"להציל את כבודה של השבת": ח"כים חרדים דורשים לאסור תחבורה ציבורית בסופ"ש

חברי כנסת מיהדות התורה ומש"ס דורשים לשלול את ההיתר לרשויות המקומיות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב מנחם בגין, תל אביב
רחוב מנחם בגין, תל אביבצילום: יואב ווקס

ארבעה ח"כים מיהדות התורה ומש"ס פנו היום (ב') למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, בדרישה לשלול את ההיתר לרשויות המקומיות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת בתחומן. מדובר בח"כים מיכאל מלכיאלי, יואב בן צור (ש"ס), אורי מקלב וישראל אייכלר (יהדות התורה). בפנייתם דרשו הח"כים לאסור התחבורה הציבורית בחולון, הרצליה ורמת השרון.

במכתבם ציינו כי "מאחר שהרשות המקומית או גוף ציבורי אחר הן רשות ציבורית, הרי שבידי השר להפחית את חילול השבת, וזאת באמצעות בחינת היתרים שניתנו בעבר, או אי מתן קווי שירות לפני צאת השבת. מאחר שעניינו של התיקון הוא בכפוף להתחשבות כל שניתן במסורת ישראל, אין להתיר (תחבורה ציבורית) במקומות שבהם קיימת חלופה תחבורתית מטעם המדינה הגם שאינה בהיקף מלא כמו בימי חול. אשר על כן אנו פונים באמצעותך לשר התחבורה בבקשה לשלול היתרים שניתנו בעבר להפעלת קווי שירות כגון קווים 24, 89 של חברת דן, וכן קווים 29 ו-247 של חברת מטרפולין בערים הללו".

הח"כים הסבירו את דרישתם בכך ש"תיקון 28 לפקודת התעבורה מאפשר לשר התחבורה להציל את כבודה של השבת ולהפחית את חילול השבת הציבורי. בתיקון נקבע כי: יתחשב השר ככל שניתן במסורת ישראל, בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה. קרי: הפחתת חילול שבתות ומועדי ישראל בתחבורה הציבורית, וזאת בניגוד לחילול שבת/מועד פרטי בתחבורה הפרטית, שהתקנה אינה חלה עליה".

בשבוע שעבר בעקבות דרישתם של הסיעות החרדיות יהדות התורה וש"ס לא התבצעו עבודות בשבת ברכבת בתל אביב. ראשי הסיעות החרדיות אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני גם הודיעו כי יקדמו הצעת חוק שלפיה תינתן סמכות לשר הפנים לבטל חוקי עזר שהתקבלו על ידי הרשויות המקומיות החל מינואר 2014. בכך, מבקשים החרדים לבטל את פסיקת בג"ץ שהתירה פתיחת 164מרכולים ובתי עסק בשבת בתל אביב.

"מתקפה משולבת על החילוניות"

הח"כים החרדים ביקשו עוד ממנכ"לית משרד התחבורה במכתבם לעדכן אותם במצב החקירה בעניין הפעלת הקווים הפיראטיים של אגודת "נוע תנוע" ושל "שבוס", ותהו אם המשרד החל כבר "באיסוף ראיות לצורך הגשת כתב אישום". מדובר בשתי אגודות ללא מטרות רווח, שמפעילות תחבורה שיתופית לחבריהן. נוע תנוע פעילה באזור המרכז ובבאר שבע. בשבת האחרונה היא השיקה קו שבת חדש, במסלול קו 61 של דן. שבוס פעילה בירושלים ובראש העין.

מייסד נוע תנוע, רועי שוורץ תיכון, הגיב הערב למכתב החרדים: "נוע תנוע מברכת ומוקירה את פעילות עיריות רמת השרון, חולון והרצליה שהחליטו לא לחכות למדינה ולדאוג לתושבים שלהן בעצמן. אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, למרות תמיכה של 80% מהציבור, פוגעת בזכות של כל אחד לבחור איך לחיות את חייו, ובמיוחד בשכבות החלשות ביותר שנשארות בבית ביום החופש היחיד שלהן.

"פניית הח"כים החרדים למשרד התחבורה מלמדת על אי הבנה של החוק, שכן אין מניעה להפעלת תחבורת המונים בחינם, והנושא אינו בסמכות משרד התחבורה. לא מתנהלת חקירה נגד נוע תנוע, ויתרה מכך - הפעילות של נוע תנוע בכל אחד מהקווים שלנו היא בהתאם לחוק. אנחנו קוראים לכל גורם שמעוניין לחקור את הפעילות שלנו, לעשות זאת".

ואמנם, החוק מאפשר הפעלה של קווי אוטובוסים בשבתות ובחגים במקרים מסוימים, כמו קווים המגיעים אל בתי חולים או במקרים בהם הדבר "חיוני מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית". במרבית המקרים, הוראות חוק אלו אינן מיושמות.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נועדו החודש ודנו בהכנה לדיון המתקרב בבג"ץ, בעתירה שהוגשה לפני כשנה נגד כ"ץ. על פי העתירה, השר אינו פועל להרחבת שירותי התחבורה הציבורית בשבתות ובימי חג – אף שהחוק מתיר לו זאת, ותוך שהוא פוגע לכאורה בזכויות יסוד.

לפי גורמים במשרד המשפטים ובכנסת, קו ההגנה של כ"ץ צפוי להתבסס על כוונתו לערוך רפורמה בענף מוניות השירות, שרשאיות לפעול בשבת, תוך שילובם במערך הסובסידיה הממשלתית. לאחר שקודם לכן הסתייגו במשרד התחבורה מסבסוד המוניות, כעת הם נתלים ביוזמה להוספת קווים חדשים של מוניות שירות כסיבה להימנעות מהפעלת סמכותו של השר להפעיל אוטובוסים ורכבות בשבת.

אחת העותרות, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), הגיבה היום לדרישת הח"כים החרדים לבטל את האוטובוסים בשבת: "מתקפה משולבת על החילוניות בישראל: הח"כים החרדים מתעקשים להשאיר את ישראל בעוצר בכל מחיר, והניסיון הפאתטי שלהם לשים מקלות בגלגלים של כל יוזמה רק מוכיח את ההתקדמות האדירה שהציבור החילוני עשה בשנה האחרונה באמצעות יוזמות אזרחיות ועירוניות, שמסיעות אזרחים בשבת על אפם ועל חמתם של הח״כים החרדים".

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה כי ראש הממשלה מתנגד לשינוי הסטטוס קוו ולביטול קווי תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב