אושר לקריאה שנייה ושלישית: רשות ני"ע תפקח על תעודות הסל

המטרה היא להגביר את הביטחון של השקעות הציבור ובכך גם את יציבות שוק ההון הישראלי ■ רשות ני"ע: "לוקחים פעילות עסקית קיימת במתכונת של חוב, ומעבירים אותה לסוג חדש של הסדרה ופיקוח. כיום יש כ-700 מוצרים של תעודות סל, מספר חסר תקדים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ועדת הכספים
ועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים החליטה הבוקר (א') כי רשות ניירות ערך תפקח על תעודות הסל, שהן מוצר פיננסי חדש יחסית בשוק ההון. הוועדה אישרה הצעת חוק בעניין לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

לוועדה הוסבר שמדובר במוצר פיננסי מסוג תעודת התחייבות, שמנפיקים גופים מנהלים באופן הדומה להנפקת איגרות חוב. מדובר בגופים פיננסיים שמנפיקים את תעודת הסל שנסחרת בבורסה, ושבמסגרתה ניתן לעקוב אחר נכסי בסיס, כגון מדדי מניות ואף קבוצה של מניות של מספר חברות במקביל, מדדי איגרות חוב, שערי מט"ח, סחורות שונות ועוד.

הגוף המנפיק מוכר למשקיע (הציבור), התחייבות שבגינה המשקיע עשוי לקבל תשואה שמחושבת עפ"י נוסחה, בהתאם לשינויים במדדים שאחריהם עוקבים. בשונה מקרן נאמנות, שבה המוצר הפיננסי מבוסס על ניהול כספי אחרים, באופן שנועד להשיג תשואה בהתאם למדיניות ההשקעות של החברה המנפיקה, במקרה הזה המטרה של הגוף המנפיק היא להשיג עבור המשקיע תשואה שהיא נגזרת (באמצעות נוסחה) משיעורי השינוי במחירי המדדים שאחריהם עוקבים, קרי מדדי מניות, סחורות וכד'.

בניגוד לקרנות הנאמנות ואיגרות החוב, שהן מוצרים פיננסיים שתחת פיקוח הדוק, בין השאר של רשות ניירות ערך, תעודות הסל נמצאות עד היום תחת "משטר גילוי" בלבד, כלומר, רשות ניירות ערך יכולה לדרוש מהמנהלים לחשוף מידע לרבות סיכונים וכד', אך לא להורות על פעולות.

עוד הוסבר כי המטרה היא מחד, להגביר את הביטחון של השקעות הציבור ובכך גם את יציבות שוק ההון הישראלי, שתעודות הסל מהוות נתח משמעותי בו. מאידך, הרפורמה תפצה את המנהלים על המעבר לעולם של פיקוח, על ידי מתן ודאות רגולטורית למספר שנים קדימה, תוך הבטחה שלטונית של הימנעות משינויים בכללי המשחק, באמצעות רגולציה לפרק זמן של מספר שנים.

"איזון נכון בין האינטרס של הציבור לבין האינטרס של החברות המנהלות

מנהל מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך, דודו לביא, אמר כי "מדובר באחת מיוזמות החקיקה החשובות של השנים האחרונות בתחום שוק ההון. מדובר ב-100 מיליארד שקל מכספי הציבור שמנוהלים בתחום תעודות הסל. הרפורמה באה להכניס את המוצר הפיננסי הזה תחת פיקוחה של רשות ניירות ערך, והיא יוצרת איזון נכון בין האינטרס של הציבור, המשקיעים, לבין האינטרס של החברות המנהלות".

לדבריו, "מדובר בהסדר ראוי שמשרת את עניינם של כל הגורמים ומעל לכל של הציבור הרחב. אנחנו רואים חשיבות רבה ביצירת ודאות רגולטורית עבור הגופים המנהלים, ויו"ר רשות ניירות ערך אף מתחייב לשמור על תנאי ההסדר בשנים הקרובות.

"בליבת המהלך – לקחת פעילות עסקית קיימת במתכונת של חוב, ומעבירים אותה לסוג חדש של הסדרה ופיקוח. המהלך נועד לייצר לגופים, שפועלים כמנהלי תעודות סל, ודאות רגולטורית, ולא יהיו תיקונים תכופים. כיום יש כ-700 מוצרים של תעודות סל, מספר חסר תקדים יחסית לגודל שוק ההון הישראלי בהשוואה בינלאומית, כי אין דבר כזה בעולם".

לביא הסביר כי עיקרי הרפורמה נוגעים למעבר מעולם מתחייב לעולם השקעות, ומטרתן לתת ודאות גם למשקיעים, על ידי קביעת רצועת ביטחון על ההשקעה. מנהל תעודת הסל יגדיר שוליים מעל ומתחת לתשואת המדד, באופן שתיתן ודאות גבוהה יחסית, כך שהמשקיע יקבל את תשואת המדד לפחות.

"גיבשנו מודל שיישמור על רוווחיות התעשייה", המשיך לביא. "כיום מתקיים לגביה משטר של גילוי, ללא פיקוח ממשי. אך אם חברה מתנהלת באופן שחושפת את המשקיעים לסיכונים, הכלי היחיד של רשות ניירות ערך כיום הוא כלי הגילוי. אך בעולם הפיקוח, המשחק הוא אחר; אפשר להפעיל סמכויות שקיימות בידי הגוף המפקח, רשות ניירות ערך, ולחייב את השחקנים לשנות ולתקן, וניתן לבוא לכנסת לשנות כללים. החוק הוא רק מסגרת והתקנות יביאו למימוש".

נציג מחלקת חקיקה ברשות ניירות ערך, חגי בן ארזה, הסביר כי למוטיב של התחייבות יש הרבה סיכונים, גם לגבי המשקיעים וגם לגבי המשק. "הצעת החוק קובעת שם חדש למוצר; 'קרנות סל', שתהיה תעודת התחייבות בעלת מאפיינים ייחודיים. במסגרת זו אנחנו מאפשרים את תחילת הוראות החוק בהדרגתיות, ושלא כל ה-100 מיליארד שקל יעברו בבת אחת אל עולם הקרנות, אלא במועדים שייקבע שר האוצר".

מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות, יוליה מרוז, הזהירה כי יש לוודא לקראת הבאת התקנות לוועדת הכספים כי מדובר באגרות שבתי ההשקעות המפוקחים ישלמו לרשות ניירות ערך.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), השיב לה כי "האגרות ייקבעו בתקנות כאן בוועדה, וזה ייעשה רק בהידברות, בדיוק כפי שהדבר נעשה לגבי כל סעיפי החוק. אנחנו תומכים בחוק ובמטרותיו, בין השאר מתוך הבנה שלא ייפגע בתעשייה".

גפני הוסיף כי "בכל מקרה התקנות יובאו לכאן לצורך אישורן, ואז נוכל לעמוד על טבען ועד כמה הן נצמדות לעקרונות של הרפורמה בכללותה. ועדת הכספים רואה חשיבות רבה בהגברת הביטחון של כספי המשקיעים, הן לטובת שוק ההון ויציבות המשק והן להבטחת כספי הציבור. מאידך, אנחנו רואים חשיבות רבה בהבטחת היכולת לקיים עסקים ולהתנהל במציאות ודאית לאורך שנים קדימה, עבור הגופים הפיננסיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב