור האישים הרלוונטיים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
זאב ז'בוטינסקי
זאב ז'בוטינסקיצילום: Roger-Viollet / Lיopold Mercie
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הממשלה תומכת בהצעת חוק למימון פעולות הנצחה לבנימין זאב הרצל בעלות כוללת של 6 מיליון שקל בשנה לתקציב המדינה, לעומת עלות של 1.45 מיליון שקל שהועברו למטרה זו ב–2017.

לעומת זאת, ועדת השרים לענייני חקיקה מעכבת את קביעת עמדתה לגבי הצעת חוק שהגישו הח"כיות שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי) ורויטל סויד (המחנה הציוני) להנצחת מורשתו של הנשיא לשעבר יצחק נבון, כולל הקמת מרכז להנצחתו בנאות קדומים או במקום אחר. על אף העיכוב בקביעת עמדת הממשלה, שר המדע אופיר אקוניס הודיע במליאה על תמיכת הממשלה בהנצחת נבון. המדינה מקציבה סכומים שונים למוסדות להנצחת ראשי המדינה, ובהיעדר קריטריונים ברורים ואחידות מועלות הצעות חוק פרטיות בין היתר בלחצם של הגופים או בני משפחה בעניין, למשל הנצחת הרצל, מורשת גוש קטיף ונבון.

הצעת החוק להנצחת הרצל התקבלה ביום רביעי האחרון בקריאה טרומית, יומיים לאחר שהונחה על שולחן הכנסת, ברוב של 72 ח"כים שתמכו מול 11 שהתנגדו. ההצעה עברה קיצור הליכי חקיקה, כלומר פטור מחובת הנחה מוקדמת 45 יום לפני ההצבעה בקריאה טרומית. היום צפויה ועדת החינוך לאשרה להצבעה בקריאה ראשונה. אחת הסיבות להתנגדות הממשלה להצעת החוק להנצחת נבון היא חשש להגברת ההוצאה התקציבית להנצחה לראשי המדינה לשעבר. זאת, אף שמשפחת נבון הסכימה להשתתף במימון.

ח"כ דוד ביטן (הליכוד), שהגיש את הצעת החוק ביחד עם חברי הכנסת טלי פלוסקוב ויפעת שאשא ביטון מכולנו ויואב קיש ושרן השכל מהליכוד, הסביר כי "סיכמתי עם ראש הממשלה ועם משרד האוצר שנקדם את החוק בהסכמה. יהיו תיקונים שכבר הוסכמו בינינו". אקוניס אמר כי הממשלה תומכת בהצעת החוק בעלות של עד 6 מיליון שקל בשנה. עם זאת, הצעת החוק לא קיבלה עמדה רשמית של הממשלה בוועדת השרים לחקיקה.

בהצעת החוק נכתב כי "תקציב הפעילות של המוסדות המנציחים את זכרו ופועלו של בנימין זאב הרצל ממומן כיום בעיקר מתקציב ההסתדרות הציונית העולמית, מהכנסות מפעילויות במוסדות ומתרומות. בתקציב המדינה ל–2017 נכלל סכום של כ–1.5 מיליון שקל למימון פעילות המועצה להנצחת זכרו של הרצל, שהוקמה בחוק, והוא מיועד בין היתר למימון מלגות ותמיכות, אך אינו מיועד למימון מכלול הפעולות החינוכיות שמקיימת ההסתדרות הציונית העולמית".

עוד נכתב בהצעה כי "אופן המימון הנהוג כיום יוצר אי־ודאות לגבי יכולת קיום הפעילות במוסדות להנצחת זכרו של הרצל, ומכביד על הניהול, על פיתוח המקום ועל הגדלת שעות הפעילות. לפיכך, מוצע שהמדינה תשתתף בעלויות הכרוכות בקיום הפעילות והתחזוקה של המוסדות להנצחת זכרו של חוזה המדינה, בסכום שלא יעלה על 6 מיליון שקל בשנה, כולל הסכום המוקצה לכך כיום".

"שימור מורשת נבון"

להצעתן של מועלם־רפאלי וסויד להנצחת זכרו של נבון הצטרפו עוד 59 חברי כנסת. לפי הצעת החוק, יוקם מרכז למורשת יצחק נבון שיכלול אתר, מכון, ארכיון ומוזיאון. למרכז תהיה מועצה בת 11 חברים שייבחרו על ידי שר החינוך, ויקבלו שכר עבור השתתפות בישיבות מועצה וכן החזר הוצאות. חברי המועצה ימונו לשלוש שנים, וכן ימונה מנכ"ל למועצה, ששכרו ייקבע בהתייעצות בין המועצה לשר האוצר.

בין היתר מוצע ש"המרכז יקים מכון לחקר העוצמה וטיפוח ערכי לכידות חברתית וערבות הדדית, בין היתר בדרך של העמקת הידע בכל הקשור להיסטוריה, לחברה ולתרבויות ישראל, ובתוכן תרבות יהדות ספרד, שפת הלאדינו ותרבות המזרח, עם דגש על חזונו פועלו ומורשתו של יצחק נבון".

ח"כ מועלם־רפאלי הביעה תמיהה על ההתנגדויות שהושמעו להצעת החוק, ואמרה ל–TheMarker כי "יצחק נבון זכה לאחר מותו לכינוי נשיא העם - ובצדק. עשייתו הציבורית הוקדשה ללכידות חברתית ולהעמקת תחושת הסולידריות בין כלל שכבות האוכלוסייה, בין היתר באמצעות טיפוח תרבות יהדות ספרד וארצות המזרח. את מורשתו יש לשמר ולהעניק את המקום הראוי לתרבות ולמורשת יהדות ארצות האסלאם ולפעול ללכידות בחברה הישראלית. בהתאם, הצעת החוק שיזמתי בנושא זוכה לתמיכה רחבה מכל סיעות הבית".

"כספי ציבור נעלמים אל תוך חור שחור"

סער אלון ברקת, תחקירן הסדנה לידע ציבורי, אמר: "אנחנו רואים עלייה גדולה בתקציבי ההנצחה בשנים האחרונות, ובמיוחד מ-2011, שבה הוכפלו התקציבים. בחלק ניכר מהמקרים, מדובר בגופים מתוקצבים שעליהם לא חלות כל אותן חובות שקיפות של משרדי הממשלה, מה שגורם לכך שכספי ציבור נעלמים אל תוך חור שחור, נטול פיקוח ציבורי אפקטיבי. גם אם רוצים להקצות משאבים, אסור לאפשר לעלטה להשתלט ויש צורך לתת לציבור לראות בדיוק למי ועבור מה הלך כל שקל שהוקצה לתחומים האלה".

במקביל, משרד התרבות פירסם בשבוע שעבר תזכיר הצעת חוק שלפיו הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, המתוקצבת על ידיו, תוכל לקבל הכנסות נוספות לרבות תרומות, עזבונות ומענקים - בכפוף לנוהל שייקבע על ידי שרת התרבות מירי רגב ושר האוצר משה כחלון. מי שיתרום לרשות יהנה מזיכוי מס של 35% מסך התרומה בהתאם לסעיף 46 לפקודת מס ההכנסה ולהחלטת ועדת הכספים. הנוהל לגיוס תרומות יפורסם באתר האינטרנט של הרשות.

עלויות ההנצחה גדלות מדי שנה

בתוך כך, הממשלה החליטה אתמול להנחות את משרד ירושלים ומורשת לקדם הקמה של מרכז מבקרים להנצחת מורשת זאב ז'בוטינסקי, בתקציב של 14 מיליון שקל שיגיע ממשרדי הממשלה.

הצעת ההחלטה הראשונית של הממשלה היתה להקצות 11 מיליון שקל להנצחת ז'בוטינסקי, אך במהלך ישיבת הממשלה אתמול הוחלט להגדיל הסכום ל–14 מיליון שקל בעקבות הירתמותם של משרדי הביטחון, החינוך, התרבות, המדע, התיירות והשוויון החברתי.

אתמול נערכה האזכרה הממלכתית לזאב ז'בוטינסקי בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולאחר מכן נערך ערב שירה.

נתניהו אמר כי "התקומה הלאומית שלנו לא היתה מתאפשרת - קודם כל ללא הרצל, ואחר כך ללא שורה קטנה של מנהיגים, שאחד מהם הוא ז'בוטינסקי. התרומה שלו היא ייחודית ואינה מוכרת, בניגוד לתרומות אחרות שמוכרות יותר. היתה לו השפעה על בן גוריון ועל תפישות היסוד שלנו. דבריו חיוניים לא רק לתיעוד העבר - אלא להבטחת העתיד, ולכן יש חשיבות מיוחדת להחלטה זאת".

נתניהו הוסיף כי "המשנה של ז'בוטינסקי צפונה במרתף, תרתי משמע, על אף שהיסודות שלה מבעבעים וחיים בעמנו. לכן, יש צורך לעבור את ההליך הפורמלי הזה על מנת לתת את האמצעים להביא את תורת ז'בוטינסקי לכלל הציבור".

שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, אמר: "מורשתו של זאב ז'בוטינסקי, ובראשה מדיניות 'קיר הברזל', מתבררת כרלוונטית עד ימינו אנו. מוטלת עלינו החובה לשמר, להנציח ולהנגיש את מורשתו של ז'בוטינסקי גם לדור הצעיר. אני גאה להוביל את הפרויקט החשוב הזה במסגרת משרד ירושלים ומורשת".

ממשרד האוצר נמסר כי הצעת החוק למימון פעולות הנצחה של בנימין זאב הרצל אושרה בקריאה טרומית בכפוף לתיאום מלא עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, ותשונה בוועדת החינוך בהתאם להסכמות. כיום מתבצעת עבודת מטה מקיפה במשרד ראש הממשלה, שמטרתה הסדרת נושא הנצחת אישים. העבודה לוקחת בחשבון את המצב הקיים ובוחנת ייעול התקציב הקיים לצורך יצירת הנצחה שוויונית עבור האישים הרלוונטיים.

מקורות ממשלתיים אמרו כי בכל הנוגע להקמת תאגידים סטטוטוריים להנצחת אישים, חקיקת החוקים והקמת המרכזים כרוכה בעלויות תקציביות ישירות, הנובעת מעלויות שכר ותפעול. עלויות אלו גדלות והולכות מדי שנה, והן קיימות בנוסף לעלויות חד־פעמיות שינבעו מהקצאת המקרקעין ומהקמת המרכזים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?