ה"מהפכה" של איילת שקד במלחמה נגד השחיתות

ואיך קשור לזה ראש הממשלה בנימין נתניהו?

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילת שקד
איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי
תומר אביטל
תומר אביטל

"מגבירים את השקיפות. מהיום, כל הצעות החוק שיעלו בוועדת השרים לחקיקה ייחשפו לציבור", התגאתה לאחרונה איילת שקד. שרת המשפטים הדגישה כי מדובר ב"צעד כפול של שקיפות והנגשה".

רגע. ועדת השרים לחקיקה היא אכן הוועדה החשובה בישראל. היא מייתרת את המליאה ומגחיכה את עקרון "הפרדת הרשויות". הצעות חוק שאושרו בוועדה יאושרו גם במליאה, כי הן ניהנות מהרוב האוטומטי של הקואליציה. הוועדה הופכת אפוא את חברי הסיעות הקואליציוניות לבובות על חוט. לחותמת גומי על החלטותיה. הצעות שהוועדה הפילה - אף אם עשתה זאת מסיבות לא ענייניות - יידחו במליאה אוטומטית.

דיוני הוועדה מתקיימים בלי פרוטוקולים, ואין בה אפילו רישום של הצבעות. אם כך, על איזו מהפכה בשרה השרה שקד?

על השקת ניוזלטר. נוספה כעת האפשרות לקבל ישירות למייל את הצעות החוק שמגיעות לוועדה ושכבר מפורסמות ברשת ממילא.

חשוב להדגיש, השרה שקד באמת היתה רוצה לפתוח את הוועדה לציבור - אלא שידיה כבולות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מאמין שהאפלה בוועדה מחזקת אותו, משום שכך הוא פטור מן הצורך להגן על ההחלטות המתקבלות בה. שקד בוחרת את מלחמותיה; ואת הקרב הזה אינה מעוניינת לנהל.

וחבל, כי שקד (שחושפת את הצבעותיה בוועדה וולנטארית) - בעצמה מוכיחה שהדבר אפשרי. למעשה כשהשרים רוצים להוכיח לציבור שהם משרתי ו- כפי שקרה סביב חוק ההסדרה – הם אכן חשפו את הצבעותיהם. אבל מה לגבי שאר הזמן? מה לגבי חוקים שלא בכותרות אך משפיעות על חיינו לא פחות - לטוב ולרע? אין לדעת.

מי שחושב שמדובר בעניין שייטיב עם האופוזיציה - טועה ובגדול. ח"כים רבים מהקואליציה, דוגמת בצלאל סמוטריץ', מתחו ביקורת חמורה על חוסר השקיפות בוועדה. הרי בזכותה נופלים גם חוקים שחשובים לבוחריהם - דוגמת פירוק מועצות ריכוזיות - מסיבות לא ענייניות.

אבל הנה החדשות הטובות: אם השרה באמת רוצה להגביר את השקיפות, ולהחדיר למסדרונות את אור השמש המחטא, עומדות לרשותה אינספור דרכים אחרות ומצוינות לעשות זאת.

צפו בסרטון וראו פתרונות נוספים למיגור השחיתות ששרת המשפטים שקד יכולה ליישם מיד.

>>>> לכל הסרטונים של תומר אביטל מ"ימים של שקיפות" בשיתוף TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב