מתנת סוף שנה לישיבות: התשלום 
לאברך בדצמבר - פי שמונה מהרגיל

התשלום הגבוה נובע מהגדלה רטרואקטיבית של תקציבי הכוללים והישיבות ■ בעקבות אישור תקציב המדינה ל–2015 וסיכום בין יהדות התורה לבית היהודי, הוגדל תקציב הישיבות ליותר ממיליארד שקל - גידול של 85% לעומת 2014

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבהצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

התקציב שיקבלו ישיבות וכוללים בעבור תלמידים בדצמבר 2015 (שישולם בינואר 2016) יהיה גדול פי שמונה מהתקציב ביולי האחרון. ההעברה בעבור אברך כולל תהיה 3,517 שקל, לעומת 432 שקל ביולי, וההעברה בגין תלמיד ישיבה גדולה תהיה 1,954 שקל — פי שמונה מההקצבה ביולי, 240 שקל. זאת עקב הגדלה רטרואקטיבית, מתחילת 2015, של התעריף לכל אברך ותלמיד ישיבה.

סך תקציב הישיבות ב–2014 היה 565 מיליון שקל. בתקציב 2015, שאושר לפני כחודש, הוא גדל ב–436 מיליון שקל, ל–1.01 מיליארד שקל. ואולם, בעקבות ההסכם בין יהדות התורה לבית היהודי, שהושג בשבוע שעבר, הוגדל התקציב ב–42 מיליון שקל נוספים, ובסך הכל ל–1.043 מיליארד שקל, גידול של 85% לעומת 2014.

עקב כך, הקצבה החודשית הקבועה לאברך ולתלמיד ישיבה תגדל כמעט פי שנים. ההקצבה החודשית השוטפת לאברך כולל (תלמיד ישיבה נשוי) היתה ביולי 2015 432 שקל, וכעת תגדל ל–859. ההקצבה לתלמיד ישיבה גדולה (לרווקים בני 18 ומעלה) היתה 240 שקל, וכעת תגדל ל–477 שקל.

מנכ"ל העמותה לחופש דת ושוויון (חדו"ש), עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "ממשלת נתניהו עושה הכל כדי לחבל בשילוב גברים חרדים בעבודה, ונכנעת לדרישותיהן הסחטניות של המפלגות החרדיות. העברת תקציב גדול פי שמונה בדצמבר ופי שניים באופן קבוע עולה על כל דמיון.

"צריך להיות ברור: תקציב הישיבות הוא בעצם תקציב להגדלת העוני. ביד אחד משקיע משרד הכלכלה מאות מיליוני שקלים בהכשרה מקצועית לגברים חרדים וביצירת מקומות עבודה בעבורם, וביד השנייה מעבירה הקואליציה הקצבות עתק שנועדו להשאיר את האברכים בישיבות כשהם עניים, תלויים בפוליטיקאים שלהם וצייתנים".

רגב ציין, ש"אם בממשלות קודמות נאלצו יהדות התורה וש"ס להיאבק כדי לקבל תקציבי עתק לישיבות ולבתי הספר ללא ליבה, החידוש בקדנציה הזאת היא הקלות הבלתי נסבלת של הסחטנות. נראה שנתניהו השלים עם כך שהמחיר של קואליציית 61 המנדטים שלו היא מכירת חיסול קבועה של התקציב, על חשבון הקופה הציבורית. כל מה שהמפלגות החרדיות מבקשות הן מקבלות".

לדבריו, "חמורה לא פחות שתיקת האופוזיציה, שמאפשרת להעביר את ההקצבות המזיקות האלה ללא כל מאבק ציבורי משמעותי. כשיגיעו הבחירות, יצטרכו מפלגות האופוזיציה להסביר לבוחר היכן היו כשההקצבות לישיבות הוכפלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים