הקרב על פתיחת מרכולים בשבת חוזר לבג"ץ

באפריל השנה קבע בג"ץ כי הממשלה סירבה לקבל החלטה בנושא על אף דרישות חוזרות ונשנות, וקיבל את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב ■ חבר מועצת העיר: "הצורך בדיון נוסף לא מבטל את הצורך של העיר תל אביב לקיים חיים נורמליים"

אריה דרעי
אריה דרעיצילום: אמיל סלמן

בג"ץ יקיים דיון חוזר בסוגיית פתיחת המרכולים בשבת בתל אביב. בכך, נעתר בג"ץ לפנייתו של שר הפנים, אריה דרעי. "אני שמח שבית המשפט העליון נעתר לבקשתי. מדובר בהחלטה משמעותית בסוגייה חשובה זו וביחסי דת ומדינה", אמר דרעי בתגובה.

דרעי טען כי יש הצדקה לדיון נוסף, כיון שהכרעת בית המשפט ניתנה מבלי שידע כי כבר ישנה החלטה חתומה שלו, ונוכח חשיבותה של ההחלטה. בהחלטת המשנה לנשיאה, אליקים רובינשטיין, נכתב כי לבקשה לדיון נוסף צורף "מכתב שר הפנים לראש העיר תל-אביב מ-9 באפריל 2017, שפסל את חוק העזר. יצוין כאן, כי המדינה הבהירה כי היועץ המשפטי לממשלה קיבל רק ב-19 באפריל 2017 העתק לא חתום של החלטת שר הפנים, אף שזו נחתמה כבר ב-9 באפריל 2017, פסק הדין (המאפשר פתיחת מרכולים בשבת. עד"מ) ניתן ב-19 באפריל 2017".

רובינשטיין הסביר את החלטתו לאפשר דיון נוסף בחשיבות הרבה של הנושא ובכך שההלכה שנקבעה בעניין תל אביב על ידי בית המשפט העליון צפויה להיהפך להלכה ארצית של "ממני תראו וכן תעשו", שתשפיע על אופי השבת ברשויות מקומיות אחרות בהקשר של פתיחת עסקים, וכי אומנם תמו כל הקיצים למתן החלטה של שר הפנים, אך מהות הסוגייה לא נפתרה.

לדבריו, "תהא התוצאה אשר תהא (בדיון הנוסף שיתקיים. עד"מ), ראויה השבת, שעל מעמדה בעולמה של יהדות אין צורך להכביר מלים, שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט, בוודאי נוכח השלכות הרוחב, פינה ויתד לאחרים; ועוד, גם בעלי מכולת קטנים, אל מול המרכולים ואפשרויות כוח האדם שלהם, מצויים בכל יישוב".

דרעי הוסיף כי "כפי שטענתי לאורך כל הדרך, החלטה בנושא כה מהותי מבחינה יהודית וסוציאלית, שיש לה השפעה רחבת היקף על אלפי אזרחים ביום המנוחה, חייבת להתקבל בהרכב מורחב, תוך שמיעת כלל הנימוקים.

"אני משוכנע כי בדיון החוזר בבג"ץ, לאחר שקיבלתי היתר להציג את עמדתי בנפרד, אציג את הנימוקים הנרחבים כפי שגובשו על ידי צוות משרדי. אני מקווה לשכנע את השופטים כי הדבר הנכון הוא להותיר את הסטטוס קוו על כנו, ולא לפגוע בקדושת השבת ובחוק שעות עבודה ומנוחה".

ב-19 אפריל 2017 קיבל בג"ץ החלטה המאפשרת למרבית המרכולים (מכולות, מינימרקטים, פיצוציות, חנויות נוחות וכדומה) בעיר להמשיך לפעול בשבת. הרכב בית המשפט בראשות נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הכריע כי התיקון לחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו, המאפשר לפתוח מרכולים בשבת בשכונות מסוימות בעיר, ייכנס לתוקף.

מדובר בתיקון לחוק עזר שהעירייה גיבשה לפני כשלוש שנים, לאחר שבג"ץ דרש ממנה בעבר לקבוע מדיניות אכיפה כלפי מרכולים שהיו פתוחים בשבת. התיקון לחוק העזר שגיבשה העירייה כלל אפשרות לפתוח מרכולים באזורים מסוימים, בכפוף להיתר מטעם העירייה.

לפי חוק העזר, מותרת בשבת פעילות במתכונת מצומצמת ומוסדרת של כ-160 מרכולים. זאת לעומת 200–300 מרכולים שפעלו בשבת במועד תיקון החוק, על פי נתונים של מחלקת הרישוי בעיריית תל אביב־יפו. תיקון זה עוכב באוגוסט 2014 על ידי שר הפנים דאז, גדעון סער. בחודשים שקדמו להחלטת בג"ץ לא היתה אכיפה של חוק העזר העירוני הישן, ומרכולים שפעלו בשבת לא קיבלו דו"חות.

מאז החלטת העיכוב של סער, המדינה נדרשה לקבל החלטה אם לפסול את החוק, לדרוש את תיקונו או לאשרו. נאור ציינה כי המדינה לא קיבלה כל החלטה בנושא במשך שנתיים וחצי, למרות דרישות חוזרות ונשנות.

בהחלטת בג"ץ קבעה הנשיאה נאור, בהסכמת השופטות אסתר חיות ודפנה ברק־ארז, כי אין להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את התיקון או לא, "וזאת במועד לא ידוע שקצב לעצמו, שאין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק. בג"ץ קבע כי יש לראות בהיעדר החלטה של המדינה כהחלטת פסילה של התיקון לחוק העזר - שלא נומקה כדין".

נאור ציינה כי המדינה לא עמדה בנטל להוכיח כי ההחלטה לפסול את התיקון לחוק העזר התקבלה כדין. בנוסף, היא קבעה כי התיקונים לחוק העזר הנוגעים לפתיחת מרכולים ועסקים בשלושה מתחמים מסחריים הותקנו בסמכות והם מצויים בגדרי מתחם המידתיות.

השופטת חיות, שהצטרפה למסקנה, ציינה כי "לנוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין — אין מנוס אלא לראות בהימנעות זאת משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק העזר לתל אביב־יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות). החלטה בלתי־מנומקת זו אינה יכולה לעמוד והיא בטלה".

ההחלטה אינה מונעת המשך דיון בפעילות עסקים בשבת. השופטת ברק־ארז ציינה כי סוגייה זו תעמוד בוודאי בהמשך הדיון הציבורי גם לאחר הכרעת בג"ץ בעניין חוק העזר.

איתי פנקס ארדצילום: ראובן קופיצינסקי

איתי פנקס-ארד, חבר מועצת עיריית ת"א והממונה על תיקי התפעול, אמר כי "דיון נוסף לא ישנה את העובדות או את המהות. מועצת העיר קיבלה החלטה לפתיחה מדודה ומוגבלת של מרכולים בעיר. לתל אביב יש את השבת שלה, שמתאימה לאופיים של התושבים ופתיחה מדודה של מרכולים לא תפגע באופיה של השבת בעיר. הצורך בדיון נוסף לא מבטל את הצורך של העיר תל אביב לקיים חיים נורמליים ולהיענות לדרישות הברורות של מי שחיים בעיר הזאת".

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר הפורום המוניציפלי של מרצ, מסרה כי "אנחנו כל העת מנסים לייצר פתרונות שמתחשבים בסטטוס קוו. אך החרדים, מתוך אינטרסים לא ברורים מסרבים לקבל את הכרעת הדין, לא מרפים ועסוקים כל הזמן בלחמם את מערכת היחסים בין החרדים והחילונים. חברי הכנסת של הסיעות החרדיות מרגישים שהם יכולים להשיג כל הישג בממשלה הנוכחית ועסוקים לפגוע בסטטוס קוו העדין בישראל בכלל ובתל אביב-יפו בפרט. העיסוק בנושא איבד כל פרופורציה: 5 שנים הנושא נמצא בלב הדיון הציבורי, 4 שרי פנים נדרשו לנושא והוא נדון מספר פעמים בביהמ"ש. בכל פעם שמושגת הכרעה יש כאלה שמלבים את הנושא מחדש".

ההחלטה על קיום דיון נוסף בעניין דווקא נתפסה כחיובית אצל חלק מרשתות המזון הפועלות בשבת. לדבריהן, ההחלטה הקודמת של בג"ץ היתה החלטה על בסיס טכני, ולא דנה מהותית בעניין השבת, והיה סביר שהשופט רובינשטיין, שהוא אדם דתי, יקבל החלטות שחותרות לסגירת עסקים בשבת. כעת, כשהנושא ידון בפני הרכב רחב יותר, קיימת סבירות גבוהה שבג"ץ יחליט שלא להפר את הסטטוס קוו, ולא יקבע כי אסור להפעיל עסקים בעיר בשבת ואף להיפך - אולי יאפשר פתיחה כוללת של עסקים ולא רק פתיחה מצומצמת, כפי שמאפשר חוק העזר של העירייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן