ראיון |

300 אלף דירות ו-30 מנדטים: ההבטחות של אבי גבאי

היו"ר החדש של מפלגת העבודה רוצה להתרכז בבניית המפלגה - כדי להביא 30 מנדטים ולהחליף את נתניהו ■ "הציבור חכם ורוצה שיח רציני. שלחנו את התוכנית הכלכלית־חברתית שהצגתי למתפקדים, והדבר חולל שינוי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי גבאי בנאום הניצחון מול פעילי העבודה בתל אביב
אבי גבאי בנאום הניצחון מול פעילי העבודה בתל אביבצילום: עופר וקנין
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המשימות המרכזיות שנרצה לקדם הן האצת הצמיחה ושיפור האפקטיביות של המערכת הציבורית בישראל. לא נאפשר מינויים פוליטיים, ובתחום הדיור נבצע בנייה של 300 אלף יחידות דיור בחמש שנים במימון תקציב המדינה, תוך טיפול עומק וצמצום הביורוקרטיה במערכות התכנון" — כך אמר אמש היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה, אבי גבאי, בראיון ל–TheMarker.

לדבריו, "יש להאיץ את הצמיחה כדי שיהיו לנו משאבים אמיתיים וארוכי טווח שנוכל באמצעותם לפתור בעיות חברתיות. אנו צריכים לייצר תעשייה וחקלאות צומחות. התעשייה בישראל כיום אינה צומחת. עלינו לעודד את התעשייה והחקלאות באמצעות מענקים, אבל בעיקר על ידי הפחתת רגולציה וביורוקרטיה מיותרת".

עוד אמר גבאי כי "כספי המסים, ברובם, מגיעים למערכת הציבורית. היא צריכה לתת שירות מצוין לאזרחי המדינה. אפשר לעשות זה. אנחנו נתחיל למנות אנשים טובים בכל תפקיד. לא נבצע מינויים פוליטיים. האנשים הכי טובים יבואו למערכת הציבורית.

האם תשב בעתיד בממשלה בראשות בנימין נתניהו או יאיר לפיד?

"אנחנו לא נצטרף לממשלה בראשות נתניהו אלא נקים קואליציה בראשותי. על מנת שהדבר יקרה, נביא 30 מנדטים".

אבל מפלגתך מורכבת ממחנות פוליטיים מפוצלים. איך תאחד אותם?

"נחבר את כולם. זו המטרה שלנו — להסתכל החוצה ולהביא 30 מנדטים".

זה יוצר ציפיות גבוהות.

"גם כשהתחלתי בהתמודדות אמרו שיש לי ציפיות גבוהות. את כל הידע, השיטות והדרכים שהובילו לניצחון כעת — ניישם בקמפיין מול הליכוד. אני אופטימי מאוד, אנחנו יוצאים למסע מרכזי ורציני, שבו נביא מצביעים חדשים. אנחנו צריכים לגרום לאנשים ממפלגות אחרות להצביע למפלגת העבודה. אני מדבר על הבאת קולות מהליכוד, מכולנו, מישראל ביתנו ומש"ס.

"אנחנו עסוקים כעת בלבנות את מפלגת העבודה כדי שהיא תוכל להביא 30 מנדטים. ננהל קמפיין להקדמת הבחירות ולהחלפת השלטון. נהיה אופוזיציה לוחמנית, ומצד שני מפלגה שמשכנעת אנשים להצביע עבורה. לכל הדרך היה לנו קמפיין חיובי, וזאת למרות האמירות של כל מיני יועצים. הציבור יותר חכם מכולם ורוצה שיח רציני. שלחנו את התוכנית הכלכלית־חברתית שהצגתי למתפקדים, והדבר חולל שינוי. הם קראו אותה וקיבלנו תגובות טובות".

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: ניר קידר

האם אתה רואה בניצחונך הישג אישי נטו, או שהוא נובע גם ממשבר מנהיגות במפלגת העבודה, שזרקה את כל אנשי המנגנון הוותיקים?

"זהו הישג ענק של המפלגה ואנשים רבים שהיו שותפים למהלך הזה. הדבר כמובן מגיע ממקום שבו אזרחים רבים מרגישים שהמנהיגות הפוליטית לא טובה, והם רוצים מנהיגות שונה. העובדה שאנחנו רואים שהמערכות של מפלגת העבודה קרסו אתמול, ובהן אתר האינטרנט והמרכזייה, מעודף פניות של אזרחים שרוצים להצטרף — מעידה על כך שעשינו שינוי. אני קורא לאנשים להצטרף למפלגה, הצטרפות תחזק אותנו".

תחזק אתכם גם הבאת כוכבים כמו אהוד ברק, משה (בוגי) יעלון או גבי אשכנזי? תביא אותם?

"אני מאוד מעריך את בוגי וגם את אהוד ברק. ברק ואני שוחחנו לאחר היוודע התוצאות. בוגי סימס לי. השרים נפתלי בנט, איילת שקד, יעקב ליצמן ואחרים התקשרו. אני לא עוסק בשיריונים אבל אם יהיה צורך נשריין ואחרים יוכלו להתמודד"

ומה עם שיתוף פעולה עם משה כחלון, שאת מפלגתו עזבת לפני כשנה?

"ביום שבו יהיו לנו 30 מנדטים נקיים משא ומתן עם כל מרכיבי הכנסת הרלוונטיים".

נתניהו מותח ביקורת על התקשורת ונציגיו פועלים להצר ולשנות את סמכויות בית המשפט. מה עמדתך בנושא?

"אנו צריכים להגן על הדמוקרטיה. בית משפט עצמאי ותקשורת חופשית הם שניים מערכי היסוד של הדמוקרטיה".

התפטרת מממשלת נתניהו לאחר שיעלון התפטר ואחר כך התפוצצה פרשת הצוללות. מה אתה חושב על ההתפתחויות בפרשה?

"לא יכול להיות מצב שבו בן הדוד של ראש הממשלה (עו"ד דוד שמרון; צ"ז) מנהל משא ומתן קואליציוני ובמקביל מעורב בייצוג הצוללות. האחריות המיניסטריאלית המובהקת כאן היא ברורה" (יצוין שבחקירת פרשת 3000, החשדות לא מגיעים אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמן הסתם יתבקש למסור עדות; צ"ז).

שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין

"נחליף את נתניהו"

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול במטה הבחירות שלו, ברחוב המסגר בתל אביב, קרא גבאי: "הקמפיין להחלפת נתניהו התחיל היום. מבחינתנו מדינת ישראל הכריזה על בחירות, אבל לא נאמר מהו התאריך. סביר להניח שהבחירות ייערכו לפני נובמבר 2019. אנחנו נביא את 30 המנדטים שצריך כדי להחליף את נתניהו".

לדבריו, "את כל מה שעשינו אנחנו צריכים לעשות שוב, במהלך האמיתי, מול נתניהו. נפיק לקחים כדי לתקן ולשפר ונתכונן לקרב הבא. אנחנו רוצים לשפר, לכן, חשוב לארוז את כל היכולות שלנו ולהביא לכך שתהיה התמודדות אמיתית מול הליכוד ונתניהו".

בתוכנית הכלכלית־חברתית שהציג גבאי בתחילת יוני 2017, הוא הציע להגדיל את תקציב המדינה על מנת לייצר השקעות חדשות. התוכנית כוללת, בין היתר, תוספת של 100 מיליארד שקל על פני עשור לתחבורה הציבורית, בנייה ציבורית של 300 אלף יחידות דיור במשך חמש שנים במימון מתקציב המדינה, הנהגת יום לימודים ארוך לכל תלמידי ישראל, העלאת שכר החיילים הלוחמים לשכר המינימום, והשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום.

כמו כן, הציע גבאי להגדיל את מלאי הדיור הציבורי ולמסור דירות לזכאים הוותיקים בלא עלות, לתמרץ מעסיקים להעסיק גמלאים ועוד.

את מגוון ההצעות שלו הוא מבקש לממן באמצעות כמה מקורות. המקור הראשון הוא העלאת החוב הממשלתי ביחס לתוצר כנגד הגדלת ההשקעות, ותוך מניעת בזבוזים דוגמת אלה הנובעים מהסכמים קואליציוניים. המקור השני הוא שינוי בסדרי העדיפויות, שיאפשר להגדיל את ההוצאה האזרחית על חשבון ההוצאה הביטחונית ויכלול ביטול של בנייה בשטחים מחוץ לגושי ההתנחלויות. המקור השלישי הוא שיפור הניהול של המערכת הממשלתית והציבורית והפיכתה לאפקטיבית.

"איני עוסק כעת בעניין המינויים"

סבב משרות באופוזיציה יתרחש בקרוב: גבאי אינו חבר כנסת, ולכן אינו יכול לכהן כיו"ר האופוזיציה. עוד לפני שח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הודיע על תמיכתו בח"כ עמיר פרץ, הודיע גבאי שהרצוג יהיה יו"ר האופוזיציה אם יבחר (גבאי). הרצוג מסר אתמול כי "בימים הקרובים אפגש עם גבאי, אלבן את הנושא ואודיע לציבור על החלטתי".

ביום שני צפויה יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, לפנות את התפקיד לח"כ חיליק בר. מיכאלי ובר תמכו שניהם בפרץ. לפי שעה לא ברור אם המשרה תועבר לבר או לח"כ שמקורב לגבאי.

בעוד שבועיים צפויה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), לפנות את כיסאה לאחד מנציגי המחנה הציוני. בסיעה רואים עצמם מועמדים לתפקיד: מיכאלי, איציק שמולי, יוסי יונה, מיכל בירן, וסתיו שפיר, שתמכו בפרץ. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) צפוי להמשיך בכהונתו עד לסוף הקדנציה — מתוקף החלטתה של ועדת הכנסת וסיעת העבודה בראשית הקדנציה.

חברי הכנסת שהביעו תמיכה בקמפיין של גבאי הם יוסי יונה ומיכל בירן שהצטרפו ותמכו כבר לפני הסיבוב הראשון של הבחירות. חברי הכנסת שלי יחימוביץ', איתן כבל, מיקי רוזנטל, וסתיו שפיר תמכו בו מהסיבוב השני ובנוסף אליהם, הח"כים לשעבר: אופיר פינס, עמי איילון, ומשה מזרחי.

מה לגבי סבב המשרות שאמור להתרחש בקרוב?

"איני עוסק כעת בעניין המינויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"