ח"כ ורבין-נחמיאס: "הסדר החוב של פישמן - שערוריה ציבורית"

יו״ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה לכונס הנכסים הראשי, פרופ' דוד האן, בבקשה שיביע את התנגדותו להסדר החוב

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איילת נחמיאס ורבין
ח"כ איילת נחמיאס ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המהלך למחיקת 76% מחובו של איש העסקים פישמן, הוא שערוריה ציבורית שאת מחירה ישלם הציבור. אדרוש לקיים דיון דחוף בנושא בוועדת הכספים", כך הגיבה הבוקר (א') ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) על הסדר החוב במסגרתו יחזירו פישמן ובני משפחתו עד 400 מיליון שקל בשני שלבים.

ורבין מוסיפה כי "בדיון שהתקיים שבוע שעבר בוועדת המשנה שבראשותי, לקחה חלק שבה המפקחת על הבנקים, שנשאלה שוב ושוב האם יחס הבנקים ללווה האנונימי וללווה עם ההילה זהה. התשובה כמובן ברורה וצפה במלוא עוצמתה בהסדר המוצע. הגם שמדובר בשיפור מההסדר שהציע איש העסקים עצמו, הרי שעדיין מדובר בהחזר של 24% בלבד מהיקף חובותיו ובפריסה של 4 שנים.

"היעלה על הדעת שלווה יציע הסדר חוב עצמאי? שלווה אנונימי יקבל מחיקה של 76%? שהרי בקלות הוא ימצא עצמו שוב ושוב על פי תהום בניסיון להחזיר את חובותיו. ההסדר המוצע עומד בפער אדיר אל מול דו"חות המפרק עו״ד בנקל, אשר טען להברחת נכסים שיטתית מצידו של איש העסקים אל בני המשפחה תוך שימוש בשיטות, שאין אלא להסיק מהן שמדובר במרמה של ממש. עלינו לוודא כי ההסדר אינו פוטר מחקירה יסודית בנושא".

יו״ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה לכונס הנכסים הראשי, פרופ' דוד האן, בבקשה שיביע התנגדותו להסדר החוב שגובש עם פישמן כל עוד ההסדר לא כולל הכרזה עליו כעל פושט רגל, וכן למפקחת על הבנקים, בבקשה שתדרוש מהנושים, הבנקים, להתנגד להסדר לאור היעדר ההכרזה על פישמן כעל פושט רגל: "אם הנושים יסכימו להסדר החוב ללא הכרזה על פשיטת רגל, תתעורר התהייה האם הם מייצגים נאמנה את טובת הציבור או את טובת מנהלי הבנקים שהעניקו לפישמן אשראי ללא הגבלה ולא מעוניינים בחקירה מלאה ומקיפה".

ח״כ גלאון (מרצ) אמרה כי "הסדר החוב שהתגבש עם אליעזר פישמן הוא אות קלון למערכת הבנקאית שהמשיכה לנפח את פישמן בעוד ועוד אשראי גם כשכבר היה ברור שלא יוכל להחזיר; הוא גם אות קלון לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל שמסרב להפיק לקחים ומאפשר להפקרות בכספי ציבור להימשך. 95% מהחוב של פישמן הם חוב לציבור הרחב בישראל, המושקע במניות הבנקים באמצעות החיסכון הפנסיוני שלו - המשמעות היא שהתספורת של פישמן חותכת בבשר החי של החסכונות הפנסיוניים של כולנו. אך האם בנקאי אחד שילם על כך בתפקידו? האם חבר דירקטוריון בנק אחד, או חבר ועדת אשראי שאישרה לפישמן הלוואות עתק ללא ביטחונות וערבויות, נאלץ לקחת אחריות ולהתפטר?".

גלאון הוסיפה: "אליעזר פישמן הוא טייקון כושל ומהמר כפייתי שמינף את עצמו בלי חשבון ועשה טעויות אדירות עם כסף שלא שייך לו, והסדר החוב הזה היה צפוי כבר שנים. אבל השאלה החשובה אינה פישמן - אלא איפה היו הבנקים שבמשך שנים נתנו לפישמן עוד ועוד אשראי ולא נקטו באף צעד אפילו כשהיה ברור לחלוטין שהוא לא הולך להחזיר שקל. הזלזול של הבנקים בכספי הציבור מוסבר על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל - שמסרב לאלץ את הבנקים להפיק לקחים, מתייצב לימינם באופן עיוור ואוטומטי, ומסרב בכל תוקף לעשות שימוש בסמכויות הביקורת הנרחבות שלו כלפי הבנקים".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), חבר ועדת הרפורמות של הכנסת, אמר כי: "כשמשרד המשפטים מסכל בחקיקה את בקשתי להטיל סנקציות פליליות על המערכת הבנקאית שנותנת אשראי בצורה פראית וללא בטחונות, בגיבוי ובחסות של בנק ישראל, אל לנו להתפלא שטייקונים נהנים מתספורת ויחס מלטף על חשבון כספי ציבור.

"התספורת ממומנת על ידי עסקים קטנים ומשקי בית אשר משלמים ריבית אסטרונומית וקורסים תחת הנטל כדי לכסות את אותם הפסדים שנוצרו בעקבות התנהלות חזירית של בעלי הון ששמים את טובתם האישית לפני הכל".

‏ח״כ נורית קורן (ליכוד), יו"ר השדולה להליכי גבייה הוגנים בהוצאה לפועל, אמרה כי "הסדר החוב הצפוי לאליעזר פישמן הוא פשוט מחדל. לא ייתכן שבעלי ההון יזכו להסדרי חוב בסדרי גודל שכאלו שבאים על חשבון הציבור. בו בזמן, אזרחים נאלצים להתמודד עם מציאות כלכלית סבוכה, בהישרדות יומיומית, ולשלם את מלוא חובם נוסף לעמלות וריביות. מידי יום מציפים את שולחני מאות פניות מאזרחים על האופן בו הבנקים משדלים ללקיחת הלוואות שיוצרות חריגה בחשבונם ללא כל יכולת להחזיר זאת. כך נוצר כדור שלג שלא ניתן לעצירה ומשפחות שלמות מפסידות את רכושן ואת הונן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים