דרישה בכנסת: לבטל הכשרת פנסיות לא חוקיות לראשי רשויות

הח"כיות יעל גרמן ויוליה מלינובסקי: "הכשרת הפנסיות התקציביות לנבחרי ציבור התקבלה בניגוד לדעת משרד המשפטים - וגבתה מיליוני שקלים מקופת המדינה" ■ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים: "תיקון של טעות היסטורית שנפלה בתום לב- ואישור מצב הקיים כבר 20 שנה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרמן
ח"כ יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חברות הכנסת יעל גרמן (יש עתיד) ויוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) דורשות מיו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), לכנס את הוועדה כדי לבטל את החלטתה מ–30 בינואר - שהכשירה מתן פנסיות לא חוקיות לשבעה ראשי רשויות מקומיות לשעבר. גרמן ומלינובסקי דורשות גם את השבת התשלומים הלא חוקיים שניתנו להם.

חברות הכנסת גם ביקשו לקבל את שמות נבחרי הציבור לשעבר, שלהם אישרה הוועדה קבלת פנסיה תקציבית. עוד הן דורשות פירוט לגבי עלות הפנסיה לקופת המדינה עד כה ובעתיד - ומקור המימון התקציבי לכך.

במקביל, גרמן ומלינובסקי פנו ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בדרישה לבחון את חוקיות ההחלטה שקיבלה ועדת הפנים על מתן פנסיות לא חוקיות. "מדובר ברשלנות חמורה בשימוש בכספי ציבור, שהדעת אינה סובלת", הן מסבירות. ועדת הפנים מוסמכת לקבוע את שכרם ותנאיהם של נבחרים ברשויות מקומיות. עד ינואר 1999 נקבע שראשי ערים וסגניהם יקבלו פנסיה תקציבית לכל חייהם אם כיהנו ארבע שנים לפחות, ובתנאי שפרשו לאחר גיל 40. מי שפרש לפני גיל 40 או לא השלים כהונה של ארבע שנים קיבל מענק של 18% משכרו עבור כל חודש כהונה.

בינואר 1999 החליטה ועדת הפנים לבטל את מגבלת הגיל, אבל לא החילה את ההחלטה רטרואקטיבית על מי שפרשו בבחירות שנערכו בנובמבר 1998. למרות זאת, שולמה בטעות גמלה לשבעה נבחרי ציבור שהודחו ב–1998, לפני שמלאו להם 40 שנה.

דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

ב-2005 התגלתה הטעות, אבל התשלומים לא הופסקו, ובינואר 2017 הכשירה ועדת הפנים את תשלום הגמלאות לבכירים: ח"כ אכרם חסון (כולנו), סגן שר הבינוי ז'קי לוי (ליכוד), סגן ראש עיריית ירושלים צבי כהן (ש"ס), ח"כ לשעבר אמנון כהן (ש"ס), שכיהן בעבר כיו"ר ועדת הפנים, ויהודה פתאל.

בפני הוועדה לא הוצגה עד כה הרשימה המלאה של אלה שנהנו מההחלטה. ההערכה היא שמדובר בשבעה ראשי רשויות לשעבר, אבל בידי הוועדה רק חמישה שמות. העלות האקטוארית של תשלום הגמלאות לשבעה היא כ–20 מיליון שקל. במכתבן אל ינון כותבות הח"כיות כי בסוף ינואר אושרה בקשתו של שר הפנים, אריה דרעי, להכשיר את מתן הגמלה. "החלטה פרסונלית זו להכשיר פנסיות תקציביות לא חוקיות לנבחרי ציבור התקבלה בניגוד לדעתם של כל הגורמים המקצועיים — לרבות משרד המשפטים — וגבתה מיליוני שקלים מקופת המדינה".

יוליה מלינובסקי צילום: אמיל סלמן

גרמן ומלינובסקי טענו כי "מן הראוי לנהוג בנבחרים ממש כפי שנוהגים בכל עובד ציבור ששכרו חרג מהמותר. את זה היה צריך לעשות ב–2005, כאשר התגלתה הטעות, או למצער ב–2012" - השנה שבה הציע שר הפנים לתקן את המצב, אבל ועדת הפנים דחתה את בקשתו.

אמסלם אמר בתגובה כי "ועדת הפנים התכנסה בעקבות פנייה של שר הפנים, והתבקשה לתקן טעות היסטורית שנפלה בתום לב ולאשר מצב הקיים כבר יותר מ–20 שנה. חשוב לציין כי ההחלטה זכתה לרוב מוחלט של חברי הוועדה מהאופוזיציה והקואליציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם