הממשלה לא אישרה את הצעת החוק לביטול "חוק ההשתקה"

וזאת בעקבות התנגדותם של שרים ובהם השר אופיר אקוניס

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
נתי טוקר

הממשלה נמנעה מלאשר את הצעת החוק לביטול "חוק ההשתקה" במסגרת חוק רשות השידור וזאת בעקבות התנגדותם של שרים ובהם השר אופיר אקוניס. הממשלה הסמיכה את ועדת השרים לחקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד לקבוע בתוך שבוע נוסח חדש של הסעיף.

לנוכח ההתנגדויות, הציע בממשלה שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ לשנות את הסעיף ולבטל הסעיף העוסק בפגיעה בחופש הביטוי ובאיסור על השמעת עמדה אישית, אך עם זאת ישאר הסעיף האוסר על חד צדדיות והעלמת עובדות. שקד תמכה עקרונית בעמדת שטייניץ ואמרה שיש לשמור על חופש התקשורת כמו גם על רעיונות מאוזנים.

ח"כ אופיר אקוניס במליאת הכנסת, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

מטעמה של שרת המשפטים איילת שקד, האחראית על דיוני ועדת השרים, נמסר כי הדיון בנושא נדחה בשבוע - וזאת ב"כדי למצוא את הנוסח המתאים". עם זאת, לא מדובר על ניסוח חוק חדש אלא ביטול סעיף שלכאורה אינו דורש כל ניסוח מחדש.

רה"מ ושר התקשורת בנימין נתניהו הציע לבטל "סעיף ההשתקה" בחוק רשות השידור. הכוונה המקורית היתה שביטול הסעיף בחוק רשות השידור, שנכנס לתוקף בחודש שעבר, יעשה מייד (של הצעת חוק לביטול "סעיף ההשתקה") בקריאה השנייה והשלישית.

בחודש שעבר קיבלה הכנסת הסתייגות לתיקון לחוק רשות השידור שהוגשה על ידי ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ביקשה לעגן את מסמך נקדי המיושן בכללי אתיקה, שלפיו ייאסר להביע עמדות אישיות בשידור הציבורי. ההסתייגות אושרה בסופו של דבר במסגרת החוק.

בנוסח הצעת התיקון לחוק (שנועדה לבטל את הסעיף - צ"ז) נקבע כי "אין חולק כי יש חשיבות לכללי אתיקה עיתונאית, ואולם מוצע להותיר את עיצובם לרשות השידור ועל כן מוצע למחוק את הסעיף הקובע כי 'בשידורי הרשות יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, מנתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות, או מהטעמתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי'".

מי שקידם את הצעת החוק רשות השידור בכללותה היה השר אופיר אקוניס, שייצג את נתניהו בנושאים הקשורים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית