התוכנית הכלכלית של אבי גבאי: 300 אלף דירות בבנייה ציבורית, שכר מינימום ללוחמים ו-100 מיליארד שקל לתחבורה

תוכניתו כוללת גם הנהגת יום לימודים ארוך והשוואת קצבאות הזקנה למקבלי הבטחת הכנסה לשכר המינימום ■ לדבריו, המימון יעשה באמצעות הגדלת החוב הממשלתי לצורך השקעות, שינוי בסדרי העדיפויות וניהול אפקטיבי של המערכת הציבורית

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי גבאי מודיע על התפטרותו מתפקיד השר להגנת הסביבה במסיבת עיתונאים
אבי גבאי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

אבי גבאי, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, מציע תוכנית כלכלית חברתית שכוללת הגדלה של תקציב המדינה על מנת לייצר השקעות חדשות, הגדלת ההוצאה האזרחית על חשבון ההוצאה הביטחונית, חיזוק תחומים חברתיים, ניהול אפקטיבי של השירות הציבורי ועוד. התוכנית פורסמה לקראת הבחירות לראשות מפלגת העבודה שיתקימו ב-4 ביולי - בין 9 מתמודדים.

התוכנית, המכונה "המדינה בהישג יד התוכנית לחיזוק הכלכלה והחברה בישראל", כוללת הצעה לבנייה ציבורית של 300 אלף יחידות דיור במשך 5 שנים, במימון מתקציב המדינה.

עוד מציע גבאי הנהגת יום לימודים ארוך לכלל תלמידי ישראל, העלאת שכר החיילים הלוחמים לשכר המינימום, תוספת של 100 מיליארד שקל על פני עשור לתחבורה הציבורית, השוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום, פטור ממס חברות, אגרות וארנונה בשנתיים הראשונות לחייו של עסק קטן, הגדלת מלאי הדיור הציבורי ומסירת דירות לזכאים הוותיקים מייסדי המדינה ללא עלות, הגדלת קצבאות הזקנה למקבלי הבטחת הכנסה לגובה שכר המינימום ותמרוץ מעסיקים להמשך העסקת גמלאים.

מהצעותיו של גבאי משתמעת תוספת עלות תקציבית של מיליארדי שקלים בשנה, אם כי הוא לא נוקב בנתונים כספיים בנוגע לעלויות. עם זאת, הוא מתייחס למקורות המימון ומונה שלושה: הראשון הוא העלאת החוב הממשלתי ביחס לתוצר כנגד הגדלת ההשקעות ותוך מניעת בזבוזים דוגמת אלה הנובעים מהסכמים קואליציוניים. השני הוא שינוי בסדרי העדיפויות שיאפשר להגדיל את ההוצאה האזרחית על חשבון ההוצאה הביטחונית, ויכלול ביטול של הבנייה ביהודה שומרון ועזה מחוץ לגושי ההתנחלויות. השלישי הוא שיפור הניהול של המערכת הממשלתית והציבורית - והפיכתה לאפקטיבית. לדברי גבאי, "יש במערכת הציבורית הרבה אנשים מצויינים רק שלא מנהלים אותה מספיק".

גבאי ציין בחוברת שבה הציג את תוכניתו, כי "לאלה שישאלו מהיכן התקציב לתוכניות הללו, אני עונה כי לצד הגדלת מסגרות התקציב האזרחי לשיעורים דומים לאלה המקובלים ב-OECD אפשר לעשות יותר והרבה יותר במשאבים העומדים לרשותנו. את זה אעשה על ידי שינוי עמוק במגזר הציבורי שלנו, בדרכי הפעולה ובתרבות הארגונית שלו, במינוי אנשים מתאימים ומקצועיים לעמדות מפתח, וביצירת ממשל מוכוון תוצאות העובד בשביל האזרחים".

בין היתר מציע גבאי למנות 5 שרים מקצועיים לתפקידי מפתח: ביטחון, אוצר, בריאות, חינוך ושיכון, ולהציב מינויים מקצועיים ולא פוליטיים ב-200 המשרות הציבוריות הבכירות במשק. לדבריו יש לאמץ ולהרחיב את מודל נבחרת הדירקטורים כדי להפריד בין הפוליטיקאים לניהול החברות הממשלתיות. גבאי אף מציע לחייב את משרדי הממשלה בשקיפות ובהעברת מידע ביניהם כדי למנוע טרטור והערמת קשיים על האזרח, וליישם תוכנית מקיפה לטיפול בשחיתות השלטונית.

הצעתו של גבאי כוללת התייחסות למערכת הרפואית, לרבות יצירת הפרדה מוחלטת בין הרפואה הציבורית לפרטית, שוויון מלא במתן שירותי בריאות בין המרכז לפריפריה וביטול השר"פ. בהתייחס למערכת החינוך מציע גבאי החלת אחריות המדינה על הגיל הרך וצמצום האי שוויון. הוא אף תומך בפיתוח התחבורה הציבורית והבאתה לרמה המערב אירופאית, והנהגת מהפכה במתן השירותים לאזרח וצמצום הביורוקרטיה.

גבאי אף מציע הענקת תמריצים מוגדלים למעסיקים שישלבו בעסקיהם גברים חרדים ונשים ערביות, תמריצים להרחבת ההשתתפות הגיאוגרפית והמגזרית בהיי-טק הישראלי, והעדפה של עיירות הפיתוח על פני ההתנחלויות - "העדפת דימונה על פני עמונה", כדבריו, בהקצאת המשאבים. הוא גם קורא ליצירת מנגנון אחיד לתשלומי הארנונה בכל רחבי הארץ.

בתחומי העבודה והרווחה מציע גבאי להרחיב את רשתות ההגנה לכלל העובדים במשק, להצמיד את השכר למדד המחירים לצרכן ולחסל את תופעת "עובדי הקבלן".

גבאי הסביר כי "מדינת ישראל כיום לא מנוהלת. אפשר לעשות הרבה יותר במשאבים שעומדים לרשותנו. באמצעות התוכנית הזו נוכל לנהל אחרת את כל המערכות בישראל. כשמנוע הצמיחה של המשק הישראלי הוא הצריכה הפרטית המסתמכת על בועת אשראי שמתנפחת לממדים מפלצתיים, ברור שהצמיחה בישראל כיום היא 'פייק צמיחה'. השכר הממוצע אינו עולה, הפריון נמוך ותקוע והציבור נוהר לפתרונות אשראי יקרים - שבהעדר צמיחה אמתית יתפוצצו לנו בפנים".

גבאי הדגיש כי "זו התוכנית שלי להחזרת המדינה לאזרח, ואני מתחייב ליישם את התוכנית כשאבחר לראשות הממשלה. מדינת ישראל היא מדינה חזקה כלכלית, אשר אינה מצליחה לתרגם את חוסנה הכלכלי למתן שירותים איכותיים לאזרח – בהשוואה עולמית, ישראל נמצאת במקום הלפני אחרון בהוצאה אזרחית לתושב, שכר העבודה הוא מהנמוכים בעולם המערבי בהשוואה לכח הקנייה, וההוצאה המשפחתית הממוצעת היא מהגבוהות בו.

"התכנית שלי מתמקדת בצמצום פערים בחינוך, קידום הרפואה הציבורית, הקלה על משפחות צעירות, הורדת יוקר המחייה, שיפור התחבורה הציבורית ושיקום מערכות השלטון. ברור שהצמיחה בישראל כיום היא 'פייק צמיחה'. השכר הממוצע אינו עולה, הפריון נמוך ותקוע והציבור נוהר לפתרונות אשראי יקרים שבהיעדר צמיחה אמתית יתפוצצו ולנו בפנים. לכן עלינו לנקוט בצעדים מידיים ומוחשיים, והתוכנית החברתית-כלכלית שאני מציג היא בהחלט התוכנית המתבקשת לייצוב הכלכלה הישראלית והעמדתה על רגליים בריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר