עוד כסף לשטחים: אושרה העברת 57 מיליון שקל לרשויות מקומיות ומיגון בשטחים

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "ההעברה חשובה, אבל כמדינה יהודית יש להגדיל את תקציבי התמיכה בעניים ובמשפחות נזקקות - במיוחד לפני חגים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
התנחלות אלקנה
אלקנהצילום: ניר קידר
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום (ב') העברת 57 מיליון שקל לרשויות מקומיות בשטחים ומיגון אוטובוסים בשטחים. לפי הצעת האוצר, 30 מיליון שקל יועברו למיגון אוטובוסים וכלי רכב להסעות בשטחים, ו-27 מיליון שקל כמענקים לרשויות מקומיות בשטחים.

הכספים לרשויות המקומיות נועדו לסיוע במימון פעולות שוטפות, בעיקר למימון מרכיבי ביטחון שונים (כגון חיזוק גדרות וכד'). מבין הרשויות שיקבלו את הסיוע, ניתן למנות את מועצה אזורית מטה בנימין -4.51 מיליון שקל; מועצה איזורית שומרון - 3.5 מיליון שקל; מודיעין עלית - 2.78 מיליון שקל; בית"ר עלית - 2.5 מיליון שקל.

מועצה אזורית גוש עציון - 1.85 מיליון שקל; מועצה אזורית הר חברון - 1.44 מיליון שקל; בית-אל - 1.03 מיליון שקל; אפרת - 929 אלף שקל; אריאל - 1.22 מיליון שקל; בית אריה - 248 אלף שקל; מועצה אזורית בקעת הירדן - 780 אלף שקל; גבעת זאב - 333 אלף שקל; מועצה אזורית מגילות - 168 אלף שקל.

אורנית - 117 אלף שקל; אלפי מנשה - 135 אלף שקל; אלקנה - 164 אלף שקל; מעלה אדומים - 757 אלף שקל; מעלה אפרים - 275 אלף שקל; עמנואל - 606 אלף שקל; קדומים - 758 אלף שקל; קרני שומרון - 855 אלף שקל; הר אדר - 62 אלף שקלים.

בנוסף אישרה הוועדה העברת 14 מיליון שקל ל"קמחא דפסחא" לצורך תמיכה בעמותות חברתיות שמחלקות סלי מזון לנזקקים. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי "ההעברה התקציבית חשובה, אבל כמדינה יהודית יש להגדיל את תקציבי התמיכה בעניים ובמשפחות נזקקות - במיוחד לפני חגים. נוביל מהלך להגדלה משמעותית של תקציבי הרווחה לקראת החגים".

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), מחתה על כך שהעברות לא נעשו לפי הנוהל שנקבע בוועדה אשתקד, ומתחה ביקורת על העברת הכספים מתוקף הסכמים פוליטיים. "בישראל מכהנת היום ממשלת ההתנחלויות והקומבינות- לא ממשלת ישראל. מרתיח את הדם לראות איך שוב, במקום להשקיע את הכסף בבריאות של תושבי הפריפריה, בהעלאת שכר המינימום או התמודדות עם מצבם המחפיר של הקשישים וניצולי השואה בוחרת הממשלה לזרוק עשרות מליונים מכספי המסים של כולנו לטובת הימין הקיצוני, שמחזיק מדינה שלמה בשבי".

בתוך כך, גפני סירב לאשר בוועדה את אמות המידה לתקצוב המועצות הדתיות ל-2017. אמות המידה קובעות לגבי כל מועצה מה משיעורי המימון יוקצה על ידי המדינה ומה מהרשות המקומית שבתחומה נמצאת המועצה. היחס הכללי הקבוע בחוק הוא: 60% על ידי הרשות המקומית ו-40% על ידי המדינה, אולם עד כה, על מנת לתת מענה להבדלים במצבן הסוציו-אקונומי של הרשויות, נקבע מנגנון תקצוב דיפרנציאלי, כך שרשויות חזקות ישתתפו במימון גבוה מ-60% ורשויות חלשות יותר ישתתפו במימון נמוך מ-60%, לפי ניקוד מבוסס קריטריונים.

יוצא אפוא שחלק מהרשויות מקומיות בשטחים משתתפות בשיעור נמוך בתקציב המועצות הדתיות והוא נע סביב 35%-25% בלבד מתקציב המועצה. כך למשל קריית ארבע, אפרת, אלקנה, בית"ר עלית, קדומים, גבעת זאב ואריאל משתתפות ב-35% מתקציב המועצה הדתית; ואילו עמנואל, רכסים וקריית יערים, משתתפות ב-25% מתקציב המועצה הדתית.

גפני אמר כי "כבר מספר שנים שמשרד האוצר מתחייב להתאים את תקצוב שירותי הדת ברשויות המקומיות לשאר התחומים בהם ניתנים שירותים לאזרח, כמו חינוך, כך שהמדינה תממן 75% מהשירות והרשות המקומית 25% בלבד. לא ייתכן ששירותי הדת ייבדלו משאר התחומים. אינני מתכוון לוותר בעניין הזה יותר".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, השיב כי כי דיון עקרוני זה אמור היה להתנהל בעת אישור התקציב ולא כעת. גפני, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן וח"כ אורן חזן (ליכוד) דרשו מניצן למצוא דרכים להוסיף כספים לצורך תקצוב המועצות הדתיות, כך שיעלה בקנה אחד עם הקריטריונים של כלל השירותים המוניציפליים. לצורך כך הורה גפני לניצן להיוועד בימים הקרובים עם מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עודד פלוס, ולחזור מיד לוועדה לקבל אישור להסכמות, אם יושגו. אם לא תיקבע הוועדה אחרת, החל מה-1.4 יחזור לתוקף היחס הכללי למימון המועצות הדתיות (60% על ידי הרשות המקומית ו-40% על ידי המדינה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות