ח"כ רוזנטל יוצא למלחמה ב"לוביזם השחור": קנסות של עד 2.2 מיליון שקל

הצעת החוק של ח"כ מיקי רוזנטל מרחיבה את הגדרת הלוביזם, כך שתחול על כל אדם שמנסה לשכנע נבחר ציבור בנוגע לכל החלטה שמתקבלת בכנסת ■ בנוסף, מוצע לחייב את הלוביסטים לחשוף מי שכר את שירותיהם

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

לוביסטים יחויבו להצהיר איזה אינטרס הם מייצגים בכל עת, תיאסר גישתם החופשית ללשכות חברי הכנסת וללשכות המקצועיות, וכל הנתונים שהם מעבירים לחברי הכנסת יתועדו - כך נקבע בהצעת חוק חדשה שגיבש ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), בשיתוף התנועה לאיכות השלטון. אם ההצעה תתקבל, תתאפשר לראשונה הטלת קנס בסך של עד 2.2 מיליון שקל בגין הפרה של חוק הלוביסטים, והמגבלות על פעילות לובי יתחילו להיאכף גם מחוץ לתחומי משכן הכנסת.

לדברי רוזנטל, "מספר הלוביסטים בכנסת בשיאו. בעלי המאה נהנים מגישה חופשית לפוליטיקאים, מקבלי ההחלטות מוקפים בבעלי אינטרס הפועלים במחשכים וכלל לא מתויגים כלוביסטים. אין חבר כנסת שלא נתקל ב'לוביזם שחור'. החוק החדש מספק פתרון מקיף לצורך הדחוף בהסדרה".

מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

רוזנטל הוסיף כי "לוביזם שחור" הוא פעולת לובינג (שדלנות) אשר שדלן מבצע מול ח"כ, שר או פקיד ממשלתי מבלי לדווח באתר הכנסת על עצם היותו שדלן, ובלי לקבל אישור לפעילות לובינג במשכן הכנסת. "לוביסטים שחורים" הם בעיקר פעילי מפלגות הפונים לשרים ולח"כים לצורך קידום יוזמה של לקוח שלהם או טרפוד של יוזמה קיימת.

ב–2008 הוסדרה לראשונה פעילות הלוביסטים בכנסת, בחוק הלוביסטים שיזמו ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) וחבר הכנסת דאז מהליכוד, גדעון סער. החוק נאכף רק במשכן הכנסת, ואינו מטפל ב"לוביזם השחור", אשר השתכלל מאז יישום החוק - כך ש"לוביסט שחור" כלל אינו מחויב לדווח על עצם היותו לוביסט לנבחרי הציבור והפקידים שעמם הוא 
בא במגע.

הצעת החוק החדשה שהגיש רוזנטל מרחיבה את הגדרת הלוביזם כך שתחול על כל אדם המבקש לשכנע נבחר ציבור (שר או חבר כנסת), יועץ או עובד מדינה המייצג את המדינה, בנוגע לכל החלטה שמתקבלת בכנסת. בכך, יורחבו המגבלות החלות כיום על לוביסטים ויחולו גם על "לוביזם שחור" ועל שדלנות הנעשית מחוץ לתחומי משכן הכנסת, ומול יועץ פרלמנטרי או עובד מדינה - ואלה יורשו גם להגיש תלונה נגד שדלנים.

כל לוביסט יחויב להצהיר אם הוא חבר בגוף הבוחר של אחת המפלגות, ואם הוא משמש או שימש מועמד לתפקיד בכנסת וברשות מקומית או לכל תפקיד מטעם מפלגה - במטרה לחשוף את זיקתו של הלוביסט לפוליטיקאים.

לוביסטים בכנסתצילום: מיכל פתאל

"הלוביסטים מעבירים לח"כים נתונים מוטים"

לפי הצעת החוק, פעילות הלוביסטים תחויב בשקיפות ויוחל פיקוח על העברת נתונים לחברי הכנסת, יועציהם ועובדי המדינה. כל נתון יחויב בתיעוד בכתב במחלקת המחקר והמידע של הכנסת. כמו כן, מוצע כי לוביסטים יחויבו להכריז בכל ועדה בכנסת בעבור מי הם עובדים. באתר הכנסת תפורסם בכל חודש גם רשימת העניינים המסוימים בהם פועל הלוביסט, תיאסר כניסת לוביסטים לאזור לשכות הח"כים, למתחמי הלשכה המשפטית ומחלקת המחקר והמידע של הכנסת, ותתאפשר הטלת עיצום כספי בסך של עד 2.2 מיליון שקל בגין פעילות שדלנות החורגת מן ההגבלות. בנוסף, על חברי כנסת, מנכ"לי משרדים ויועצים פרלמנטריים המבקשים לעסוק בלוביזם לאחר סיום תפקידם תוטל תקופת צינון של שלוש שנים.

רוזנטל הוסיף: "הבעיה אינה הלוביזם עצמו - אלא 'הלוביזם השחור'. בעלי אינטרסים שוכרים לעצמם מקורבים לשלטון כלוביסטים, ומשפיעים על החלטות הגורליות לציבור ולכספו. נתונים מוטים מועברים מדי יום לחברי כנסת ולרשויות, מבלי שאיש יודע על כך. הלוביסטים השתכללו - ועכשיו גם אנחנו. אני מתכוון לפתוח בדיאלוג אמיתי עם חברות הלובי כדי להביא להסדרה מקצועית והגונה".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "התנועה לאיכות השלטון מוטרדת מאוד מפעילותם של לוביסטים המרכזים בידיהם עוצמות כלכליות אדירות, כמו גם מפעילותם של מיני מאכערים ושליחים מטעם במסדרונות הכנסת. אנחנו רואים חשיבות עליונה בהקשחת האכיפה על 'לוביזם שחור', כמו גם הגברת השקיפות על פעילותם של כלל השדלנים - שהם שליחיהם של מי שידם משגת. הסדרה זו לא צריכה להיעצר בכנסת: הצעת החוק היא צעד ראשון וקריטי, והמשכה הטבעי יהיה הסדרת שקיפות מלאה של פעילות זו גם מול שרי הממשלה ופקידים בכירים".

לינור דויטש מונתה ל"לוביסטית מטעם הציבור"

סער ויחימוביץ', יוזמי החוק המקוריצילום: טס שפלן

עו"ד לינור דויטש נבחרה כלוביסטית מטעם הציבור על ידי "מיזם לובי 99". המיזם גייס באחרונה 135 אלף שקלים לצורך פעילות להגברת השקיפות ודאגה לאינטרסים הציבוריים.

דויטש נבחרה בתום מיון ובחינה של יותר מ–50 מועמדים ובהם מנהלי סיעות לשעבר, יועצי שרים בהווה ובעבר, יועצים לחכ"ים ואנשי לובינג. דויטש (33) היא יועצת משפטית ומומחית לרגולציה וייעוץ פוליטי. היא בוגרת תואר ראשון במשפטים ומדע המדינה ותואר שני במגדר מאוניברסיטת תל אביב. בתפקידה האחרון כיהנה כסמנכ"ל רגולציה ויועצת משפטית בהתאחדות האיכרים בישראל. לפני כן עבדה כעוזרת פרלמנטרית ויועצת פוליטית בכנסת, בין השאר אצל שי חרמש, לשעבר ח"כ במפלגת קדימה.

דויטש אמרה כי "מיזם לובי 99 מוכיח שיש מספיק אנשים שמאמינים שצריך לעשות הכל כדי שיהיה פה יותר טוב. ההחלטה ליצור ולקדם את המיזם הזה שולחת מסר ברור: אנחנו כאן, אנחנו רוצים את המדינה שלנו בחזרה ואנחנו לא מוותרים. זו הפעם הראשונה שציבור קם ואומר - נשחק את המשחק לפי הכללים שלו. ננצח את המערכת בכלים שלה.

"כשלוביסט חרוץ מסתובב בכנסת עם שרוך כתום יש מאחוריו מטרה שהוא מייצג, יש שורה תחתונה שהוא צריך להשפיע עליה. מישהו משלם לו שכר בשביל לדאוג שאינטרסים מסוימים יקבלו משקל במערכת השיקולים המסועפת של נבחרי הציבור. לוביסט חכם עושה שיעורי בית; מוצא נתונים וסטטיסטיקות שמוכיחות את הטענות שלו; מזמין סקרים ומחקרים ומתניע מהלכים תקשורתיים כדי לדחוף את האינטרסים של הלקוחות שלו קדימה. מהיום אני אהיה לוביסטית כזאת, עם הבדל מהותי אחד: אתם הלקוח שלי".

מנכ"לית לובי 99, עו"ד לינור דויטשצילום: דניאל טהרלב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"