גלאון: "חותכים בבשר החי של הפנסיות"

ועדת הכלכלה תדון מחר בהסדר החוב של אליעזר פישמן ■ ח"כ ילין: "ביקשתי להטיל סנקציות פליליות על מערכת הבנקאות, שנותנת אשראי בצורה פראית וללא ביטחונות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
זהבה גלאון
ח"כ זהבה גלאון. בעולם נוטים להשוות את גיל הפרישה של גברים ונשיםצילום: עופר וקנין
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון מחר בהסדר החוב של איש העסקים אליעזר פישמן. בדיון ישתתף גם המנהל המיוחד שמונה לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל. הבקשות לדיון הוגשו בנפרד על ידי ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני) ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

"אני מודה לחברי ח"כ איתן כבל, יו"ר הוועדה, שהבין את דחיפות קיום הדיון לפני הצבעת הנושים", אמרה נחמיאס־ורבין. "מדובר בהסדר בסדר גודל שוועדת הכלכלה חייבת לתת עליו את הדעת, לא רק בגלל העבר — אלא בעיקר בשביל העתיד".

גלאון אמרה כי "התספורת של פישמן חותכת בבשר החי של החסכונות הפנסיוניים של כולנו — אך הפיקוח על הבנקים והמערכת הבנקאית נאלמים דום ומסרבים להפיק את הלקחים. השאלה החשובה היא לא פישמן, אלא המערכת הרקובה שהמשיכה לנפח אותו באשראי גם כשהיה ברור שלא יוכל להחזיר שקל. 95% מהחוב של פישמן הם חוב לציבור הרחב בישראל, המושקע במניות הבנקים באמצעות החיסכון הפנסיוני שלו.

"האם בנקאי אחד שילם על כך בתפקידו? האם חבר דירקטוריון בנק אחד, או חבר ועדת אשראי שאישרה לפישמן הלוואות עתק ללא בטחונות וערבויות, נאלץ לקחת אחריות ולהתפטר?"

גלאון פנתה לכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי) וביקשה ממנו להתנגד להסדר החוב שגובש עם אליעזר פישמן, כל עוד ההסדר לא כולל הכרזה עליו כעל פושט רגל. כמו כן היא פנתה למפקחת על הבנקים ובקשה ממנה לדרוש מהנושים — הבנקים — להתנגד להסדר. "אם הנושים יסכימו להסדר החוב ללא הכרזה על פשיטת רגל, תתעורר התהייה האם הם מייצגים נאמנה את טובת הציבור, או את טובת מנהלי הבנקים", אמרה גלאון והוסיפה כי "הסדר החוב ממשיך את אותה מגמה של איתרוג טייקונים לשעבר וטיפול בהם בכפפות של משי״.

"משקי בית קורסים כדי לכסות הפסדים"

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), חבר וועדת הרפורמות של הכנסת אמר כי "משרד המשפטים מסכל בחקיקה את בקשתי להטיל סנקציות פליליות על המערכת הבנקאית שנותנת אשראי בצורה פראית וללא בטחונות, בגיבוי ובחסות של בנק ישראל. תספורת לטייקונים ממומנת על ידי עסקים קטנים ומשקי בית אשר משלמים ריבית אסטרונומית וקורסים תחת הנטל כדי לכסות הפסדים שנוצרו בעקבות התנהלות חזירית של בעלי הון".

‏ח״כ נורית קורן (הליכוד), יו״ר השדולה להליכי גבייה הוגנים בהוצאה לפועל, אמרה כי ״הסדר החוב הצפוי הוא פשוט מחדל. מדי יום מציפים את שולחני מאות פניות מאזרחים על האופן שבו הבנקים משדלים ללקיחת הלוואות שיוצרות חריגה בחשבונם ללא כל יכולת להחזיר זאת. כך נוצר כדור שלג שלא ניתן לעצור ומשפחות שלמות מפסידות את רכושן ואת הונן״.

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) תובע להוציא את "קומבינת התספורות" מחוץ לחוק. פרץ אמר כי ״קשה לתפוס איך זה שמתוך 1.7 מיליארד ש״ח שחייב אליעזר פישמן הוא צפוי להחזיר, לכל היותר, רק 400 מיליון. לציבור יש סיבה טובה לכעוס על הקומבינה הזאת שהם מכנים בשם הנוח 'תספורת'.הוויתור על 1.3 מיליארד ש״ח הוא ויתור על כספי הציבור ועל חשבון הציבור. יש להוציא מחוץ לחוק את קומבינת התספורות״.

פרץ הוסיף כי ״זה לא משנה איך קוראים להם - אין הבדל בין פישמן לבין תשובה. זה תחת האחריות של מי שנותן לשוק החופשי להפוך לג׳ונגל בו האזרח הקטן, שאיש מהחוגגים לא מזמין אותו כשיש מסיבה ושנרמס פעם אחר פעם כשמגיע מועד התשלום! פרשת פישמן הנוכחית מעידה כי המערכת המפקחת על קרנות הפנסיה נכשלה שוב ולכן צריך לאסור בחוק את פדיון אגרות חוב באמצעות קומבינה בשם תספורת״.

פרץ טען ש"יש לקבוע שכל בעל הון, שמנפיק אגרות חוב לגורמים המוסדיים, אם לא יוכל לפרוע את האגרות בזמן ובריבית שנקבעה, יוכרז כפושט רגל ותתקיים נגדו חקירה שתבדוק איך הגיע לשם. חשוב שידע מראש כי אם ימצאו עבירות הוא יועמד לדין ויופקעו ממנו כל נכסיו. נמאס מהקומבינות על חשבון הציבור. לאזרחי ישראל מגיעה ממשלה טובה יותר שתעמיד אותם ואת כספם במרכז.״

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?