גלאון: "הקבוצות המוחלשות מסבסדות את קצבת הפנסיה של הקבוצות החזקות"

מחקר שנערך עבור יו"ר מרצ, זהבה גלאון, העלה כי קצבת הפנסיה הממוצעת של נשים רווקות נמוכה בכ-50% משל גברים ■ עוד הראה המחקר כי המנגנון הקובע את גובה קצבת הפנסיה ("מקדם ההמרה") מפלה לרעה קבוצות מוחלשות הסובלות מתוחלת חיים נמוכה

קצבת הפנסיה של נשים נשואות היא רק 54% מזו של גברים נשואים, כ-3,790 לעומת 6,820 שקל בחודש - כך עולה מניתוח של פערי הפנסיה בין גברים לנשים שנערך בלשכתה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

הסיבות לפערי הקצבאות, על פי הניתוח, הן שכר הנשים שהוא רק 67% מגברים, שגורם לכך שהחיסכון הפנסיוני שהן צוברות נמוך בהרבה מזה של גברים. בנוסף, נשים עובדות במשרות חלקיות עד פי ארבעה מגברים, ומספר חודשים נמוך יותר בממוצע בשנה. פערי השכר והיקף המשרות הנמוך של נשים נובעים הן מאפליה בשוק התעסוקה והן מחלוקת העבודה המגדרית, המאפשרת לגברים נשואים למצות את יכולת ההשתכרות שלהם בזמן שרעיותיהם מבצעות את עבודות הבית ללא שכר, נאמר בניתוח.

זהבה גלאון, יו"ר מרצ

סיבה נוספת לפערי הקצבאות היא "מקדם ההמרה": המספר שבו תחולק סך הצבירה של החוסך בגיל הפרישה, ומגלם את הציפיות לתוחלת החיים שלאורכה תשולם הקצבה. ככל שמקדם ההמרה גבוה יותר, כך הקצבה החודשית נמוכה יותר. מכיוון שתוחלת החיים הצפויה של הנשים גבוהה משל גברים - מקדם ההמרה שלהן גבוה יותר, ומקטין את הגמלה החודשית.

הפער בקצבת הפנסיה של נשים רווקות גדול עוד יותר מאשר אצל הנשואות - והן מקבלות רק כ-50% מקצבת הפנסיה של גברים רווקים, כ-3,940 לעומת 8,180 שקל בחודש. הסיבה לכך היא שמקדם ההמרה דומה יחסית בין גברים ונשים נשואים, מכיוון שהוא משקלל את ההסתברות הגבוהה, בשל אריכות חייהן היחסית של נשים, שקרן הפנסיה תשלם פנסיית אלמנה לאחר מותו של הגבר.

מפלים את 
הציבור הערבי

המחקר חושף כי מקדם ההמרה שקובע האוצר, כהמלצה לחברות הביטוח, מתייחס רק להבדל המגדרי בתוחלת החיים, אף שבין קבוצות שונות באוכלוסייה יש פערים בתוחלת החיים גם מסיבות אחרות.

גלאון הסבירה כי "תוחלת החיים של כלל הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית - ערבים, חרדים, עניים ותושבי הפריפריה - נמוכות משמעותית לעומת קבוצות אחרות, ולפיכך הם אמורים לקבל קצבת פנסיה גבוהה יותר. תוחלת החיים של נשים ערביות דומה מאוד לתוחלת החיים של גברים יהודים, אך מקדם ההמרה שנקבע להן גבוה בהרבה משל גברים יהודים.

אין בידינו נתונים על תוחלת החיים בפרישה, ולכן, לשם השמרנות, הנחנו כי הפערים בתוחלת החיים בפרישה הם שני שלישים מהפערים בתוחלת החיים בלידה, ומכאן עלה כי תקופת הפרישה הצפויה של ערבים נמוכה ב-13%-20% לעומת יהודים. יש צורך להגדיל את קצבת הפנסיה לערבים בכ-650 שקל לגבר וכ-225 שקל לאשה בחודש".

הפערים מתגלים גם בין מרכז לפריפריה ובין יישובים עשירים לעניים. ביישובים כמו רהט, חדרה, קרית אתא, רמלה או לוד, תקופת הפרישה נמוכה בכ-20%, וחוסך מיישוב חלש שקצבת הפנסיה שלו היא כ-7,500 שקל, יכול היה לקבל כ-1,000 שקל נוספים בחודש לעומת חוסך ביישוב מבוסס.

"ההחלטה להבחין דווקא בין נשים לגברים היא החלטה חברתית-פוליטית", אומרת גלאון. "היא מעצימה את האי-שוויון הקיים ממילא. מודל חברתי נכון יכול להבטיח לכל חוסך מקדם המרה המבוסס על מגוון מאפיינים אישיותיים ולא רק על מגדרו. הקבוצות המוחלשות באוכלוסייה, הסובלות מתוחלת חיים נמוכה שאינה משתקפת במקדמי ההמרה שלהן, מסבסדות למעשה את הקבוצות החזקות. נוצר מצב שמי שחי פחות שנים מעביר חלק מהחיסכון הפנסיוני שלו למי שחי שנים רבות יותר".

לאור המחקר של גלאון, היא פנתה למפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, בבקשה לערוך רפורמה בחישוב מקדמי ההמרה, ולקבוע אותם על פי סל מאפיינים שלם ולא על פי שיוך מגדרי בלבד. גלאון הוסיפה כי "בשנים האחרונות אנחנו שומעים דרישה חוזרת ונשנית להשוואת גיל הפרישה לנשים וגברים. התומכים בהעלאת גיל הפרישה לנשים יטענו כי כך גם יקטן מקדם ההמרה של נשים. זה אולי נכון מבחינה טכנית, אך מהותית זו שגיאה.

היות שנשים רבות מאוד נפלטות משוק העבודה מוקדם יותר מגברים, הן לא ימשיכו לצבור חיסכון פנסיוני בשנים שיתווספו בגין העלאת גיל הפרישה, משום שבמקום לעבוד הן צפויות לשנות אבטלה נוספות. משמעות הדבר היא שגם אם החיסכון הפנסיוני שלהן יחולק אחרת, הן בסך הכל יתחילו ליהנות ממנו מאוחר יותר, והוא יישאר קטן 
ולא מספק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918