"כדי שנוכל לישון בשקט": החוק להקמת ועדה ליציבות פיננסית

הבוקר (ג') נערך דיון ראשון בנושא בוועדת הכספים ■ פלוג: "השיח על היציבות הפיננסית פעמים רבות נתפס כמשהו שבא לשרת את הגופים הפיננסים, ולא כך; השמירה על היציבות הפיננסית משרתת בראש ובראשונה את לקוחות הגופים הפיננסים, את המשק ואת הציבור"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המוטיבציה המרכזית, בעולם וגם בישראל, להקמת ועדה ליציבות פיננסית הייתה ההבנה שנדרש שיתוף פעולה, העברת מידע ותיאום בין הרגולטורים הפיננסיים השונים, משרד האוצר והבנק המרכזי. זאת על מנת לנטר סיכונים מערכתיים, לזהות אותם, ולטפל בהם מבעוד מועד על מנת שלא יהוו סכנה ליציבות הפיננסית במשק". כך אמרה הבוקר (ג') נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בוועדת הכספים שדנה בחוק להקמת ועדה ליציבות פיננסית.

על פי ההצעה, בוועדה ליציבות פיננסית יהיו חברים: הנגיד, המשנה לנגיד, מנכ"ל האוצר, החשב הכללי באוצר, המפקח על הבנקים, מנהל רשות שוק ההון, המפקח על נתוני שירותים פיננסיים, הממונה בבנק ישראל על מערכות התשלומים, יו"ר הרשות לניירות ערך ועובד בנק ישראל שמינה הנגיד. יו"ר הועדה ליציבות פיננסית יהיה הנגיד, וסגן היו"ר הוא מנכ"ל משרד האוצר. ראש המועצה הלאומית לכלכלה ישמש כמשקיף בוועדה ויוזמן להשתתף בדיוניה. החלטות הוועדה לא ייפגעו אם התפנה מקום של חבר או משקיף בהן או בהמשך כהונתו.

מטרת הוועדה, לפי הצעת החוק, לתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדיר. לשם כך, הוועדה תקדם שיתוף פעולה בין רשויות הפיקוח הפיננסיות וכן בינן לבין הגורמים המייצבים. הגורמים המייצבים הם משרד האוצר ובנק ישראל.

פלוג הדגישה כי "פגיעה ביציבות הפיננסית הינה בעלת השלכות ארוכות טווח על התעסוקה, הצמיחה והרווחה בכלל. העולם חווה זאת במשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008, ואחד הלקחים המרכזיים מכך היה ההכרח במיסוד שיתוף הפעולה והתיאום בין כל הרשויות הפיננסיות במדינה במסגרת גוף מרכז. בהתאם, בחלק גדול מהמדינות המפותחות הקימו ועדה ליציבות פיננסית".

"שיתוף פעולה ותיאום כאמור הינו חשוב גם על רקע השינויים הצפויים במערכת הפיננסית בישראל, הן בשל הרפורמות להגברת התחרות והן בשל השינויים הטכנולוגיים המהירים המאפשרים כניסה של גופים חדשים לתוך המערכת הפיננסית. שינויים אלו, לצד היתרונות הגלומים בהם, צפויים באופן טבעי להעצים סיכונים קיימים ואף לייצר סיכונים חדשים, הן בשל הגדלת הפעילות ושינוי מרכיביה, והן בשל הממשקים ההדוקים של הגופים החדשים עם המערכת הפיננסית", קבעה.

עוד הדגישה כי "האחריות לקיומה של מערכת פיננסית יציבה הינה של הממשלה, של בנק ישראל ושל הרגולטורים האחרים; ועדה ליציבות פיננסית תאפשר למלא אחריות זו. עם זאת, יש לזכור כי האחריות של ועדה ליציבות פיננסית היא מניעתית, ואין לה סמכויות אופרטיביות, שבעצם ממשיכות להיות אצל הרגולטורים הפיננסים, או, במקרה של משבר פיננסי, אצל הממשלה. הוועדה כן תאפשר מעקב וניטור שוטפים של המערכת הפיננסית ומתן המלצות לרגולטורים הפיננסים ולממשלה שיתמכו ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדירה. בנק ישראל יוביל וינהל את עבודת הוועדה, ולשם כך, הוקם כבר לפני ארבע שנים אגף שעוסק בתחום היציבות הפיננסית בבנק ישראל, ושיעשה חלק ניכר מעבודת המטה של הוועדה ויתמוך בפעילותה".

עוד ציינה פלוג כי "השיח על היציבות הפיננסית פעמים רבות נתפס כמשהו שבא לשרת את הגופים הפיננסים, ולא כך; השמירה על היציבות הפיננסית משרתת בראש ובראשונה את לקוחות הגופים הפיננסים, את המשק ואת הציבור. שמירה על היציבות משמעותה שמירה על כך, שכאשר אנחנו מפקידים את משכורתנו בבנק, נוכל לישון בשקט ולהיות בטוחים שנקבל אותה בחזרה מתי שנרצה; שכאשר נחסוך לגיל פנסיה, החיסכון יעמוד לרשותנו; ושכאשר בעל העסק או המפעל מקבל התחייבויות - הן יקוימו.

"זהו התיקון המשמעותי הראשון לחוק בנק ישראל, במתכונתו החדשה מאז נחקק בוועדה זו לפני שבע שנים תחת היו"ר דאז, שהוא גם היו"ר כיום. אני בטוחה שהדיונים יהיו עניינים ויביאו לדבר חקיקה שבסופו של דבר ישרת את הציבור בצורה מיטבית. הרשו לי להציע לכם, כפי שאנו עושים תמיד, את הסיוע המקצועי של בנק ישראל בתהליך חקיקה חשוב זה".

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, אמר כי "החוק עושה קפיצה בפיקוח על המערכות הפיננסיות בישראל. לצערי חלק מהדברים התעכבו כי היו שיקולים ומו"מ ארוך לגבי הרכב הוועדה, מי ינהל אותה, למי יהיה רוב ועוד. הסמכויות הרגולטוריות ישארו אצל הרגולטורים והוועדה לא תחליף אותם". עוד אמר כי הוועדה לא מייצרת עודף רגולציה אלא "נותנת לרגולטורים פלטפורמות לעשות פיקוח יותר יעיל".

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה