אושר: חיילים משוחררים יוכלו לשכור דירה בכספי הפיקדון

הצעת החוק המקורית הוגשה על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, ומוזגו אליה הצעות פרטיות של חברי סיעתו - הח"כים חמאד עמר, יוליה מלינובסקי ועודד פורר ■ עוד מקדם החוק תמיכה בחיילים בודדים, ומאפשר החוק למשוך את כספי הפיקדון עקב מצב כלכלי קשה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים בבקו"ם בבסיס תל השומר
חיילים בבקו"ם בבסיס תל השומרצילום: מוטי מילרוד
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הכנסת אישרה הערב (ב') פה אחד בקריאה שנייה ושלישית שורת הטבות לחיילים משוחררים, ובהן מתן אפשרות שימוש בכספי הפיקדון לשכירות או לבניית בית, משיכתם עקב מצב כלכלי קשה ותמיכה בחיילים בודדים.

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שהוגשה על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), שאליה מוזגו הצעות חוק פרטיות של חברי סיעתו, הח"כים חמאד עמר, יוליה מלינובסקי ועודד פורר.

אלה הם עיקרי החוק:

השתתפות בהוצאות שכירות או בניית בית מכספי הפיקדון - הצעה שהוגשה על ידי סגן יו"ר הכנסת, ח"כ עמאר. לדבריו, "הצעה זו היא הכרחית במציאות שבה מחירי השכירות מרקיעים שחקים וחלום הבית הולך ומתרחק מהדור הצעיר. רבים נאלצים לשכור דירה במשך שנים, וזכותו של כל חייל לעשות שימוש בכספי הפיקדון לדבר כה בסיסי כמו קורת גג מעל לראשו".

תמיכה בחיילים משוחררים בודדים - הצעה שהוגשה על ידי ח"כ מלינובסקי. לדבריה, "החיילים הבודדים התגייסו לצבא ושירתו את המדינה אף שחלקם כלל לא היו חייבים בגיוס. חלה עלינו חובה מוסרית כחברה וכמדינה לדאוג לאלה מהם שרוצים לחיות כאן".

משיכת כספי פיקדון לחיילים משוחררים שנקלעו לבעיות כלכליות - ההצעה הוגשה על ידי ח"כ פורר, שאמר כי "בזמן השירות הצבאי ישנה מעטפת המקלה על חייהם של החיילים, בין אם במתן מגורים ובין אם במזון, תלושים ושיפור תנאי שירות. סיום השירות הצבאי מביא עמו את החופש המיוחל, אך גם חושף בפני המשוחררים הטריים את הבעיות הבירוקרטיות שבחיי האזרחות הבוגרים. מטרת החוק היא לאפשר שימוש בפיקדון באופן כזה שיוכל באמת לסייע לחייל המשוחרר, בעיקר כדי שיוכל להתחיל את חייו האזרחיים ללא עיקולים והוצאות לפועל".

עוד כוללת הצעת החוק את הסעיפים הבאים:

■ מענק שכר דירה לחיילים בודדים בסכום של עד 1,000 שקל בחודש, למשך שנה מיום השחרור ולפי קריטריונים.

■ הארכת משך תקופת הפיקדון לחיילים משוחררים מ-7 ל-10 שנים, וכן שינוי בדרך קבלת הפיקדון – בעתיד כל חייל משוחרר שלא ימשוך את הפיקדון, יקבל אותו אוטומטית לחשבון הבנק. סעיף זה נועד למנוע מחיקת פיקדונות של חיילים ששכחו למשוך את הכסף בתום תקופת הזכאות.

■ הוספת מטרות למשיכת הפיקדון, כך שהחוק יאפשר לחיילים משוחררים למשוך את הפיקדון בעבור מחיקת חובות וקנסות, רכישת מקרקעין ובניית דירות מגורים, וכן שימוש בכספי פיקדון למי שלא יכול לממשו בשל מחלה או חבלה (הנושא יעוגן בצו בחתימת שר הביטחון).

■ חיילים בודדים יוכלו למשוך עד מחצית מהפיקדון - כ-15 אלף שקלים - לכל מטרה. הנושא יעוגן בצו שעליו יחתום שר הביטחון.

■ חיילים משוחררים שנמצאו זכאים לקבלת מלגות יקבלו סיוע בתשלום שכר לימוד במוסדות להכשרה מקצועית, יוכרו בנוסף גם כזכאים למלגות קיום (כ-1,200 שקל בחודש), בהתאם לכללים שייקבעו.

■ השלמת השכלה בחינם לכל לוחם, בניגוד למצב היום ובאופן אוטומטי, ללא בדיקות רקע סוציו-אקונומי, ללא ועדות וללא קריטריונים נוספים. הטבה זו תחול גם על חיילי מילואים פעילים. הנושא יוסדר בתקנות.

■ חיילי מילואים פעילים וחיילים בודדים משוחררים יהיו זכאים למלגות סיוע בתשלום שכר לימוד ובדמי קיום ללימודים במוסדות להכשרה מקצועית, מכינות קדם אקדמיות ולימודי תואר ראשון בפריפריה במשך 10 שנים מיום שחרורם (בניגוד למצב היום שבו הם זכאים לכך רק במשך 5 שנים מיום שחרורם, כמו חייל משוחרר "רגיל"). חייל משוחרר ייחשב כזה למטרה זו כבר 3 חודשים טרם שחרורו.

■ הארכת התקופה של מתן זכויות חייל משוחרר לחיילים בודדים, מ-5 ל-10 שנים.

שר הביטחון ליברמן אמר כי "ישראל ביתנו כמפלגה ואני כשר הביטחון, שמים דגש רב על שיפור וקידום תנאיהם של חיילי צה"ל, ואני שמח שהיום הבאנו את הדבר הזה לידי ביטוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי