ראיון |

"כל הכללים שהדריכו את נתניהו כשר אוצר - נשברו אל מול מונופול הגז"

"אני מקווה שהממשלה תתעשת ותבין שהגיעה העת ללכת למתווה גז הגון", אומר ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת ■ כבל מציע להקים צוות ממשלתי שיגבש חקיקה חדשה להסדרת ענף התקשורת, ומכריז שיילחם על זכויותיהם של עובדי רשות השידור

צבי זרחיה
צבי זרחיה
איתן כבל
איתן כבלצילום: תומר אפלבאום
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, כבר היה מוכן להילחם במתווה הגז — אבל ההזדמנות לכך חמקה מידיו.

שר הכלכלה, אריה דרעי, מסרב להפעיל את סמכותו לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, שמימושה נחוץ לקידום המתווה. ועדת הכלכלה היתה אמורה להיכנס לתמונה עם הפעלת הסמכות, מפני שהחוק מחייב את שר הכלכלה להתייעץ עמה במקרה כזה. כבל התכוון לערוך בוועדה דיון מקיף במתווה הגז — ולהקשות על הממשלה.

ואולם מכיוון שדרעי עומד בסירובו, הקרבות על המתווה כלל לא הגיעו לוועדת הכלכלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין בודק אפשרות להעביר את סמכויותיו של דרעי אל הממשלה כולה — מה שיחייב את נתניהו להתייעץ עם ועדת הכלכלה. בינתיים, כבל נחוש להפוך את הוועדה לזירה חשובה של דיונים בחודשים הקרובים, בייחוד בנושא התקשורת.

ראשות הוועדה מופקדת באופן מסורתי בידי חבר כנסת מהאופוזיציה, וזו המשרה הבכירה של האופוזיציה בוועדות הכנסת. בכנסת ה–20, בגלל יחסי הכוחות הצמודים בין הקואליציה לאופוזיציה (61 חברי כנסת מול 59, בהתאמה), נוצר מצב שבו האופוזיציה נהנית לא רק מראשות הוועדה, אלא גם מרוב בין חבריה — שבעה חברים לאופוזיציה מול שישה לקואליציה.

ועדת הכלכלה אמורה להיות, לצדה של ועדת הכספים, המקום שבו מוכרעים גורלות בנושאים כלכליים חשובים — למשל, בשוקי הבנקאות והתקשורת. ואולם בכנסת ה–20, הנחיתות שממנה סובלת הקואליציה בוועדת הכלכלה גורמת לה לפעול לניתוב נושאים החשובים לה לוועדות אחרות.

כך למשל, הצעת החוק לתיקון חוק רשות השידור נידונה בפגרת הקיץ בוועדה מיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד). הפרק בחוק ההגבלים הנוגע להקמת רשות חשמל מאוחדת הועבר לוועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו), וגורל דומה מצפה לרפורמות שיוזם שר האוצר, משה כחלון, בבנקאות, כמו חוק נתוני האשראי, החוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ועוד.

בינתיים מסתפקת הוועדה בדיונים בנושאים כמו הרפורמה בחברת החשמל ובסעיפים מחוק ההסדרים הנוגעים לחיבור מפעלים לרשת הגז הטבעי ולרפורמה המתוכננת בענף הפטם (גידול עוף למאכל). בכל מה שנוגע לנושא הגז — אולי הנושא הכלכלי הגדול ביותר שבו דנה הכנסת עד כה — נאלץ יו"ר הוועדה כבל להסתפק בינתיים בפרשנות.

"אני לא יודע לאן הולך מתווה הגז", אומר כבל בראיון ל–TheMarker לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת ביום ראשון הקרוב (ראו כתבה בעמוד 2). "אני מקווה שנתניהו לא יצליח להוביל את המתווה שאושר בממשלה. אני מקווה שהממשלה תתעשת ותבין שהגיעה העת ללכת למתווה גז הגון".

לדעת כבל, "יש להטיל פיקוח על מחירי הגז ולקבוע מחיר סביר. אפשר לרדת למחיר של 3.5 דולרים ליחידת אנרגיה. עם רצון טוב אפשר להגיע לנקודת האיזון. אגב, זאת שערורייה שאין התחייבות של מונופול הגז להקים צינור נוסף".

אתה לא חושש שגז יישאר קבור באדמה, כפי שמזהיר נתניהו?

כבל: "הגז לא יהיה קבור באדמה. אני לא רואה אף אחד הולך לבוררות בינלאומית (כפי שטוענים בממשלה שנובל אנרג'י מתכוונת לעשות, אם לא יאושר המתווה; צ"ז). אני לא מפחד מהאיומים האלה. האיומים היחידים ששמענו הם מהממשלה. כל הכללים שהדריכו את נתניהו כשר אוצר וככלכלן, נשברים ונשברו מול מונופול הגז".

ומה דעתך על שר הכלכלה דרעי, שאינו חותם על עקיפת הממונה על ההגבלים?

"דרעי צודק בכך שאינו מוכן לקחת על כתפיו את חטאי העבר של האחרים. הבקשה ממנו, שיהיה הראשון לביצוע התקדים לנטילת סמכויות הממונה על ההגבלים, היא נבזית. מי שקורא לעצמו מכלוף ומבקש לדבר בשמם של השקופים, צריך גם להוכיח שהוא דואג לשקופים ושהם בראש מעייניו".

שר הפנים, אריה דרעי

"מבזים את עובדי רשות השידור"

הקרב על הגז נדחה בינתיים, אך כבל מתכוון להפוך את הוועדה שבראשה הוא עומד לזירה פעילה בתחום התקשורת בחודשים הקרובים. בין השאר מתכוון כבל לדון במצב ברשות השידור, שמאות מעובדיה עוזבים אותה בימים אלה לקראת פירוקה הצפוי. עם זאת, לדבריו, הוא מבקש לעסוק ביותר מכיבוי שריפות בתחום התקשורת.

הפגנת עובדי רשות השידור

"יש להקים צוות ממשלתי שיבחן את ענף התקשורת כולו ויגבש הצעת חוק מתאימה בעניין, שתתייחס לענף במצבו העכשווי — עיתונות, טלוויזיה מסחרית, תאגיד השידור הציבורי החדש, חברות הלוויין והכבלים, הרשתות החברתיות והאינטרנט", אומר כבל.

בכנס החורף הקרוב מתכוון כבל לקיים דיון במחירי הדיור, שאליו כבר הוזמן שר האוצר, משה כחלון, ובסוגיות הגז. כבל מתכוון להיות פעיל גם בדיונים של ועדת הרפורמות בסעיף בחוק ההסדרים להקמתה של רשות חשמל מאוחדת. סעיף זה אמור היה להגיע אל ועדת הכלכלה, אך לדבריו, הדבר לא קרה כי הוא לא היה מוכן להתחייב להדחתה של יו"ר הרשות, אורית פרקש הכהן.

מה דעתך על החוק שהוגש בקדנציה הקודמת להפרדת ערוץ 2 בין רשת לקשת?

"יש שאלות גדולות לגבי יכולת הנשיאה הכלכלית של שלושה ערוצי טלוויזיה מסחריים (ערוץ 10, רשת וקשת). הערוצים האלה מתקיימים מפרסומות. שוק התקשורת כולו — העיתונות, הטלוויזיה וגם האינטרנט והרשתות החברתיות — חייב לעבור רפורמה. בעבר נקבעו כללי משחק שלפיהם ערוץ 1 מומן מאגרת רשות השידור, ערוצים 2 ו–10 מפרסומות, וערוצי הלוויין והכבלים מדמי מנוי. בינתיים כל כללי המשחק השתנו, ולכן יש לברר אם יש זכות קיום לכולם ביחד, ומה משמעותו של עולם התקשורת החדש.

"נפגשתי עם מנכ"ל גוגל, לפי בקשתו ולאחר שצפה בדיון של הוועדה בערוץ הכנסת, והבנתי שהרשתות החברתיות נוגסות בשוק הפרסום הוותיק (למשל, בעיתונות ובטלוויזיה המסחרית). הטלוויזיה של פעם איבדה את משמעותה, ורובנו צופים בטלוויזיה באינטרנט, בסמארטפון, ב–VOD, בתוכניות מוקלטות או בהורדות מהאינטרנט. אני צופה בשידורים חיים בטלוויזיה בעיקר במשחקי ספורט.

"מאחר שכללי המשחק השתנו לגמרי, צריך להתאים את התקשורת הישראלית למציאות המתהווה. צריך להקים צוות ממשלתי שיבחן את שוק התקשורת. זאת לא שאלה של קואליציה ואופוזיציה או ימין ושמאל. יש כללי משחק חדשים לגמרי. הגבולות בין ערוצי התקשורת היטשטשו, ויש לתת על כך את הדעת".

מה לגבי הפרדת קשת ורשת לערוצי שידור שונים, והקמת חברת חדשות נוספת?

"יש עמדות לכאן ולכאן, אני לא רוצה לומר את עמדתי לפני שנפגשתי עם כל הגורמים. זה לא ראוי. ועדת הכלכלה המופקדת על חוקי התקשורת היא שחקן מרכזי בעניין — כל החקיקה צריכה לעבור דרכה. כיום אני חבר הכנסת הכי ותיק שמטפל בעניין כבר שנים, לצד השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושר האוצר כחלון".

קשה להאמין שלא הופעלו עליך לחצים בעניין.

"לא היו עלי לחצים, כי כולם יודעים שעלי הלחצים לא עובדים. היו אלי פניות של ראשי מערכות התקשורת. נפגשתי עם כולם, ואני בוחן את עמדתי".

התיקון לחוק רשות השידור נחקק באחרונה בוועדה מיוחדת בראשות ח"כ צחי הנגבי (הליכוד), מפני שבקואליציה לא רצו שהחוק ייפול לידיך.

"נתניהו רצה שאהיה פועל שחור שלהם, ואפעל נגד העובדים אם צריך. הוויכוח לא היה על חוק רשות השידור, אלא על תביעתי שראש הממשלה חייב לחתום על מינוי של חברי מועצת תאגיד השידור הציבורי החדש (כפי שקבע החוק שנחקק בקדנציה הקודמת). אי אפשר לתת עוצמות כל כך גדולות למנכ"ל התאגיד, כי ברגע שהמועצה לא קמה, הוא נתון לחסדיו של ראש הממשלה, שהוא שר התקשורת. הרצון של נתניהו הוא להשתלט על התקשורת הישראלית, וכל אותם מצקצקים, ובהם עיתונאים ואנשי תקשורת, שדיברו על חופש הביטוי — נעלמו.

"אנו רואים מה קרה בסעיף ההשתקה, שלא בוטל עדיין חרף הכרזת נתניהו. הסעיף הזה נפל בוועדה המיוחדת והובא למליאה בהפתעה. נתניהו נבהל מהסערה הציבורית הצודקת, והודיע על כוונתו לבטלו. לא היתה מחלוקת על כך שנדרשים כללי אתיקה לעובדים ברשות השידור, אבל לא צריך לעגנם בחקיקה ראשית.

"ועדת הכלכלה תכונס בשבועות הקרובים לדיון על היחס כלפי העובדים הפורשים. נכון לרגע זה נראה שמבזים אותם ומלקים אותם. רוב העובדים נדרשים ללכת הביתה, וחלקם בגיל כזה שקשה לי לראות אותם חוזרים למעגל העבודה. השיח אל מול העובדים ברשות השידור לא ראוי ולא מכובד, ואני מתכוון לשמור על זכויותיהם של העובדים הפורשים. מכיוון שלא נקבעו כללים בצורה מסודרת, ולא יודעים מי הולך ומי נשאר, אנו עלולים למצוא עצמנו בחוסר איזון מטורף מבחינת ההתנהלות השוטפת ברדיו ובטלוויזיה, כי עובדים פורשים — ואין עובדים חדשים במקומם".

נתניהו שולט בתקשורת?

"נשמת אפה של התקשורת היא לומר את הדברים בצורה חופשית. בנסיבות שבה נמצאת התקשורת לסוגיה, כולם בדרך ישירה או עקיפה נדרשים לשחר לפתחו של ראש הממשלה, שהוא שר התקשורת. יש רגעים שלא צריך להגיד לראשי ענף התקשורת או לעיתונאים מהי 'רוח המפקד' ואיך הם צריכים לנהוג".

תעלה שוב להצבעה את "חוק ישראל היום", שאת הצעתו הגשת בקדנציה הקודמת ונפל לפני כשנה בקריאה טרומית?

"יש לי מחשבות בעניין. הקשבתי לרבים מאלה שסברו שחייב להיות שינוי, וייתכן שהדבר צריך להיעשות באמצעות שינוי בחוק ההגבלים העסקיים".

מה דעתך על הכוונה של משרד התקשורת ללכת לקראת בזק ולבטל את ההפרדה המבנית בחברה — כלומר, לאפשר לה להתמזג עם בזק בינלאומי?

"בכוונתי לבחון את הצעת החוק שהניח בקדנציה הקודמת ארדן, כשכיהן כשר התקשורת. הודעתי על כך כבר בתחילת הקדנציה הנוכחית של הכנסת. אני בשיח עם המערכות השונות ובוחן מה הכי נכון לעשות. כמו כן, אני מתכוון להגיש את הצעת החוק שהגיש בקדנציה הקודמת ארדן לביצוע הפרדה מבנית בבזק, כך שבזק תיאלץ למכור את כל אחזקותיה בחברות התוכן והשירותים ולהישאר רק בתחום התשתיות".

"נתניהו נכשל בהורדת מחירי הדירות"

הסעיף להקמת רשות חשמל מאוחדת לא יגיע לוועדת הכלכלה, כי בקואליציה חששו שלא תאשר את החוק כפי שהוגש.

"שר האנרגיה, יובל שטייניץ, דרש שאתן את ראשה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש הכהן, על מגש של כסף. שוחחתי עם שטייניץ, עם הצוות שלו ועם בכירים בליכוד שעסקו בעניין, והם אמרו לי בצורה מפורשת שאם לא אתחייב להעביר את סעיפי החוק כמו שהם, אז הסעיף בחוק ההסדרים לא יועבר לוועדת הכלכלה כפי שמתחייב. כל השיח היה בשאלה מה אעשה עם הסעיפים להדחתה של פרקש הכהן. הם יודעים שאני תומך בחוק, אבל לא הסכמתי לחוקק חוק שידיח אותה. אני לא מוציא לפועל חלומות של אחרים. אני קורא ליו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ כהן, שאליו הועבר הסעיף הזה, לפעול לכך שהוועדה לא תהיה חותמת גומי של שר האנרגיה".

ועדת הכלכלה מופקדת על משרד הבינוי. הציבור איבד את האמון בהורדת מחירי הדיור?

"לגמרי. אין ויכוח על כך. הטיפול במחירי הדיור חשף את אוזלת ידה של הממשלה ואת אפס יכולתה להוריד את המחירים".

אבל הממשלה מכהנת רק חמישה חודשים. זהו פרק זמן קצר להורדת מחירי הדיור.

"זאת קדנציה שלישית של נתניהו (המכהן כראש הממשלה מאז 2009). בקדנציה הקודמת של הממשלה ובזו שלפניה, כמה דיבורים היו סביב הורדת מחירי הדיור — ודבר לא קרה, נהיה רק גרוע יותר. מספר הנאומים שנתניהו נשא בעניין ומספר הוועדות שקמו כדי לשנות את המציאות גדול כל כך, והאופוזיציה אמרה חזור ואמור שאלה לא יותר מדברי רהב ומלים גבוהות. נתניהו צריך לסיים את תפקידו, ולו בשל כישלונו להוריד את מחירי הדיור בשש השנים האחרונות".

בכל זאת, שר האוצר כחלון, המרכז בידו סמכויות, מאיץ את קצב שיווקי התחלות הבנייה, יצא עם תוכנית מחיר למשתכן, הסכמי גג ועוד. זה לא יעזור?

"כאזרח אני מקווה שהמהלכים של כחלון להורדת מחירי הדיור יצליחו. הוא זומן לדיון בוועדה בעניין מחירי הדיור, ויצטרך לתת דו"ח על הפעילות הממשלתית בעניין, אבל אי־אפשר להטיל עליו את חטאי נתניהו וממשלותיו".

נתניהו בוחן הקמת קזינו בישראל. אתה בעד?

"אני אדיש לעניין, ואני לא חושב שבזמן הקרוב יוקם כאן קזינו. בממשלת שמיר השנייה (1988–1990) הייתי מרכז ועדת שרים לפיתוח הנגב. הנושא של הקמת קזינו נבחן כבר אז — ולא קודם. אולי הפעם הדבר יקרה. שלדון אדלסון, חברו של נתניהו (ובעל השליטה בחברת לאס וגאס סאנדס, המחזיקה בין היתר בבתי קזינו רבים בעולם; צ"ז), הוא בעד הקזינו".

הממשלה הזו תאריך ימים עם קואליציה של 61 חברי כנסת?

"אני לא אוהב לתת סימנים לגבי סיומן של קואליציות. אין כל משמעות לגודלה של הקואליציה, אלא למידת לכידותה. הקואליציה הזאת, במתכונת הנוכחית, לא תצליח להעביר בכנסת בעוד כשנה את תקציב המדינה ל–2017, אבל היא תצליח להעביר את תקציב 2015–2016. מעבר לכך, אין לקואליציה כלים ויכולות לבצע מהלכים, כי הזרמים התת־קרקעיים בתוכה חזקים. בעקבות התוצאות של הבחירות האחרונות, שבהן זכה הליכוד ב–30 מנדטים, נתניהו מתנהג כאילו 'אני ואפסי עוד'. הוא מתנהל בצורה מלכותית — ולא כראש ממשלה".

המחנה הציוני תצטרף בקרוב לקואליציה?

"אני לא זוכר מתי הפסיקו לומר שיש משא ומתן קואליציוני בין הליכוד למחנה הציוני, אבל אני אומר בצורה ודאית שאין משא ומתן. אין צוותים שיושבים בין המפלגות. אני אומר זאת מתוך ידיעה".

נו, באמת.

"בתקשורת מתפרסמים הקשקושים הרגילים בעניין — אבל עם כל הכבוד לפרסומים בתקשורת, אין לזה שום משמעות, וזה לא נכון. אני לא חושב שנתניהו מעוניין בשותפות שלנו. הוא יכול לנצל אותנו ככלי במשחק שלו מול השותפות הקואליציוניות שלו, אבל לא מעבר לכך. הוא לא רואה בנו שותף אמיתי. אם היינו מקבלים בבחירות 15 מנדטים, אז סביר להניח שהיינו כבר חלק מהקואליציה, אבל 24 מנדטים זה מספר מחייב, ואני רואה אותנו כחלופה לנתניהו. אנחנו צריכים להתנהג כחלופה כזו. יש לנו הזדמנות גדולה במושב החורף להוכיח זאת".

כיצד?

"אנחנו צריכים לאתגר את הממשלה סביב השעון, ולנסות להעביר יוזמות חקיקה פרטיות בניגוד לדעתה — גם בחוקים שאינם בקדמת הבמה, כמו החוק למתן פיצויים לעסקים שנפגעו כתוצאה מהקמת קו הרכבת הקלה בתל אביב, או בכל נושא אחר שעלול להביך את הממשלה, כמו חוקים בענייני איכות הסביבה. צריך לאתגר את הממשלה כל הזמן, גם אם הסיכויים לנצח אפסיים. זה נשמע הזוי, אבל זה תפקידה של האופוזיציה".

ובכל זאת, נתניהו שולט עם 61 חברי כנסת.

"נראה כי שום דבר לא מעניין את נתניהו למעט עיסוקו בהישרדותו הפוליטית. הוא נואם בחסד עליון, והוא איש מלים מהמדרגה העליונה, אבל איש מעשים מהדרגה התחתונה. אין כמעט מהלך בינלאומי שהוא הצליח לעצור. ככל שהוא מצליח לנאום בפאתוס גדול יותר, היכולות שלו לשנות את המציאות קטנות והולכות. אף נאום לא מנע את הנפת הדגל הפלסטיני באו"ם, וזה קרה במשמרת שלו. המדינה השקיעה מיליארדים במאבק נכון וצודק נגד איראן, ומה שהוא הצליח לעשות זה לריב עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ולאחד כמעט את כל העולם המערבי נגדנו. בסוף הושג הסכם עם איראן, שאין לנו יכולות לגעת בו".

בינתיים ח"כ יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, מאתגר אתכם וקורא עליכם תיגר. הוא מסייר ונפגש עם מנהיגים מהעולם, ואינו מתכוון בכלל להצטרף לקואליציה.

"לפיד הוא אדם ראוי, שבאמת משתדל, אבל מעבודה ב'שבתות תרבות' לא נהפכים לראש ממשלה. זכותו לקיים פגישות עבודה בחו"ל. גם חברי כנסת מהספסלים האחוריים נפגשים עם ראשי מדינות, וזה עדיין לא הביא שום יונת שלום. הבעיה של לפיד היא שהוא לא מבין שהתפקיד שלו הוא לא להאפיל על יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אלא להיות חלק מקבוצה שמנצחת את נתניהו".

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה לכתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?