נתניהו שיחק בגורל "ישראל היום" - האם זמן הנקמה של אדלסון הגיע?

דורי קלגסבלד הוא ה־איש של איל ההון בישראל. פרקליט דיסקרטי שבורח מתקשורת, איש אמון ואיש סוד שכל בעל הון היה רוצה לצדו ■ סביר להניח שלא היה מקבל עליו תיק שחותר תחת סלע קיומו הפוליטי של ראש הממשלה ללא הסכמה מהמפרנס הראשי

יוסי ורטר
בנימין נתניהו ושלדון אדלסון במרכז הבינתחומי, אוקטובר 2016
בנימין נתניהו ושלדון אדלסון במרכז הבינתחומי, אוקטובר 2016צילום: אילן אסייג
יוסי ורטר

אישורו אתמול בכנסת, בקריאה ראשונה, של החוק לריסוק התאגיד והחלשתו, מקרב את מועד הגשת העתירה לבג"ץ של "כאן" נגד הממשלה. הפרקליט שנשכר לייצג את התאגיד, עו"ד אביגדור (דורי) קלגסבלד, הוא מבכירי פרקליטי הצווארון הלבן בישראל, עורך דין יקר ויוקרתי עד מאוד. בבעלותו משרד בוטיק שרוב לקוחותיו הם חברי מועדון האלפיון העליון, יותר נכון המיליארדרון העליון. הוא הקרם דה לה קרם בכל הנוגע להופעות בבג"ץ, או בוועדות חקירה.

המעורבות שלו בתיק מסקרנת לא פחות מהתיק עצמו. אחד הלקוחות העיקריים שמחזיק את משרדו של קלגסבלד הוא שלדון אדלסון, איל הקזינו האמריקאי, הבעלים של החינמון "ישראל היום". הקשר ביניהם הדוק ואישי. בעבר פורסם כי קלגסבלד תדרך את אדלסון לקראת חקירה אפשרית בפרשת תיק 2000, תיק מפגשי ביבי־נוני.

לא מזמן פנה קלגסבלד, בשם אדלסון והעורך היוצא של ישראל היום עמוס רגב, לבית המשפט העליון בבקשה כלשהי הנוגעת לעתירתו של העיתונאי רביב דרוקר מחדשות 10 לפרסם את שיחות הטלפון בין אדלסון ורגב לנתניהו. עתירה, מיותר לציין, שהשלושה מתנגדים לה.

קלגסבלד הוא ה־איש של איל ההון בישראל. פרקליט דיסקרטי שבורח מתקשורת, איש אמון ואיש סוד שכל בעל הון היה רוצה לצדו, אבל רק מעטים מסוגלים להרשותו לעצמם. במערכת היחסים המקובלת בין מגה־לקוח כזה למשרד המייצג אותו, ובהינתן יחסיו הידועים של אדלסון עם נתניהו, סביר להניח שהמשרד לא היה מקבל עליו תיק שחותר תחת סלע קיומו הפוליטי של ראש הממשלה ללא הסכמה מהמפרנס הראשי.

קלגסבלד, הידוע כמי שנוהה אחר הכסף הגדול, לא היה מעלה בדעתו לייצג גוף ציבורי שאינו מסוגל לשלם לו עשירית משכר הטרחה שהוא נוהג לגבות, ומעמת אותו ישירות עם ראש הממשלה, אם בכך הוא היה מעמיד בסכנה את אושיות משרדו. מסקנה: הוא אינו מסתכן כלל. אדלסון, פטרונו ומיטיבו של נתניהו, לא הטיל וטו — אולי אף נתן את ברכת הדרך, מי יודע — ולקלגסבלד, שבדרך כלל אינו מתעסק בתיקים שוליים כאלה, חשוב לייצג את "כאן" מול נתניהו. חשוב לו אולי גם להביס את נתניהו בנושא שהוא ציפור הנפש של רה"מ. הוא אינו רגיל להפסיד בבג"צים והוא גם לא מחבב את מצב הצבירה הזה.

זה מה שהופך את סוגיית הפרקליט והתיק לסבוכה מבחינה אישית ומרתקת מבחינה עיתונאית: אין ספק שעבור נתניהו, התאגיד במתכונתו הנוכחית, טרם הפיצול ההרסני, הוא איום אסטרטגי, נשוא טרפת ואובססיה בלתי מוסברות. אם עו"ד קלגסבלד יממש את הציפיות ממנו וישכנע את שופטי בג"ץ להתערב בהליך, אין לדעת כיצד יגיב ראש הממשלה. הכל אפשרי. לא מזמן הוא היה מוכן לפרק את הקואליציה על העניין הזה.

עו"ד דורי קלגסבלד, ב-2011. המעורבות שלו בתיק התאגיד מסקרנת לא פחות מהתיק עצמוצילום: ניר קידר

מיודענו אדלסון בוודאי מודע לכך. הרי הבחירות ב–2015 הוקדמו למענו ולטובתו, כך על פי ההנחה המקובלת. הוא אינו מונע מפרקליטו לייצג את גוף התקשורת שביבי מתעב ומנהל נגדו מלחמת חורמה שממדיה והלהט שהיא מייצרת אצלו גורמים למכריו לתהות האם משהו לא השתחרר שם.

מה אפשר להסיק מכך על מערכת היחסים העכשווית בין אדלסון לנתניהו? האם יש צרות בגן עדן? האם תמלילי שיחות ראש הממשלה ומו"ל קבוצת ידיעות, נוני מוזס, שבהם נשמע נתניהו מסרסר בגורל החינמון כאילו היה רכושו הפרטי, קשורים לכך? הלוואי שהיינו יודעים. הפניתי שאלה לעורך הדין הנכבד: האם ביקש, ואם כן האם קיבל, אישור מאדלסון לייצג את כאן בעתירה נגד הממשלה וראש הממשלה. כצפוי, קגלסבלד השיב, בנימוס רב, כי אינו נוהג לשוחח על לקוחותיו או על תיקיו עם עיתונאים.

לטור המלא באתר הארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית