כחלון על חוק מיסוי דירה שלישית: "אם בג"ץ יפסול - יהיה קשה לחוקק מחדש"

זוהי התבטאות ראשונה של שר האוצר בעניין העתירות שהוגשו נגד החוק ■ המדינה ביקשה ארכה בת שבועיים במתן תשובתה לעתירות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"יהיה קשה לחוקק מחדש את חוק מיסוי ריבוי נכסים (המכונה חוק מסוי הדירה השלישית) אם בג"ץ יפסול את החוק" - כך אמר אתמול (ג') שר האוצר משה כחלון בהופיעו בוועידת פייננס השנתית של TheMarker בתל אביב. זוהי התבטאות ראשונה של כחלון בנושא.

בכנסת מעריכים כי אם בג"ץ, הדן בחמש עתירות נגד הליך חקיקת החוק בוועדת הכספים, יפסול את החוק - הרי שלכחלון לא יהיה גיבוי פוליטי שיאפשר לו להעבירו. כחלון התעקש בסוף 2016 על חקיקת החוק יחד עם חוקי התקציב וההסדרים, ואף איים אז בפירוק הממשלה אם החוק לא יתקבל. אבל כיום, לנוכח המשבר הפוליטי, אין בליכוד ובקרב סיעות בקואליציה רצון לחוקק את החוק מחדש, אם הדבר יגיע לכך. שרת התרבות מירי רגב אף קבלה בימים האחרונים על כך שהליכוד תמך בחוק מיסוי ריבוי נכסים לנוכח ההסכמים עם כחלון, בעוד ששר האוצר מתנגד לסגירת את התאגיד.

בתוך כך, המדינה ביקשה אתמול מבג"ץ לדחות בשבועיים, עד 6 באפריל, את מועד מתן תשובתה לבג"ץ בעניין חוק מיסוי דירות. בג"ץ הוציא בחודש שעבר צו על תנאי שחייב את המדינה להציג את נימוקיה נגד העתירות לבג"ץ לביטול החוק. שופטי בית המשפט העליון אסתר חיות, נועם סולברג וניל הנדל הקצו למדינה ארכה להגיש את תשובתה עד ליום 23.3.

העותרים, המיוצגים בחלקם על ידי עורכי הדין יובל יועז, אהוד ערב וד"ר מיה רוזימן אלדור, התנגדו לבקשת המדינה לארכה, וציינו כי יסכימו לדחייה במתן תשובת המדינה רק אם בית המשפט יוציא צו ביניים המקפיא את החוק.

מסיעת המחנה הציוני, מהעותרים נגד החוק, נמסר בתגובה כי "כהרגלה, הממשלה מורחת ומתחמקת ממתן תשובה בזמן. אנו מתנגדים לדחייה בשל אי הוודאות בו נמצא ענף הנדל"ן כולו עקב החוק. למדינה ניתן די זמן והותר להציג את תשובתה, ולכל דחייה יש משמעות מבחינת השוק".

ואולם, המדינה מתנגדת להקפיא את תוקף החוק. סגן בכיר בפרקליטות המדינה רן רוזנברג, והממונה על בג"צים בפרקליטות המדינה, שוש שמואלי, ציינו בפנייתם לבג"ץ כי "המשיבים אינם מסכימים לצו הביניים המבוקש, ואין מקום כלל למתן צו ביניים המשעה כניסתה לתוקף של חקיקה ראשית של הכנסת, למעט במקרים חריגים, ובצירוף העובדה שמנהל רשות המסים האריך את המועד להגשת הדו"ח לרשות המסים (על ידי מי שיש לו שלוש דירות ויותר) עד ל-30 ביוני 2017".

בבקשתם לדחות את מועד התשובה לבג"ץ, טענו רוזנברג ושמואלי כי "עקב עומס עבודה רב ולאור טיבן של הסוגיות העומדות על הפרק, טרם עלה בידי המשיבים להשלים את הכנת כתב התשובה. לפיכך, מבוקשת הארכת המועד בשבועיים לצורך השמת הכנת כתב התשובה וקבלת הערות כל הגורמים הרלבנטיים".

שופטי בג"ץ ביקשו לקבל את תשובתם של העותרים, ולאחר שזו תינתן ימסרו את החלטתם. התשלום המס הראשון על ריבוי הנכסים אמור להתבצע ב-30 ביוני.

גם הכנסת מבקשת לדחות את תשובתה לבג"ץ. ד"ר גור בליי מהלשכה המשפטית בכנסת שיגר פנייה לבג"ץ שבה טען כי "נוכח עומס עבודה רב המוטל בימים אלה על כתפינו, בפרט משאנו מצויים בשבוע האחרון לפני יציאת הכנסת לפגרת הפסח, המשיבים זקוקים לפרק זמן נוסף לשם השלמת גיבוש התשובה מטעמם. מכיוון שבית המשפט הנכבד טרם קבע מועד לדיון בעתירות בפני הרכב מורחב, נראה כי אין בארכה המבוקשת כדי לעכב את הטיפול בעתירות.

חלק מהעותרים, ובהם עוה"ד אייל באום וזיוה ארנסטי, הביעו התנגדות לבקשת הכנסת וציינו כי לכנסת עמדו כ-3 שבועות על מנת להגיש את תשובתה ועל המדינה היה להיערך לכך, בפרט לנוכח חשיבותו של החוק. באשר לסוגיית ההרכב כתבו כי "מלשון הצו שניתן על ידי בית המשפט ניתן ללמוד כי קביעת מועד לדיון בקביעת ההרכב המורחב תלוי בתשובת הכנסת והמדינה. על כן מתן ארכה בהכרח מעכב את הטיפול בעתירה". עוד ציינו כי "שוררת אי ודאות רבה בקרב העותרים ואזרחים רבים הנדרשים לקבל החלטות גורליות בקשר לקניינם. הארכת המועד להגשת תגובת המדינה, הגם שמדובר בשבועיים, מאריכה את תקופת אי הודאות ותחושת הכאוס בקרב הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"